کد خبر: ۶۵۹۰۸۲۶
تاریخ انتشار: ۱۸ تير ۱۳۹۷ - ۰۹:۳۲
در گفتگو با باشگاه خبرنگاران جوان مطرح شد؛

یک ناشر گفت: موضوعی به نام پخش حرفه‌ای کتاب در شهرستان‌ها وجود ندارد و مراکز پخش بزرگ در شهرستان‌ها بسیار کم هستند.

پخش کتاب در شهرستان ها وجود ندارد/ ناشران به سمت تخصصی شدن بروندحسین عابدینی مدیر مسئول انتشارات سفیر اردهال، در گفتگو با خبرنگار حوزه ادبیات گروه فرهنگی باشگاه خبرنگاران جوان؛ در زمینه پخش کتاب گفت: موضوعی به نام پخش حرفه‌ای کتاب به هیچ عنوان در شهرستان‌ها وجود ندارد. مراکز پخش بزرگ در شهرستان‌ها بسیار کم است و در آنجا کتابفروشی‌های بزرگ کتاب را توزیع می‌کنند. در چند سال گذشته در تهران هیچ کتابی را به هیچ یک از پخش کنندگان کتاب نمی‌دهیم، اغلب آن‌ها یا در توزیع مشکل دارند یا پرداخت‌های خوبی به ناشران نداشتند. در این میان برخی از پخش کنندگان کتاب کلاهبردار هم بودند.

وی افزود: پخش کتاب یکی از معضلات بسیار بزرگ در زمینه اقتصاد کتاب است؛ چون هیج مرکز مشخص و هیچ شخصی پخش کتاب را برعهده نمی‌گیرد. پخش کتاب هنوز به شکل سنتی و قدیمی اش انجام می‌شود. این بخش بی برنامه پیش می‌رود و به همین دلیل کسی به پخش کنندگان کتاب اعتماد نمی‌کند. از طرف دیگر تضمینی برای خرید کتاب وجود ندارد.

مدیر مسئول انتشارات سفیر اردهال با اشاره به برگزاری نمایشگاه‌های کتاب در شهرستان‌ها بیان کرد: برگزاری نمایشگاه‌های مختلف در شهرستان‌ها سبب می‌شود کسانی که کتابخوان هستند، کتاب مورد نیازشان را تهیه کنند. این کار همزمان با پخش کتاب در شهرستان‌ها انجام می‌شود. در نتیجه فروشگاه‌های کتاب در شهرستان‌ها باید دو تا سه ماه کار خود را تعطیل کنند.

عابدینی با اشاره به اینکه پخش کنندگان کتاب نمی‌توانند پولشان را به ناشران پرداخت کنند، اظهار کرد: پخش کتاب سر و سامان درستی ندارد؛ نمی‌توان شرایطی برای بهبود وضعیت پخش کتاب ایجاد کرد. تنها کاری که خود ناشران می‌توانند برای پخش کتاب هایشان انجام دهند، تخصصی شدن است. این کار باعث می‌شود مخاطبانشان آن‌ها را بشناسند و به پخش کنندگان کتاب برای عرضه کتاب هایشان اعتماد دشته باشند. پخش کنندگان کتاب هم کتابی را که فروش بیشتری دارد، برای پخش انتخاب می‌کنند. 

مدیر مسئول انتشارات سفیر اردهال با اشاره به فروش کتاب از طریق فضای مجازی تصریح کرد: به ناشران پیشنهاد می‌کنم کتاب هایشان را در فضای مجازی بفروشند. آن‌ها باید به راهکار‌های جدید توزیع و پخش کتاب روی بیاورند. امروزه عرضه کتاب از طریق پخش کنندگان شیوه‌ای قدیمی است و کسی هم به پخش کنندگان کتاب اعتماد نمی‌کند. من هنوز نتوانسته ام پولم را پس از حدود یک سال از یکی از پخش کنندگان بزرگ کتاب بگیرم. در حالی که پول کتابی که از طریق سایت انتشاراتی ام می‌فروشم، همان لحظه در حسابم است.

انتهای پیام/

 

مشکلات پخش کتاب در شهرستان ها

 

کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
برچسب ها
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
سروش خبر
ایتا خبر
ویسپی خبر
گپ خبر
آی گپ خبر
بله خبر
توییتر خبر
اینستاگرام خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر