کد خبر: ۶۵۶۱۲۹۱
تاریخ انتشار: ۲۲ خرداد ۱۳۹۷ - ۱۷:۱۳
کلینیک آنلاین؛

بخشی از سوالاتی که کاربران باشگاه خبرنگاران جوان در قسمت کلینیک آنلاین مطرح کرده‌اند، یک متخصص پوست و مو پاسخ داد.

پاسخ سوالات خود در زمینه «قارچ‌های پوستی» را اینجا بخوانید/ بخش اولبه گزارش خبرنگار حوزه کلینیک گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران؛ پاسخ سوالاتی که کاربران باشگاه خبرنگاران در قسمت «کلینیک آنلاین» مطرح کرده بودند، منتشر شد.

شما هم می‌توانید با مراجعه به کلینیک باشگاه خبرنگاران و طرح سوالات خود، پاسخ را از پزشکان مربوطه دریافت کنید.

پاسخ سوالات شما در زمینه قارچ‌های پوستی را خلیل صداقت پیشه متخصص پوست و مو  پاسخ داد.

سوال: من حدود یک سال است که گوشه لبم روی پوستش سفید رنگ‌تر از جای دیگه شده باید چکار کنم؟

جواب: ممکن است این عارضه بر اثر خشکی، قارچ پوستی، کمبود برخی ویتامین‌ها باشد؛ پماد کلوتریمازول موضعی استفاده شود و آن را چرب کنید.

سوال: روی بازوی دست راستم یک لکه کوچک سفید ایجاد شده است، ولی الان بعد 6 سال این لکه کوچکترشده است هرچند از نظر متخصص پوست نگرانی وجود نداشت، حالا باید این موضوع باز هم پیگیری کنم؟

جواب: برای این موضوع  تشخیص درست نمی‌توان داشت اما می‌تواند به دلیل زخم، لک و پیس  یا اگزما باشد همچنین علت دیگر وجود جای جوش کنده شده و تبدیل آن  به لک است البته باید معاینات دقیق صورت گیرد که اگر رنگدانه غیر فعال شده باشد با دارو قابل درمان است اما چناچه براثر خراش ایجاد شده باشد که باید آن را عمل کرد.

سوال: پسر دوازده ساله‌ای هستم که در ناحیه ران تعدادی جوش ریز زده است، مشکل چیست؟

جواب: افراد وجود  برجستگی و قرمزی روی بدن به عنوان جوش تلقی می کنند که در صورت وجود جوش  باید آن را خشک و از محلول ضد جوش (به صورت موضعی) استفاده کرد.

سوال: چاره برطرف کردن خشکی پوست و حالت غیر طبیعی به ویژه در آقایان چیست؟

جواب: ممکن است پوست بر اثر خشکی قرمز شده باشد پس باید تعداد دفعات حمام رفتن کمتر شود همچنین  پس از حمام لوسیون مرطوب کننده استفاده کنند.

سوال: چند سالی هست روی دستم لکه‌های قهوه‌ای رنگ بیشتر در ناحیه پشت، سینه و زیر بغل دیده می‌شود، از داروی کلوتریمازول هم استفاده کردم تا مدتی درمان شد وقتی دارو را قطع کردم دوباره نمایان شد، آیا راه درمانی دارد؟

جواب: این لکه‌ها قارچ‌های سطحی پوست است؛ ممکن است بیماری دیگری مانند اگزما باشد یا مصرف برخی داروها و همچنین  ادکلن و عطر  در پوست حساسیت ایجاد  کند.

اگزمای پوستی را چگونه درمان کنیم؟

سوال: روی انگشت دستم حدود 5 ماه  است که خارش شدیدی را حس می کنم  (مانند فصل زمستان که سرما پوست دست را خشک می‌کند ) و مساله  باعث خشک شدن و خونریزی هم می‌شود، آیا پوست قارچی شده است؟ 

جواب: احتمالا اگزمای پوستی باشد؛ کمتر از مواد شوینده و آب استفاده کنید، کرم‌های مرطوب کننده راهم  فراموش نکنید.

سوال: دور گردن و 2 دستم پایین بازو لکه‌های قهوه ای مشاهده می‌شود، علت چیست؟

جواب: نوعی قارچ است اما باید معاینه دقیق صورت گیرد؛ اگر قارچ باشد با مصرف کلوتریمازول بهبود می‌یابد.

سوال: برای درمان پوسته ریزی سر و صورت راه کاری هست؟ 

جواب: بله، برای درمان پوسته ریزی سر باید از شامپوهایی استفاده شود که ضد شوره و پوسته است و برای پوسته‌های صورت کرم‌های مرطوب کننده مناسب هستند،که اگرمشکل  با این موارد درمان نشد باید معاینات دقیق‌تری صورت گیرد تا به طور قطعی درمان شود.

سوال: برای رفع جوش‌های زیر پوستی سیاه رنگ  باید چکار کنیم؟ 

جواب: برای از بین بردن جوش‌های زیرپوستی کرم‌های لایه بردار پیشنهاد می‌شود؛ همچنین استفاده از روش‌هایی چون میکرودرم، پاکسازی پوست و لیزر هم مفید است.

سوال: من بعد از مصرف یک دوره مكمل بدن‌سازی جوش‎های چركی می‌زنم؛ 4 ماه است خوب نمی‌شود و پوستم شروع به خارش كرده است، آزمایش دادم هیج مشکلی از نظر كبد و كلیه ندارم البته چرک خشک كن مصرف می‌كنم که به بهبود جوش‌ها کمک کرد اما  خارش بدن برای من دردسر ساز شده است، راهکار چیست؟

جواب: داروهای مکمل بدن سازی به دلیل اینکه از کورتون تشکیل شده است برای بدن عوارض بسیار زیادی دارد؛ لذا  آن را قطع کنید و در صورتی که ادامه داشت باید معاینات دقیق تری صورت گیرد تا تشخیص درست داد.

برای درمان خشکی پوست از مواد شوینده کمتر استفاده کنید

سوال: برای خشکی پوست چه کار کنم؟

جواب: برای جلوگیری از خشک شدن پوست از مواد شوینده استفاده نشود، همچنین از برخورد زیاد آب با پوست جلوگیری شود و بعد از حمام لوسیون و مواد نرم کننده استفاده کنید.

سوال: نوعی قارچ پوستی حدود 2 سالی است که روی سینه‌ام مشاهده می شود، مدتی از پمادهای دست ساز توسط پزشک معالج استفاده کردم و مشکل برطرف شد ولی بار قارچ ها ظاهر شده است و بعد به مرور زمان بزرگتر می‌شود، علت چیست؟

جواب: برای درمان قارچ پوستی استفاده از پماد کلوتریمازول مفید است؛ اما اینکه قارچ یا اگزمای پوستی است باید با تشخیص دکتر باشد.

سوال:  دو تا از ناخن‌های پاهایم 18 سال پیش  قارچ گرفت که بعد از معالجه طی 9 ماه بهبود پیدا کرد ولی عوارض آن بسیار بد بود و   سه سال زخم معده گرفتم همچنین  بیست کیلو کاهش وزن داشتم؛ در سال‌های بعد مجدا ناخن‌های پایم دچار قارچ شد که در چند سال گذشته با خوردن ماست سنتی بصورت یک وعده غذای و زیتون بصورت طبیعی با قارچ مبارزه کردم، با صابون ضد قارچ و کرم هر هفته شکل ظاهری را بهبود بخشید، راهکار چیست؟

جواب: باید از نوع قارچ نمونه برداری شود تا بتوان نوع دقیق دارو برای آن قارچ تجویز شود؛ هر دارویی را نمی‌توانید استفاده کنید و حتما باید نزد پزشک متخصص بروید.

سوال: حدود  2تا سه هفته یک لکه روی سرم به وجود آمده است ، جوش یا زخم نیست لکه سیاه رنگ است آیا درمانی دارد؟

جواب: باید معاینه دقیق شود، ممکن است بیماری پوستی لیکن پلان باشد؛ بعضی از شوره‌های سر باعث ایجاد این بیماری می شوند، ممکن است ضایعه درماتیت سبورئیک باشد. 

سوال: من چند سالی است که چند نقطه از پوست سرم، پوسته ریزی  و خارش دارد، به پزشک‌های زیادی مراجعه کرده ام ، بامصرف داروهای تجویزی برای مدتی کوتاه اثرات آن  از بین رفت و دوباره از یک نقطه دیگر از پوست سرم ظاهر شد، درمان چگونه است؟

جواب: باید پوست سر خود را با شامپوهای ضد شوره بشوئید تا پوسته‌های سر از بین برود همچنین برای کم شدن خارش و خشکی پوست تعداد دفعات حمام رفتن را کم کنید.

سوال: آیا شوره سر هم قارچ پوستی است؟

جواب: بله نوعی قارچ است که می توان با دارو آن را درمان کرد.

سوال: الان چندین سال است که دچار خارش سر هستم که گاهی مواقع پوست سرم قرمز و گاهی به رنگ عادی در می آید؛ انواع کتوکنازول‌ها ( شامپو ؛ کپسول ؛ پماد و ...) استفاده نمو ده‌ام ولی هیچگونه تاثیری ندارد، باید چه کار کرد؟

جواب: اگر فقط خارش سر باشد با دارو قابل درمان است، برای درمان باید تشخیص داد چه نوع بیماری‌ پوستی است؛ برای کاهش خارش سر باید از شامپوهای ضد خارش استفاده کرد همچنین باید تعداد دفعات حمام را کم کرد تا پوست خشک نشود. 

سوال: من در ناحیه پشتم قارچ می‌زنم که بعد از مدتی شدت پیدا می‌کند، خارش دارد که با صابون گوگرد خارش کمتر شد اما با گرم شدن هوا  خارشم شدت پیدا کرد، علت آن چیست؟

جواب: قارچ پوستی با داروی کلوتریمازول قابل درمان است؛ اگر خارش پوست دارید باید آن را مرطوب کنید. 

انتهای پیام/

کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
انتشار یافته: ۷
در انتظار بررسی: ۰
حامد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۲۳ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۵
سلام 28سالم سه سالی هست روی سبیلم قرمز میشه و پوسته پوسته میشه یه لکه خیلی ریز هم از ریشم ریخته اول قرمزی سبیلم یه طرف بود بعد دو سال تمام سبیل و گرفت الانم دو هفته هست لکه های گرد و قرمز رنگی که وستش یه پوسته کوچیک داره اطراف بدنم زده بیشتر هم پشتم زده خارش خیلی کمی بعضی وقتا داره ولی سبیلم خارش نداره ایا هردوتاش یه نوع بیماری یا جدا هستن دارویی هست که بشه دمان قطعی کرد لطفا جواب بدین خیلی اذیت میشم والا شرایط مالی این روزها اجازه دکتر رفتن هم نمیده سپاس از جواب
مصطفی ۲۲
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۰۵ - ۱۳۹۷/۰۹/۱۹
سلام من ۵ساله روی بینی ام لکه قرمزی هست آزمایش دادم گفتن قارچ پوستی هست دارو مصرف کردم لکه ها خوب میشه تا دارو قطع میشه دوباره لکه قرمز برمی گرده میخواستم بدونم با لیزر خوب میشه یا نه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۱۴ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۹
سلام، خواهر من نزدیک به بیست و شش جلسه لیزر پی دی ال جهت رفع ماهگرفتگی صورت انجام داده و تغییرات خوبی هم دیده ولی خیلی تعداد جلساتش زیاد شده دکترش عقیده داره همچنان ادامه بده و کامل رفع میشود، رنگ ماهگرفتگیش قرمز پررنگ بود که الان صورتی شده و جاهاییش هم تیکه تیکه پاک شده،آیا ادامه بدهد کامل پاک میشود؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۱۴ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۹
سلام، خواهر من نزدیک به بیست و شش جلسه لیزر پی دی ال جهت رفع ماهگرفتگی صورت انجام داده و تغییرات خوبی هم دیده ولی خیلی تعداد جلساتش زیاد شده دکترش عقیده داره همچنان ادامه بده و کامل رفع میشود، رنگ ماهگرفتگیش قرمز پررنگ بود که الان صورتی شده و جاهاییش هم تیکه تیکه پاک شده،آیا ادامه بدهد کامل پاک میشود؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۳۲ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۳
باسلام . لکه هایی پراکنده و ناهموار قهوه ای رنگ دور گردن و‌پشت وجود دارد .صابون گوگرد بزنیم خوب میکنه یانه ؟ راه درمان و راههای پیشگیری از قارچ پوستی را لطفا بگید .باتشکر
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۴۰ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۲
من چند سالی است از ناحیه پشت پا صدفک دارم با درمان‌هایی که داشتم هیچ گاه این عارضه از بین نرفته است.
لطفاً راهنمایی کنید.
حسین
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۵۹ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۲
سلام. پایین مثابه به اندازه سکه دو ریالی حالت خشکی پیدا شده نزدیک یک سالی است که ترک میخورد با هر بار چرب کردن دوروز بهتر میشه دوباره باید چربش کنم یا ترک میخورد لطفا بگین ازچه پمادی استفاده کنم تاخوب شود باسپاس فراوان؟
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
سروش خبر
ایتا خبر
ویسپی خبر
گپ خبر
آی گپ خبر
بله خبر
توییتر خبر
اینستاگرام خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر