کد خبر: ۶۵۳۹۷۵
تاریخ انتشار: ۲۵ دی ۱۳۹۰ - ۰۹:۳۸

هر نوع بدبینی که بدون سند و مدرک باشد و مدام فکر فرد را به خود مشغول کند بیماری شناخته می شود.

شکاکیت بیماری افراد ضعیف النفس و بداندیش است

هر کس دو عنصر اساسی حسادت و خود کم بینی را داشته باشد به شکاکیت هم دچار خواهد شد البته گاهی هم ممکن است ابتدا زمینه های شک بوجود آید و سپس فرد مشکوک به افراط و رشک دچار ضعف اخلاقی و حسادت نیز بشود بنابراین برای درمان آن ضمن پاکسازی زمینه های شک با این دو عامل نیز باید مبارزه کرد.

به گزارش خبرنگار باشگاه خبرنگاران، انسان بدگمان از افراد فاصله می گیرد و نمی تواند معاشرت سودمندی داشته باشد به همین دلیل همیشه تنهاست و از تکامل و رشد فکری باز می ماند و دچار مشکلات روحی می شود برخی از علمای اخلاق از سوء ظن به عنوان غیبت قلبی و باطنی نام برده اند زیرا افراد شکاک همیشه در دل به بدگویی و غیبت دیگران مشغول هستند.

*بدبینی اضطراب و نگرانی را به همراه دارد

بدبینی سرچشمه همه ناراحتی های روحی و روانی و موجب اضطراب و نگرانی است و شخص بدبین بیشتر از دیگران غمگین، خودخور و ناراحت است و به علت گمان های بدی که درباره اشخاص و پدیده ها دارد بسیار در رنج و عذاب درونی است در نتیجه از هم نشینی با دوستان و رفت و آمدهای مفید اجتناب می ورزد و به تنهایی و عزلت بیشتر تمایل دارد و از شادی و نشاط روحی بی بهره است و شاید کار به جایی برسد که از همه کس و همه چیز هراس پیدا کند و هر تحرکی را از سوی هر کس به ضرر خود می بیند و چنین تصور می کند که همگان کمر به نابودی و حذف او بسته اند.

*مسائل ناموسی و اقتصادی از عوامل مهم شکاکیت

یک روانشناس گفت: شکاکیت در حد کم نشان دهنده تعصب،‌دوشت داشتن و غیرت است ولی شک و بدبینی افراطی نشان دهنده اختلال شخصیت (پارانوئید) در فرد است.

حسین ابراهیمی مقدم اظهار داشت: عوامل اقتصادی و ناموسی یکی از مسائل مهم در شکاکیت است.

وی با اشاره به اینکه بعضی مواقع بدگمانی ریشه در گذشته فرد شکاک داشته است افزود: ممکن است فرد شکاک در گذشته خود با افرادی رابطه داشته است که روابط آنها خارج از عرف بوده است.

وی در ادامه بیان داشت: فرد شکاک حتی اگر در زمان حال مسئله ای برای شک کردن پیدا نکند مشکلاتی را برای آینده فرض کرده و به عملکرد درست همسرش در مقابل آن مشکلات فرضی شک می کند.

لذا اگر چه امتناع از توضیح و استدلال منطقی وضعیت فرد شکاک را بدتر می کند اما پاسخ دادن و روشن کردن نقاط مبهم نیز چندان مشکلی را حل نمی کند.

*بدگمانی در میان مردان بیشتر از زنهاست

ابراهیمی مقدم با اشاره به اینکه سوء ظن مردان نسبت به زنان بیشتر است تصریح کرد: معمولا رفتار افراد شکاک با آزار و اذیت و خشونت همراه است که این اختلال رفتاری در مردان بیشتر از زنان است.

این روانشناس تاکید کرد: مردهای شکاک اصولا با دخترهايی ازدواج می کنند که پوشش مناسبی ندارند و درصد طلاق در میان آنها بالاست.

وی تاکید کرد: افراد بداندیش ابتدا باید درمان شوند و سپس ازدواج کنند هر چند که پاسخ روان درمانی در میان افراد مشکوک پایین است زیرا قبول ندارند که مشکل دارند و کمتر خود را تحت درمان قرار می دهند.

ابراهیمی مقدم بهترین راه مبارزه با شک را مشورت گرفتن با مشاورین مجرب دانست.

*نقش مهم همسران در گرایش به شکاکیت و عدم آن

یک کارشناس ارشد روانشناسی در خصوص بدگمانی گفت: ‌این افراد تصور می کنند در صورت بروز مشکل نمی توانند آن را حل کنند پس تلاش می کنند از وقوع مشکل جلوگیری کنند.

افراد شکاک به دلیل منفی نگری از زندگی حال لذت نمی برند به این ترتیب اغلب از نارضایتی مردم و اضطراب در رنج هستند و از آنجا که نمی توانند آینده را به طور کامل پیش بینی کنند و مانع وقوع حوادث ریز و درشت شوند هرگز به رضایت از زندگی دست پیدا نمی کنند و به رضایت خاطر نمی رسند.

زهرا نیکخواه درباره نحوه برخورد با افراد شکاک اظهار داشت: همسران نقش مهمی در گرایش یکدیگر به شک و بدبینی و یا درمان آن دارند گاهی همسران به شک و دودلی یکدیگر دامن می زنند و وقتی نقطه ضعف همسرشان را می یابند از این طریق آنها راتحت فشار قرار می دهند که این اوضاع را بدتر می کند.

*ترس عمده ترین عامل شکاکیت زنان محسوب می شود

وی در ادامه افزود: ترس عمده ترین عامل شکاکیت زنان محسوب می شود و بی توجهی به این ترس و دامن زدن به آن با شکلهای مختلف نظیر شوخی، لاابالی گری، امتناع از توضیح رفتارهای مبهم و غیره می تواند عامل تقویت شک باشد.

وی با تاکید بر اینکه تقویت اعتماد در میان همسران یکی از راه کارهای اصلی است گفت: تقویت زمینه های اعتماد در وجود خود فرد شکاک نیز راهکار اصلی محسوب می شود سوء ظن نه تنها نسبت به همسر بلکه نسبت به اطرافیان خود به تمرین اعتماد احتیاج دارد.

*ایمان به خدا عامل کاهش بداندیشی

تقویت توکل و ایمان به خدا باعث می شود افراد کمتر دچار بیماری شک و بدگمانی شوند.

این روانشناس یکی از پایه های شک را ضعف ایمان دانست و تصریح کرد:‌توکل به خداوند هیچ گاه شک و سوء ظن را تقویت نمی کند بلکه آن را به کلی از بین می برد.

*تاثیر سوء ظن و بدبینی در خانواده

حسین باهر بیان داشت: زیان ها و آثار سوء ظن در محیط خانواده بسیار وسیع و جبران ناپذیر است.

بدبینی ریشه بیشتر دشمنی ها و نزاعهای خانوادگی، عدم امنیت فرزندان در محیط خانه و روی آوردن آنها به پناهگاه های نامطمئن و از هم پاشیدن کانون گرم خانواده است.

این جامعه شناس در خصوص افراد شکاک گفت: انسان شکاک چه زن و چه مرد می تواند دارای ریشه ژنی یا سابقه زمینه ای داشته باشد.

وی در ادامه کم توجهی به همسران خوش و بش کردن با نامحرمان، اعتیاد، بیکاری و غیره را از عوامل مهم در میان افراد شکاک نامید.

*پیش گیری از سوء ظن در محیط خانواده

باهر با اشاره به اینکه شخصیت افراد در خانواده شکل می گیرد خاطر نشان کرد:‌خانواده محیطی برای شکل گرفتن شخصیت اولیه انسان و رسیدن به اوج آرامش و امنیت است و اگر بخواهیم خانواده قداست و محبوبیت خویش را در میان افراد از دست ندهد باید ارتباط کلامی را با افراد خانواده افزایش دهیم و موارد ابهامی را که در ذهن ما به عملکرد افراد خانواده بوجود آمده است با گفتگوی صحیح و خواستن توضیح از آنها برطرف کنیم.

وی با تاکید بر اینکه منفی بافی نکنیم تا دچار سوء ظن نشویم گفت: در برخورد با عملکرد افراد خانواده فقط به جنبه های منفی اعمالشان فکر نکنیم بلکه جنبه های مثبت آنها و زندگی خود را ببینیم از قضاوتهای بیجا درباره افراد خانواده پرهیز کنیم و اگر متوجه بروز افرادی از یکی از آنها برخلاف میل دیگر افراد خانواده شدیم شک نکنیم بلکه در صدد فهم حقیقت برآییم.

وی در ادامه افزود: برای نظرها و نگرش های افراد ارزش قائل شویم و با تشکیل جلسات خانوادگی در صدد مشکلات و اختلاف نظرها برآییم و در تصمیم گیری های مهم زندگی،‌شریک و همدل یکدیگر باشیم./ز
 

آسمان
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
آسمان
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
آسمان
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
آسمان
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
انتشار یافته: ۳۲
در انتظار بررسی: ۰
مریم
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۵۴ - ۱۳۹۷/۰۱/۱۳
همسرم یکبار بهم خیانت کرد ولی فقط تلفنی بود.ولی دیگه نمیتونم بهش اعتماد کنم و شک داره پدرمو در میاره چکار کنم
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۳۰ - ۱۳۹۶/۱۲/۱۳
سلام من چهار ساله ازدواج کردم و شوهرم خیلی بهم شک داشت و همش بهم تهمت میزد و خواستم ازش جداشم اما بخاطر اینکه خیلی دوستش دارم نتونستم وبازم پیشش موندم از حرف زدن و رفتارهای معمولی سوی برداشت میکنی وداد میزنه وسردرد میگیره و منو مجازات میکنه خیلی عذابم داد و درخواست طلاق دادم طلاقم رد شد چون پزشکی قانونی براش 6ماه روان درمانی نوشت مهریمو گذاشتم اجرا فرار کرد نداد و زد تو دادگاه زیر رفتارهاش به من تهمت افسردگی زد روم رفت خواستگاری یکسال ونیم اواره دادگاه شدم اما چون دوستش داشتم بازم برگشتم دوسال باهاش زندگی کردم وهمیشه تو این چهار سال فقط گفتم چشم مجازات میکنه بی دلیل وبد دهنی میکنه و تحقیرم میکنه و میگه من مقصرم حالش بد میشه به خدا خیلی دوستش دارم هر, کاری میگه میکنم باز ایراد میگیره از خونه بیرونم میکنه گریه والتماس میکنم دوستت دارم بمونم میگه زندانیت میکنم تو اتاق وآب وغذا بهت نمیدم اگه تمکینت کنم برگردی با طناب از سقف اویزونت میکنم فقط میخوام حکم ازدواج بگیرم عذابم بدم همه روانشناسها میکن ازش جداشم از رفتارش با من پشیمون نمیشه طوری باهام رفتار میکنه که ازم متنفره من خیلی خیلی بهش محبت میکنم و گذشت اما به عشقم نسبت به خودش شک داره من بخاطرش دارم یه شهر محروم زندگی میکنم و دو از همه خانواده با کسی هم معاشرت نداریم حتی با کسی در ارتباط نیستم تا جلوی در نمیرم خیلی دوستش دارم خیلی عاشقشم اما عذابم میده اون حالش بد میشه من ناراحت میشم سعی میکنم آرومش کنم اما پرتم میکنه ومجازات نمیخواد بفهمه دوستش دارم پولشو ازم مخفی میکنی و میریزه تو حساب خواهرش تا خرف میزنم توهین میکنه و هر دفعه میره کارتهای بانکیشو نگاه میکنه انپار من دزدم کلید خونه رو ازم میگیره وتو جیبش میزاره ومیخوابه میگه من آرامش اون رو بهم میزنم ومیخواد بره سرکار باید همه درعا رو کلید کنه بره سر کار وازش تشکر کنه هرچی بلاست سرم آورده همه اتفاقات وگیر دادنها حتی حرف زدن ونگاه کردن و دستشویی رفتن سریال تلویزیون میده به من گیر میده
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۴۵ - ۱۳۹۶/۱۰/۱۶
سلام منم فوق العاده شکاکم درصورتي که همه ارامشم ازدست دادم
پاسخ ها
سامان
| Iran, Islamic Republic of |
۲۲:۳۵ - ۱۳۹۶/۱۲/۱۴
خانم محترم با سلام ، از مطالبی که نوشتی متاسفانه خود شما ام بوجود اورنده سو ظن همسرتان بودید و همه کارهای بی اعتماد سازی رو انجام دادید ، یک نکته شاید به دردتان بخوره اون هم پناه بردن و وکیل قرار دادن خداست ولا غیر
ناشناس
|
United Arab Emirates
|
۲۱:۳۰ - ۱۳۹۶/۱۰/۰۲
سلام منم 21سالمه مخم از بی اعتمادی وشکاک بودن به آدما داره میترکه دارم ازخودم کلافه میشم نمیخام اینجوری زندگی کنم تورو خدا یکی راهنمایمون کنه
ستاره
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۴۵ - ۱۳۹۶/۰۹/۲۲
من دچار وسواس هستم لطفا کمکم کنید
مینا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۲۱ - ۱۳۹۶/۰۹/۱۱
سلام
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۰۳ - ۱۳۹۶/۰۸/۲۸
سلام منم فوق العاده شکاکم درصورتي که همه ارامشم ازدست دادم
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۰۳ - ۱۳۹۶/۰۸/۲۸
سلام منم فوق العاده شکاکم درصورتي که همه ارامشم ازدست دادم
مجتبی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۲:۰۲ - ۱۳۹۶/۰۷/۲۴
با سلام
منم دقیقا همین مشکلم دارم
با اینکه مطمعنم زنم عاشقانه
بیشتر از من تلاش کرده تا بهم برسیم
اما بهش شک دارم
همش فکرای منفی میکنم
مطمعنم بهم خیانت نمیکنه اما بازم خیال بافی میکنم
همش با خودم میگم
نکنه دیگه دوسم نداری
نکنه داره تحملم می‌کنه

نکنه نکنه نکنه
در کل همیشه فکرای منفی با کنه
چه در این مورد چه موردی دیگه
اما بیشتر این موضوع منو اذیت می‌کنه
و مهمترین دلیل این کارتان برمیگرده به مادرم
مادرم همینطوری بوده
همیشه در مورد مردم منفی فکر می‌کرده و می‌کنه طوری
اما حالا یه کم آروم شدم چون فهمیدم من بیمارم
فهمیدم همش فکرو خیال همه
این منو آروم می‌کنه.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۱:۲۴ - ۱۳۹۶/۰۷/۱۶
سلام شوهر منم شكاكه يازده ساله ازدواج كردم و يه دختر ٩ساله دارم بدتر از همه اينه كه مادرش رواني تره مثل حيوون ميمونه مدام حرفاي منفي و خيانت و پيامك هاي مزخرف ميفرسته روي تلگرام شوهرم به خاطر دخترم نميتونم طلاق بگيرم چون ميدونم با اين خانواده رواني بچمم از بين ميره ،مادرش كافيه راجع يكي از برادر شوهرام حرف بزنم ميگه به بچه من نظر داري خلاصه مادر حيوونش بيماره حالا كه برادر شوهرم هم داره ازدواج ميكنه ميبينم عين رفتاراي شوهرمو داره با نامزدش فهميدم همش به خاطر مادر روانيشونه پدر شوهر بدبختم از دستش فرار كرده راحت شده الان ميفهمم چرا......دعا كنين بميره رواني يه زن بي عفت و بد دهنيم هست آدم خجالت ميكشم
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۱۴ - ۱۳۹۶/۰۵/۱۸
شوهر منم به شدت شکاکه خداروشکر دارم خودمو نجات میدم
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۱:۵۷ - ۱۳۹۶/۰۳/۲۰
خیلی چیز بدیه خیلی
فاطمه
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۵۱ - ۱۳۹۶/۰۲/۲۰
سلام .اگر ممکنه چند کتاب در مورد شناخت شک و افراد شکاک و راههای درمان آن معرفی کنید .ممنون.
مریم
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۵۲ - ۱۳۹۶/۰۲/۱۰
سلام مینا جون ، خواهر منم دقیقا مث شماست، به شدت به همسرش مشکوکه و هر روز باهم دعوا دارن ! به نظر من شما باید قبل هر کاری اعتماد بنفستو ببری بالا ! چرا فکر میکنی همسرت بهت خیانت میکنه ؟! شوهرت صبح تا شب بیرونه و تو ازش بیخبری اگه بخواد کاری کنه مطمئن باش قائمکی انجام میده اگه نخوادم نمیکنه، پس تو نمیتونی جلو کارشو بگیری ! پس بهتره چیزی به روش نیاری و هر روز عشق و صمیمیت و اعتماد و تو زندگیت بیشتر کنی که اونم اگه زبونم لال اشتباهی مرتکب شده یا میشه متوجه اشتباهش بشه، این راهی که شما انتخاب کردی راه حلش نیست و اخرش دور از جون به جدایی و پشیمونی ختم میشه !
مینا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۴۶ - ۱۳۹۶/۰۱/۳۰
سلام
۱۲ ساله ازدواج کردم و ۲ بچه دارم شوهرم از هر نظر خوبه .اخلاقش تو خونه .موقعیت اجتماعیَش بیرون .وضعیت مالیش .منو هم خیلی دوست داره و بسیار خوب رفتار میکنه .
یه زمانی پیامک مشکوک تو گوشیش دیدم و از اون زمان به بعد به شدت بهش مشکوک شدم طوری که دنیا رو سرم ریخت طوری که به شدت گوشی رو بررسی میکنم وقتی خوابه حتی حسابها رو چک میکنم ببینم چقدر خرج کرده .تمام انرژی خودم صرف این کارا می کنم .هرچه برام توضیح میده که از این خبر نیست و گاهی کارمون به جای باریک میرسه و من ازش خواهش میکنم بازم بهم فرصت بده .از کار خودم کلافه شدم از اینکه اینقدر بهش مشکوک باشم .واز اینکه اینقدر گوشی اونو چک کنم زندگیم داره متلاشی میشه .تو رو خدا کمکم کنین چکار کنم
انا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۱۴ - ۱۳۹۵/۱۰/۳۰
سلام.شوهرم خیلی اذیتم میکنه وزودم پشیمون نمیشه.حتی گاهی وقتابه دسشویی رفتنم هم شک میکنه.من6ساله ازدواج کردم ویه پسر5ساله دارم.به خاطرپسرم همیشه جلوش کوتااومدم.ولی کم کم دارم دیوونه میشم.توروجون بچتون راهنمابیم کنین
علیپور هستم سلام
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۵۰ - ۱۳۹۵/۱۰/۲۴
سلام من چند ماه دچاره وسواسی فکری عملی هستم همش به جیزی گیر میدم دیگه واقعا خسته شدم همش دارم به بچهام گیر میدم دخترم رو در جند ثانیه میفرستم بره حموم بخدا دخترم دیگه از دستم خیته شدش نمیدونم چیکار بکنم من خوب شدنی هستم اثلا یا نه من مرگم رو رازی هستم بخدا نمیدونم
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۳۲ - ۱۳۹۵/۰۸/۰۹
همسر من قبلا ازدواج کرده ومن زن دومشم اون به من خیلی شک داره که مبادا مثل اولی باشم .اون فکر میکنه من طرز حرف زدنم باید عوض بشه وفقط تو خونه بشینم تازه به داشتن گوشیمم اعتراض کرده .ومیگه بعداز عروسی باید بزارم کنار فاصله سنیمون خیلیه اون32سالشه ومن 17سالمه.اصلا همو درک نمیکنیم .واقعا دیگه نمیدونم چ کنم
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۱:۲۴ - ۱۳۹۵/۰۵/۲۳
سلام خواهش میکنم راهکارهای بهتری برا جلوگیری از شک بگین نامزدم بهم شک داره اوضاع روحی جفتمون خوب نیست حتی دست ب خودکشیم زده من دیگه دارم روانی میشم بمام حرفاش گوش ولی روز به روز بدتر میشه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۵۲ - ۱۳۹۵/۰۴/۱۱
سلام
نامزدم داعم ب من شک میکنه و هم خودش رنج میکشه هم منو رنج میده از عذاب کشیدنش واقن دارم دیوونه میشم اما نمیدونم چیکار کنم گاهی انقد شک های پیاپی داره ک اصلا نمیدونم چی جوابشو بدم منو بی نهایت دوست داره و شاید بخاطر گذشته ام اینقد شکاک شده اما هر ادمی عوض میشه و من دقیقا اون ادم سابق نیستم رفته رفته داریم از هم فاصله میگیریم و این برای هیچ کروممون خوب نیست؟
من چیکار باید بکنم؟ چیکار کنم که خوب شه؟ ایننجوری هر جفتمون عذاب میکشیم؟ کمکم کنید
کسی میدونه باید چیکار کنم؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۰۹ - ۱۳۹۴/۱۲/۲۲
سلام منم فوق العاده شکاکم درصورتي که همه ارامشم ازدست دادم
معجزه
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۳۴ - ۱۳۹۴/۰۳/۰۷
سلام من درشرايط خيلي بدي هستم كه هر لحظه از دست دادن نامزدم به علت بدبينيم و شكاكياتم،منو عذاب ميده من نميدونم بايد چيكاركنم ازلحاظ روحي أصلا اوضاع خوبي ندارم وبه خاطره اين مشكلم احساس تنهايي شديد ميكنم حتي گاهي أوقات به سرم ميزنه خودكشي كنم ولي حتي ازاين كار هم ميترسم،ترس كل زندگي من شده خواهش ميكنم چند راهكار مؤثر جهت برخورد با ترس پيشنهاد بدين.ممنون از سايت بسيار خوبتون.
فاطمه
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۰۷ - ۱۳۹۴/۰۲/۲۸
سلام
دوستان توجه داشته باشید که بعضی از مشکلات روحی از جمله اضطراب و افسردگی یا مشکلات جسمی مثل فقر آهن و کم خونی ، خودش زمینه ساز شک و بدگمانی و ایجاد افکار منفی هست - بهتره با یک روانشناس مشورت کنید با رفع این مشکلات بدگمانیها هم خود به خود حل میشه . موفق باشید
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۰۶ - ۱۳۹۴/۰۱/۲۹
راستش من هیچ کدوم از حرفاتونو قبول ندارم من مطمئنم نامزدم غیرتیه نه شکاک
SAMIRA
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۲:۳۶ - ۱۳۹۳/۱۱/۰۱
من به عالم و ادم شک دارم ،البته یه چیزایی دستگیرم میشه و دیگه بعدش میفتم به پلیس بازی تا ثابت کنم شکام بی دلیل نیست و تو رابطه با نامزدم دچار مشکل شدم البته بهش اعتماد داشتم تا اینکه یه چیزایی ازش دیدم ولی اون با قسم و ایه و گاهی با نهدید اینکه طلاقم میده من بیخیال ماحرا شدم ولی اون چیزایی که دیدم ازش دوباره تصویراشون میاد تو ذهنم و منو مصمم میکنه که درست فکر میکنم و اینکه مدام بهم میگه روانی،گاهی وقتا فکر میکنم واقعا دیوونم و فقط گریه میکنم و الام حتی شک دارم سالمم یا روانی
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۱۰ - ۱۳۹۳/۰۸/۱۳
سلام از کجا میشه فخمید که شک واقعا بیجاست وچطور میشه فهمید که دلیلش بیماری فکری یا اختلال هستش خواهش میکنم جوابمو بدین واقعا دیگه خسته شدم دارم نابود میشم نمیدونم چیکار کنم همش در مورد اعتقادات دچار شک میشم دیگه خسته شدم اگه میتونین راهنمایین کنین...ممنون میشم ...اینم ایمیلم raha333@Yahoo.com
ویدا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۵۷ - ۱۳۹۳/۰۳/۱۳
سلام !مقالتون خوب بود !من دچار وسواس فکری هستم اینم قبول کردم اما اعتراف نکردم !همیشه به نامزدم سوءظن دارم !به طوریکه هر لحظه شاید بهتر باشه بگم هر ثانیه بهش مشکوکم ! اون بازاریه و همش در تعامل با جنس مخالفه! انقد وسواس دارمو اخلاقم ناجور شده که توی چند دقیقه واسه کوچکترین چیز این رابطه ی خوب و پر با و بدون ایراد رو از هم میپاشم و به همه چیز شک میکنم و مثله همیشه وقتی که طفلکی یار مهربونم همه ی قضایا رو برام روشن میکنه پشیمون میشم و همون لحظه که اشتی میکنم سریع شک قبلی میره و جاش و به شکی میده که همون لحظه در ذهنم ساخته شده !! بارها و بارها بهم گفته که بیمارم بهم گفته دارم با ارامش و اینده و زندگی جفتمون بازی میکنم قول میدم که بهتر شم اما نمیتونم! به هر موجود مخالفی که از پیشش رد میشه مشکوکم !!!! این شکم به همینجا ختم نمیشه !من گاهی شدیدا وسواس این و میگیرم که نکنه از دستش بدم خدانکرده به حدی که خودمو با دعا و نیایش خفه میکنم تازه باز اروم نمیشم و تا صبح مضطربم تا وقتی بیاد و ملاقات کنیم خیلی بده دیگه دارم روانی میشم.از دوست داشتن زیادم شروع شد گاهی ارزوی مرگ میکنم که بمیرم هم اون راحت شه هم من
پاسخ ها
الهام
| Iran, Islamic Republic of |
۱۴:۲۳ - ۱۳۹۳/۰۷/۲۹
ویدا خانم منم دقیقا شرایط شما رو دارم منتها من تا جایی پیش رفتم که نامزدیم به خاطر همین موضوع بهم خورد. الان به شدت احساس ندامت میکنم اینو گفتم که شما هم به سرنوشت من دچار نشی
رازق صمصامیان
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۳۲ - ۱۳۹۲/۱۱/۰۶
سلام واقعا دستتون درد نکنه دلمو خیلی آروم کردین ممنون از همه عزیزان.
ساناز
|
United Kingdom
|
۱۱:۳۲ - ۱۳۹۲/۰۹/۰۷
سلام خسته نباشیدپدرمن معتادوشبهاتاصبح بیداروبه همه چی مشکوک حتی به رابطه من وبرادرم من تابحال دوبارازدستش خودکشی کردم حتی حاضرنیست به پزشک مراجعه کنه تاصبح فقط به من ومادرم تهمت میزنه صبح که بیدارمیشه پشیمون من دیگه خسته شدم بگیدچیکارکنم دوایی چیزی نمیشه به من معرفی کنید
فیروزه
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۵۳ - ۱۳۹۲/۰۸/۰۱
خیلی جالب بحث را توضیح دادی
آسمان
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
تخفیف بنر
عجیب غریب
خوشمزه
نقاشی
کوله پشتی
لوح صفحه خبر موبایل