کد خبر: ۶۵۲۹۳۸۵
تاریخ انتشار: ۲۱ ارديبهشت ۱۳۹۷ - ۲۳:۱۹

امام جمعه موقت اهل سنت چابهار گفت:روستا‌های منطقه دشتیاری، پلان، تلنگ و بخش مرکزی چابهار با کمبود شدید آب مواجه هستند و بیش از ۴۰۰ روستا با تانکر آبرسانی سیار می‌شوند.

به گزارش خبرنگار  گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از زاهدان، مولوی عبدالواحد بزرگزاده  امام جمعه موقت اهل سنت چابهار گفت: رهاسازی ۳۰ میلیون مترمکعب آب سد زیردان برای کاهش مشکلات بی آبی و رفع تشنگی روستا‌های پایین دست در دشتیاری، پلان و بخش مرکزی شهرستان چابهار ضروری است.

مولوی عبدالواحد بزرگزاده اظهار داشت: روستا‌های منطقه دشتیاری، پلان، تلنگ و بخش مرکزی چابهار با کمبود شدید آب مواجه هستند و بیش از ۴۰۰ روستا با تانکر آبرسانی سیار می‌شوند.

وی افزود: در برخی روستا‌های دشتیاری سهمیه آب روزانه برای هر نفر ۱۵ لیتر هم توزیع نمی‌شود.

وی بیان کرد: در پی خشکسالی‌های ۲۰ سال اخیر، کمبود شدید بارندگی، گرما، گردوخاک و ریزگرد‌ها خسارت بیش از ۲۶۰ میلیارد تومانی به کشاورزی شهرستان چابهار وارد شده است.

امام جمعه موقت اهل سنت چابهار با بیان اینکه هم اینک سد زیردان بیش از ۷۰ میلیون مترمکعب آب دارد که بدون هیچ استفاده در حال تبخیر است، خاطرنشان کرد: رهاسازی هم زمان ۳۰ میلیون مترمکعب آب موجب کاهش تشنگی مردم محروم روستا‌ها می‌شود و با پر شدن هوتگ 'گودال احداث شده دستی برای ذخیره آب' تا ۶ ماه نیاز آب آشامیدنی مردم و دام‌ها تامین می‌شود.

بزرگزاده از مسئولان محلی، استانی و کشوری خواست برای رفع مشکل بی آبی شهرستان چابهار چاره اندیشی کنند و مردم شهر و روستا‌ها را از بی آبی نجات دهند.

وی خواستار احداث آب شیرین کن با ظرفیت ۵۰ هزار مترمکعب برای شهر چابهار شد و گفت: آب بیش از ۱۱۰ هزار نفر جمعیت شهری از بیش از ۴۰ سال پیش تاکنون به حالت جیره بندی توزیع می‌شود.

مدرس حوزه علمیه جامعه الحرمین الشریفین چابهار ادامه داد: در نوار ساحلی چابهار- گواتر یک متر شبکه آبرسانی در روستا‌ها وجود ندارد و روستای ۶ هزار نفری بریس روزانه با تانکر آبرسانی سیار می‌شود.

مولوی بزرگزاده تصریح کرد: هیچ خانه‌ای در شهر چابهار بدون حوض آب انبار نیست و همه ساکنان شهر مجبور هستند با هزینه ۱۰ تا ۲۰ میلیون تومانی آب انبار زیرزمینی احداث و آب اندک را به وسیله پمپ استحصال و برای مصارف صرفا شستشو ذخیره و استفاده کنند.

وی گفت: آب شهر چابهار فقط برای شستشو است و برای مصارف آشامیدنی مردم آب معدنی یا با گالن از آب تصفیه کن‌های سطح شهر خریداری می‌کنند.

وی افزود: مخالف انتقال آب سد زیردان برای استفاده صنایع و کارخانجات شهر چابهار هستیم، زیرا این آب اندک برای مصارف شرب روستا‌های دشتیاری، پلان و بخش مرکزی چابهار نیز جوابگو نیست.

وی بیان کرد: وقتی برای غسل میت در برخی از روستا‌های چابهار آب وجود ندارد چطور مسئولان به خود اجازه می‌دهند تا آب سد زیردان را برای شهر انتقال دهند و روستا‌ها حق استفاده از آن را نداشته باشند.

مولوی بزرگزاده تنها راه حل رفع مشکلات بی آبی در شهرستان چابهار را استفاده از آب دریا، شیرین سازی و انتقال به روستا‌ها و نقاط شهری عنوان کرد و افزود: بخش خصوصی آمادگی برای احداث آب شیرین کن و حل مشکلات بی آبی را دارند، ولی متاسفانه دولت به دلایل نامعلوم تمایلی برای حل مشکلات بی آبی ندارد و با سرمایه گذاران همکاری مناسبی نمی‌شود.

ظرفیت سد زیردان ۲۰۷ میلیون مترمکعب است

رئیس اداره امور آب شهرستان چابهار نیز اظهار داشت: سد زیردان در حوزه سرزمینی شهرستان قصرقند احداث شده است و هدف آن تامین آب آشامیدنی و کشاورزی روستا‌های پایین دست در شهرستان چابهار است.

فرشید میربلوچزهی افزود: ظرفیت سد زیردان ۲۰۷ میلیون مترمکعب است، اما اینک ۷۰ میلیون مترمکعب آب در پشت آن ذخیره است.

وی ادامه داد: در طول یک سال گذشته در مجموع ۲۴ میلیون و ۲۰۰ هزار مترمکعب آب برای استفاده آشامیدنی وکشاورزی روستا‌های پایین دست و آبگیری چاه‌های کلسکان و بحث‌های زیست محیطی رهاسازی شده است.

وی بیان کرد: کاهش بارندگی‌ها سبب خشکسالی و بی آبی شده و مشکلات زیادی را برای مردم منطقه بوجود آورده است.

وی خواستار همکاری بیشتر شورا‌های اسلامی، دهیاران، امامان جمعه و جماعات و معتمدان برای تقسیم عادلانه آب در حوزه دشتیاری، پلان و بخش مرکزی شد و خاطرنشان کرد: بزودی مقداری از آب سد زیردان در روز‌های آینده برای مصارف آشامیدن رهاسازی خواهد شد.

انتهای پیام/ع

 

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر