کد خبر: ۶۵۶۵۲۳۲
گروه : فارس » شیراز
تاریخ انتشار: ۲۵ خرداد ۱۳۹۷ - ۰۹:۲۸

امام جمعه شیراز گفت: دست هنر و قدرت هنر فراتر از توان مدیریتی فرهنگی است.

به گزارش خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از شیراز؛ حجت‌الاسلام و المسلمین لطف‌الله دژکام نماینده، ولی فقیه در استان فارس و امام جمعه شیراز در محفل شعر "مهر و ماه" در جمع شاعران استان، با بیان اینکه شیراز مرکز فرهنگ، هنر و دیانت است، گفت: چندی پیش در شیراز مجمع عالی حکمت اسلامی با حضور جمعی از اساتید حکمت اسلامی - ایرانی افتتاح شد، در آن جمع بعضی از استادان براساس تعریفی که از حکیم وجود دارد، سعدی را حکیم معرفی کردند.

وی با بیان اینکه کتاب‌های سعدی در تعریف حکمت می‌گنجد گرچه فقط به جنبه ادبی آن بیشتر پرداخته می‌شود، افزود: حکمت ۲ بخش دارد حکمت نظری و عملی، کاوش حکمیانه ناظر بر این است که جهان را بشناسیم و دیگر اینکه در این جهان چگونه زندگی کنیم و دیگر سوالات فلسفه و حکمت ذیل این ۲ پرسش قرار می‌گیرد.

دژکام ادامه داد: رهبری فرمودند: در زمان ما باید قله‌های شعری مانند سعدی و حافظ پیدا شود، این یعنی کسانی پیدا شوند با ذوق سرشار، اما با پشتوانه دانشی که سعدی هم از آن برخوردار بود تا براساس این چنین افرادی تمدن نویی ساخته شود.

امام جمعه شیراز بیان کرد: اگر سخنی برخاسته از دانش و حکمت باشد و با زیبایی که در هنر و شعر است، پیوند بخورد و دوباره مردم و جوانان ما از پیوند هنر و حکمت بهره ببرند و ما می‌توانیم یک تمدن جدید بسازیم.

آیت الله دژکام با بیان اینکه برای پیمودن چنین راهی باید زحمت زیادی کشیده شود، اظهار کرد: در تاریخ ادبیات فارسی که نگاه می‌کنیم شاعران بسیاری بودند که پشت سر قله‌های شعری بودند حتی سعدی و حافظ به اقتفای شعرای قبلی شعر گفتند.

وی با بیان اینکه برخی از هنر‌ها در روزگار ما ظهور و بروز پیدا کردند مانند سینما، افزود: سینما هنری است که هنوز از آبشخور حکمت ایرانی اسلامی بهره نبرده است، ولی چون همسایه هنر شعر است شما باید کاری کنید که ما شاهد سبک جدیدی از هنر سینما باشیم که بگویند این هنر ویژه ایران است.

نماینده ولی فقیه در استان فارس با بیان اینکه از محافل کوچک شعری دیگر هنر‌ها نیز تغذیه می‌شود، تصریح کرد: متاسفانه به نظر می‌رسد که در روزگار ما قالب شعری بر محتوا قوت و پیشی گرفته در صورتی که زیبایی شعر سعدی این است که در کنار زیبایی ظاهری، عمق دارد این عمق از جنبه ادبی نیست بلکه به دلیل محتوا است.
انتهای پیام/ر

برپایی محفل شعر "مهر و ماه" در شیراز

کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
سروش خبر
ایتا خبر
ویسپی خبر
گپ خبر
آی گپ خبر
بله خبر
توییتر خبر
اینستاگرام خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر