کد خبر: ۶۵۹۱۶۶۴
تاریخ انتشار: ۲۲ تير ۱۳۹۷ - ۰۷:۳۰
سید افقهی در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران جوان:

کارشناس مسائل منطقه گفت: عربستان به حربه زنگ زده متوسل شده‌ و بار‌ها در اشباع بازار نفت، به ضرر ایران شانس خود را آزموده است.  

عربستانسید هادی سید افقهی کارشناس مسائل منطقه در گفت‌وگو با خبرنگار سیاست خارجی گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان،با اشاره به تلاش عربستان  برای همراهی با آمریکا برای اشباع بازار نفت علیه ایران، اظهار کرد: سناریوهای مقابله جویانه عربستان سعودی و برخی از کشورهای حوزه خلیج فارس مانند بحرین و امارات تاکنون تاثیر چندانی بر دیدگاه ها و راهبرد جمهوری اسلامی ایران در منطقه نداشته است. 

کارشناس مسائل منطقه بیان کرد: هر زمان که آمریکا و کشورهای وابسته به آن در منطقه  به رقابت با جمهوری اسلامی ایران  برخاسته‌اند، شکست  را  تجربه کرده اند که نمونه آن را در شکل گیری محور مقاومت در منطقه می ببینیم. 

وی با بیان اینکه با توجه به عملکردی که عربستان در طی سالهای گذشته از خود نشان داده بعید به نظر می رسد، بتواند روی معادلات منطقه تاثیر بگذارد، گفت: هر چه تلاش ها عربستان مشمول زمان شود هزینه بیشتری را برای  این رژیم در پی خواهد داشت.

وی اضافه کرد: دعوت عربستان از آمریکا برای جنگ در منطقه و عادی سازی روابط با رژیم صهیونیستی هزینه گزافی را بر دوش ریاض می گذارد که اتفاقا نه تنها اهداف این کشور را  عملیاتی نمی کند ، بلکه نتیجه عکس در پی خواهد داشت.

کارشناس مسائل منطقه با بیان اینکه راهبرد ایران در منطقه همراهی با  مظلومان و  ایستادگی در برابر ظالمان است، افزود: عربستان در شرایط کنونی به یک حربه زنگ زده متوسل شده است، زیرا بارها در زمینه اشباع بازار نفت، به ضرر ایران  شانس خود را آزموده است. 

وی خاطرنشان کرد: در سالهای گذشته نیز وقتی ایران و روسیه در کنار ملت سوریه قرار گرفتند، ریاض با هدف آسیب زدن به این دو کشور  تولید خود را افزاریش داد تا قیمت نفت کاهش پیدا کند.

سید افقهی افزود: این کاهش قیمت پیش از آنکه به تولید نفت ایران آسیب برساند به تولید یازده میلیون بشکه‌ای عربستان صدمه می زند، زیرا  ریاض مجبور است ذخایر نفتی خود را با اهداف سیاسی به نازلترین قیمت به تاراج  بگذارد.

وی تصریح کرد: تلاطم بازار نفت پیش از آنکه بخواهد بر کشورهای دیگر تاثیر بگذارد خود عربستان را هدف قرار می دهد، به دلیل اینکه  ولخرجی‌های سعودی در جنگ یمن این کشور را  با کسری بودجه شدید مواجه می‌کند. 

وی با اشاره به اینکه  نفت در شرایط کنونی  به قیمت  83 دلار رسیده بود، ادامه داد: عربستان به دستور ترامپ و برای تزلزل در بازار انرژی چراغ سبزی را برای افزایش دومیلیون بشکه ای در روز را نشان داد تا کشورهایی نظیر ایران و ونزوئلا تحت فشار قرار بگیرند.

سید افقهی تاکید کرد: رفتار عربستان  قانون شکنی است زیرا خلاف سهیمه بندی های اوپک قرار دارد، لذا این تاکتیک عربستان  علیه ایران موجب اضمحلال خود سعودی‌ها خواهد شد، چراکه آنها بیش از ایران به ریخت و پاش های پول نفت عادت دارند. 

انتهای پیام/

کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
برچسب ها
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
سروش خبر
ایتا خبر
ویسپی خبر
گپ خبر
آی گپ خبر
بله خبر
توییتر خبر
اینستاگرام خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر