کد خبر: ۶۴۷۲۵۶۲
تاریخ انتشار: ۲۳ اسفند ۱۳۹۶ - ۱۲:۴۱
معاون وزیر راه مطرح کرد:

راستاد گفت: استفاده از حداکثر ظرفیت بنادر کاسپین و انزلی در تفاهم‌نامه بین سازمان بنادر و منطقه آزاد انزلی مدنظر قرار گرفته است.

استفاده یک پنجم بنادر شمالی کشور/ افزایش ظرفیت بنادر شمالی با الحاق بندر کاسپین به منطقه آزاد انزلیبه گزارش خبرنگار راه و شهرسازی گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، محمد راستاد معاون وزیر راه و شهرسازی در مراسم امضای تفاهم‌نامه بین سازمان بنادر و دریانوردی و مناطق آزاد با بیان اینکه باید از ظرفیت‌های موجود در بنادر و مناطق ویژه اقتصادی استفاده کنیم، اظهار کرد: بهره‌برداری بهینه از سرمایه‌های موجود در مناطق آزاد باید در اولویت قرار گیرد.

وی در ادامه افزود: با ارتقای عملیات بندری باید رونق را در بنادر تجاری کشور افزایش دهیم، چراکه با این رویه شاهد هم‌افزایی و مشارکت سازمان‌های مربوطه خواهیم بود که موجب تحول در بنادر کشور به ویژه بنادر شمالی می‌شود.

راستاد تصریح کرد: بنادر کشورعلاوه بر فعالیت‌های اقتصادی و تجاری، باید فعالیت‌های تولیدی و ارزش افزوده نیز داشته باشند و ما باید بازاریابی و افزایش تخلیه و بارگیری این بنادر را تضمین کنیم.

مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی تصریح کرد: باید در نوار ساحلی کشور و اراضی پس کرانه رونق اقتصادی و فعالیت‌های تولیدی و نیز با ایجاد مراکز تولیدی، اشتغال‌زایی را گسترش دهیم.

وی با بیان اینکه باید بنادر تجاری کشور را مانند چابهار توسعه دهیم، گفت: سعی کرده‌ایم با افتتاح فاز اول بندر چابهار رونق اقتصادی را در این منطقه افزایش دهیم.

راستاد با اشاره به اینکه سازمان بنادر متولی امور دریایی و مرجع حاکمیتی دریا به شمار می‌آید، تاکید کرد: استفاده از حداکثر ظرفیت بنادر کاسپین و انزلی در تفاهم‌نامه مذکور بین سازمان بنادر و دریانوردی و سازمان منطقه آزاد انزلی مدنظر قرار گرفته است.

مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی یادآور شد: باید به واسطه ظرفیت خوب بنادر شمالی توسعه حمل و نقل دریای خزر صورت گیرد و این مساله تنها با واردات نیست، بلکه توجه به صادرات و ترانزیت کالا از مهم‌ترین اقدامات است و با برنامه‌ریزی صورت گرفته باید سهم بنادر از صادرات به کشورهای حاشیه خلیج فارس و حاشیه دریای خزر افزایش یابد.

به گفته راستاد، ظرفیت بنادر شمالی کشور حدود ۳۰ میلیون تن است که در حال حاضر از شش میلیون تن ظرفیت آن، معادل یک پنجم استفاده می‌شود.

وی ادامه داد: باید تلاش برای ارتقای رقابت‌پذیری بنادر شمالی انجام شود تا بتوانیم در جذب کالا موفق باشیم و در این راستا نیازمند استفاده از تسهیلات مناطق آزاد و ویژه اقتصادی هستیم.

راستاد در خاتمه گفت: با رویه فعلی در راستای افزایش همکاری و مشارکت بین منطقه آزاد و سازمان بنادر شاهد تحول خوبی در بنادر کشور به ویژه بنادر شمالی خواهیم بود و تفاهم‌نامه‌ای بین وزارت راه و شهرسازی و دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد مدنظر قرار گرفته که به زودی بین دو مجموعه امضا و مبادله می‌شود که به عنوان سند بالادستی در همه نواحی ساحلی کشور تلقی خواهد شد تا ارتباط بهتری بین سازمان بنادر و دریانوردی و نیز مناطق آزاد را فراهم کند.

انتهای پیام/

تنها از یک پنجم ظرفیت بنادر شمالی استفاده می شود

کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
سروش خبر
ایتا خبر
ویسپی خبر
گپ خبر
آی گپ خبر
بله خبر
توییتر خبر
اینستاگرام خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر