کد خبر: ۶۵۸۷۱۲۸
گروه : آبادان » آبادان
تاریخ انتشار: ۱۳ تير ۱۳۹۷ - ۱۷:۴۴

طرح بزرگ آبرسانی غدیر۲ امشب به صورت آزمایشی به بهره برداری مى رسد.

به گزارش خبرنگارگروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از آبادان ؛آبادان شهری در جنوب‌غربی ایران و در ۵۳ کیلومتری خلیج فارس قرار گرفته است . شهری که با سه رودخانه آب شیرین کارون، بهمنشیر و اروند احاطه شده است.

آبادان چند وقتی است که با مشکل شوری آب دست وپنجه نرم میکند به طوری که شوری آب صدای مردم این شهر را در آورده است  .

کم آبی و شور شدن آب آبادان دلایل متعددی دارد و مردم این منطقه را با مشکل مواجه کرده است. به طوری که مردم آبادان وخرمشهر با ایجاد تجمع واعتراض از شوری آب اعلام نارضایتی کردند.

مسئولان علت این شوری آب را به چند دلیل اعلام کردند .نخست پشت سرگذاشت سالی کم بارش وبالا رفتن دبی آب خلیج فارس دوم :سرریز شدن اروند رود باعث شده یا ECیا همان املاح وشوری آب رودخانه بهمنشیر در این فصل به 20هزار میکرو موس برسد وغیرقابل شرب شود.

زمانی که آب شرب در آبادان وخرمشهر به حد غیر قابل استفاده رسید وآب شورشی اش را نشان داد کار انتقال خط لوله غدیر 2برای انتقال آب شرب با کیفیت از پشت سد کرخه به آبادان وخرمشهر سرعت گرفت .

هاشمی معاون عمرانی استاندار خوزستان در این زمینه گفت: با بالارفتن شوری آب بهمنشیر و اروند تصمیم گرفته شد در اجرای خط جدید کل آب خرمشهر و آبادان از طرح غدیر تامین شود و کار با سرعت در حال انجام است و طبق برنامه زمانبندی شده ۱۵ تیر آبرسانی به آبادان و خرمشهر به کلی از طرح غدیر تامین خواهد شد و آبگیری از اروند، کارون و بهمنشیر کاملا متوقف می شود از همین رو شهروندان در رابطه با تامین آب شرب از نظر کمی و کیفی نگرانی نداشته باشند.

وی افزود: در چند روز اخیر متاسفانه به دلیل ترکیدگی خط ۱۸۰۰ میلیمتری جی آر پی که آب را از طرح غدیر به خرمشهر و آبادان میرسانده وضعیت آب این دو شهر دچار نوساناتی شد ، که با تعمیرات انجام شده ، شبکه به حالت عادی باز گشته است.

معاون عمرانی استاندار خوزستان گفت: در طول این مدت با اعزام تانکر و توزیع آب بسته بندی شده کمبود آب در حد ممکن جبران شد.

ولی اله حیاتی فرماندار ویژه خرمشهرنیز در حاشیه بازدید از روند اجرای خط 2 آبرسانی غدیر گفت:چهار گروه عملیاتی به صورت شبانه روزی برای تسریع در اجرای خط دوم انتقال آب از طرح آبرسانی غدیر به خرمشهر و آبادان ، در حال کار هستند.

وی افزود:اقدامات لازم برای تسریع در نصب لوله های 2 هزار و 400 اینچی این طرح انجام شده و کار با سرعت مناسبی در حال انجام است.

فرماندار ویژه خرمشهر گفت: لوله های این طرح به طور کامل تامین شده و کار نصب آنها توسط چهار گروه به صورت شبانه روزی در حال انجام است.

فرماندار ویژه آبادان نیز در جلسه بررسی آخرین وضعیت طرح آبرسانی غدیر۲ و اقدامات قابل انجام برای کاهش شوری آب گفت: دستور تامین آب شرب شهرستان آبادان به تمامی دستگاه های اجرایی شهر ابلاغ شد.

وی افزود: بر این اساس، تمامی دستگاهای اجرایی آبادان موظف به تامین آب شرب مورد نیاز شهروندان شدند.

فرماندار آبادان با اشاره به ابلاغ این دستور به تمامی دستگاه های اجرایی شهر گفت: به منظور سهولت در کار توزیع آب توسط دستگاهای اجرایی شهر، آبادان به چندین منطقه دسته بندی می شود.

با تلاش مسئولان در مدت اخیر شوری آب در آبادان وخرمشهر به حدی رسید که باعث رضایت نسبی مردم این دوشهر شد به طوری که علیرضا خلیلی‌نیا مدیر اداره آبفا آبادان گفت: در حال حاضر شوری آب رودخانه بهمنشیر ۱۲ هزار میکروموس است و شوری آبی که وارد شبکه می‌شود به ۳ هزار و ۹۰۰ میکروموس رسیده است که این شوری نسبت به میانگین سال‌های گذشته کمتر نیز شده است.

وی با بیان اینکه بنا بر قولی که سازمان آب و برق به ما داده است آب طرح غدیر ۱۵ تیرماه وارد مدار می‌شود افزود:‌ای سی آب غدیر در طول سال بین ۱۵۰۰ تا ۲۳۰۰ میکروموس است.

مدیر اداره آبفا آبادان گفت: وضعیت ما در حال حاضر نرمال است البته در روستا‌ها هنوز تانکر‌هایی برای توزیع آب وجود دارند. هنوز تانکر‌ها را به صورت آماده باش نگه داشته‌ایم و تا زمان افتتاح طرح غدیر این تانکر‌ها در اختیار ما خواهند بود.

مدیر اداره آبفا خرمشهر هم گفت: شوری آب نسبت به 24 ساعت گذشته مطلوب‌تر شده و در تصفیه‌خانه به 2800 میکرو موس رسیده است و این یعنی آب خرمشهر به‌صورت کامل از بحران شوری خارج‌شده است.

حالا با تلاش مسئولان و به همت کار جهادگران صنعت آب و با تلاش شبانه روزی قرارگاه خاتم الانبیا، طرح بزرگ آبرسانی غدیر۲ آماده آبگیری شده است و ساعت 22 امشب به صورت آزمایشی به بهره برداری مى رسد.

با افتتاح اين پروژه عظيم آب آشامیدنی شیرین در شبکه شهری شهرستانهاى آبادان، خرمشهر و شادگان جاری خواهد شد و این سه شهرستان تا ۳۰ سال آینده دغدغه آب شرب مطلوب نخواهد داشت.

انتهای پیام/ د

بهره برداری از طرح غدیر 2

کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
برچسب ها
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
سروش خبر
ایتا خبر
ویسپی خبر
گپ خبر
آی گپ خبر
بله خبر
توییتر خبر
اینستاگرام خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر