کد خبر: ۶۵۹۰۰۳۰
تاریخ انتشار: ۱۸ تير ۱۳۹۷ - ۰۷:۳۰
در گفتگو با باشگاه خبرنگاران جوان مطرح شد؛

حجت الاسلام بهشتی با اشاره به دوران امامت امام صادق (ع) گفت: کار بزرگ این حضرت انقلاب فرهنگی و مواجه شدن با تهاجم دشمنان بود.

کار بزرگ امام صادق (ع) انقلاب فرهنگی بود/همزمان با شهادت جانسوز امام صادق (ع)، حجت الاسلام سید جواد بهشتی سخنران و کارشناس علوم قرآنی در گفتگو با خبرنگار حوزه قرآن و عترت گروه فرهنگی باشگاه خبرنگاران جوان؛ در باب سیره و دوران امامت رئیس مکتب جعفری گفت: درباب سیره ائمه اطهار (ع)، از مقام معظم رهبری کتابی منتشر شده است به نام «250 ساله» که از زندگی اولین امام تا یازدهمین امام شیعیان را روایت می کند. درست است که هر کدام از امامان ما در وضعیت های مختلفی زیستند و تجربه های مختلفی را سپری کردند، اما همه یک ماموریت را پیگیری می کردند و در دعوت مردم به حق کوشیدند.

وی درادامه با اشاره به دوره امامت امام صادق (ع)، بیان کرد: دوره امام صادق (ع) در بین حکومت ها و امامت های ائمه دوره جدیدی است که آغاز دوره عباسیان مقارن شد. ما قبل از عباسیان ماحکومت بنی امیه را داشتیم، بنی امیه‌ای که ظلم های زیادی را به اهل بیت(ع) روا داشت و اگر امروز  از مردم ما بپرسند  که بنی امیه ظلم های زیادی کردند یا بنی عباس؟ همه بنا به عقبه ای که از واقعه کربلا دارند بنی امیه را نام می برند. اما امام صادق (ع) فرمود ظلمی که بنی عباس به ما اهل بیت (ع) کرد یک هزارم آن را بنی امیه به ما نداشت.

این سخنران و کارشناس امور دینی و قرآنی افزود:درست که در واقعه کربلا بنی امیه عزیزان اهل بیت (ع) و اصحابش را کشتند، اما بنی عباس به نوعی جنگ نرم  را به میدان آوردند و با ابزار علم، کتاب و با هنر به جنگ دین رفتند. ما در زمان  امام صادق (ع) با نهضت ترجمه روبرو هستیم که کتاب های اروپایی آن زمان ترجمه می شد و وارد حکومت اسلامی شد و در اختیار جوانها قرار می گرفت.

حجت الاسلام بهشتی اظهار کرد: با ورود کتب ترجمه، کتب های فلسفه، فنی، اخلاقی و فرهنگی به دست جوان ها رسید، در بین برخی ها دلخوش بودند که جوان ها و مردم آن زمان با جهان شناسی و انسان شناسی روبرو می شوند، اما در اصل این فرهنگ غرب بود که به حکومت آن دوران تحمیل می شد و به دست جوانهای اسلامی رسید. البته در این بین تعداد کمی نیز از کتب فنی وجود داشت، اما با همان تعداد کم باعث انحراف جامعه شد. درست مثل شبکه های ماهواره ای امروز که برخی ها می گویند ما شبکه های علمی یا خبری را تماشا می کنیم، ولی باز خوراک مبتذل خودش را دارد.درواقع امام صادق (ع) کار بزرگش انقلاب فرهنگی و مواجه شدن با تهاجم فرهنگی و آمادگی برای مقابله با آن تهاجم بود.

کار بزرگ امام صادق (ع) انقلاب فرهنگی بود/

وی با اشاره به نقل بیشترین حدیث در دوران امامت امام صادق (ع)، ادامه داد و گفت: تمام اهتمام امام صادق (ع) به این بود که جوانها آگاهیشان بالا برود و با احادیث سرکار بیشتری داشته باشند و عمرشان را به بطالت نگذرانند. امیرالمونین (ع) در روایتی بیان می کنند:«اگر دنیایی به جنگ من بیاید، ابزار من بصیرت است.»؛ جوان امروز ما نیز مشابه جوان جوان دوره امامت امام صادق (ع) است. دغدغه امام صادق (ع) این بود که جوان دوره حکومت بنی عباس و امامتشان با آگاهی و بصیرت دینی عجین شوند و یک مشعله ای در وجودش پیدا شود که خودش را نگه دارد.

حجت الاسلام بهشتی افزود: ما از هیچ امامی به اندازه امام صادق (ع) حدیث نداریم. یعنی امام صادق (ع) در تمام شبانه روز در طی عمرشریفشان برای آموزش جوانهای مسلمان در رشته های دینی و غیردینی فعالیت کردند. مرحوم شیخ مفید نیز می گوید اینکه می گویند امام صادق 4000 شاگرد داشته اند، به طور قطع 4000 شاگر داشتند. شاگردان امام صادق (ع)  در رشته های مختلف علوم زمینی و آسمانی تحصیل کردند.

وی با اشاره ورود احادیث جعلی به جامعه امامت امام صادق (ع) گفت: آسیبی در  زمان امام صادق (ع) به جامعه وارد شده تولید احادیث دروغین بود، یعنی کسانی بودند که به خودشان جرات می دادند سلسله احادیث جعلی خود را به پیامبر برسانند  و به دورغ بین مردم پراکنده کنند. برخی از منابع بیان کردند که بیش از 6 هزار حدیث جعلی وجود دارد که در آن زمان نقل شده است. یکی از علمای معاصر ما علامه عسگری که چند سال پیش از دنیا رفت، کتابی 13 جلدی دارد که در راستای نقش ائمه در احیای دین بیان شده است. درواقع یکی از نقش های بزرگ ائمه جلوگیری از خرافات است که به احادیث و روایت های دروغین و جعلی می پرداختند و امام صادق (ع) سخنان راست را وارد فرهنگ  اسلام می کردند و با تهاجمی که در آن زمان بود  مقابله می کرد.

کار بزرگ امام صادق (ع) انقلاب فرهنگی بود

حجت الاسلام بهشتی گفت: امروز هم به عقیده من وظایف جوانهای مسلمان آشنایی با احادیث است، ما خوشبختانه کتاب‌های حدیث که به زبان فارسی، انگلیسی و زبان های دیگر ترجمه شده در قالب کتاب چاپی یا اینترنتی در دسترس است. و با هر موضوعی که دوست دارید می توانید جستجو کنید و سبک زندگی خودمان را براساس احادیث ائمه به ویژه امام صادق (ع) رقم بزنیم.

وی با اشاره به وجود فرقه های متعدد در دوره امامت امام صادق (ع) اظهار کرد: وجود فرقه های متعدد خطری است که این خطر را پیامبر (ص) پیش بینی کرده بودند، موسی بن عمران بعد از اینکه از دنیا رفت 71 فرقه در بین یهودیان پیدا شد که یک فرقه اهل نجات بودند، همچنین در بین مسیحیان 70 فرقه در انحراف بودند که وقتی عیسی بن مریم از میان مردم رفت 72 فرقه ماندند و در ادامه پیامبر می فرمایند: «در امت من 73  فرقه پیدا خواهد شد که یک فرقه از آنها اهل نجات است. پیدا کنید فرقه ناجیه را.» برای برخورد با فرقه های جعلی  راهش این است که ما به هرکسی اعتماد نکنیم و از نمایندگان و وکلای دینی بپرسیم و به هرکسی و هر کتابی مراجعه نکنیم.

کار بزرگ امام صادق (ع) انقلاب فرهنگی بود

این کارشناس علوم قرآنی با اشاره به ظلم هایی که در حکومت بنی عباس وجود داشت، اظهار کرد: به دلیل ظلمی که بنی عباس داشت علویان درصدد ایستادگی با آنها بودند، اما باید درنظر داشت که هر فرقه و قومی که شمشیر دست گرفته بود مورد تایید اهل بیت (ع) نبود، بعضا این فرقه های به ظاهر بر حق بودند، اما مخالف حق و حقانیت بودند و طلب و نفع خود را در آنها می جستند، به همین دلیل  مکتب دوره امامت صادق (ع) به مکتب شیعه جعفری معروف شد. بنیان شیعه را امیرالمومنین (ع) در زمان پیامبر (ص) بنا کردند و کلمه شیعه از آن زمان شکل گرفت. 

حجت الاسلام بهشتی در پایان با اشاره به اهمیت نماز یادآور شد: در شب یا روز شهادت امام صادق (ع) باید این خاطره را بیان کنم که وقتی امام صادق (ع) به  آخرین ساعات عمرشان رسیدند، بستگان و همسایگان را جمع کردند و این جمله را فرمودند : «به خدا قسم شفاعت من به کسانی که نماز را سبک می شمارند نمی رسد.» بیاید در شب و روز شهادت امام صادق (ع) نمازمان را بررسی کنیم و به آن اهمیت بدهیم.

انتهای پیام/

کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
انتشار یافته: ۳
در انتظار بررسی: ۰
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۴۳ - ۱۳۹۷/۰۴/۱۸
السلام علیک یا ابا عبد الله یا جعفر ابن محمد الصادق .
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۴۵ - ۱۳۹۷/۰۴/۱۸
سلام علیکم ،

التماس دعا دارم
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۴۵ - ۱۳۹۷/۰۴/۱۸
برای منم امروز دعا کنید حاجتی دارم توروخدا برام دعا کنید
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
سروش خبر
ایتا خبر
ویسپی خبر
گپ خبر
آی گپ خبر
بله خبر
توییتر خبر
اینستاگرام خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر