کد خبر: ۶۵۹۴۱۶۷
تاریخ انتشار: ۲۰ تير ۱۳۹۷ - ۱۴:۱۸
معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت مطرح کرد؛

ملک زاده با اشاره به فعالیت شرکت‌های دانش بنیان در حوزه سلامت از صادرات ۷۳ دارویی تولیدی دانش بنیان خبر داد.

فعالیت ۱۲۰۰ شرکت دانش بنیان در بخش سلامت/ ۷۳داروی تولیدی دانش بنیان به خارج صادر می‌شودبه گزارش  حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان؛ رضا ملک زاده معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت در گردهمایی مدیران فناوری و روسای مراکز رشد فناوری سلامت دانشگاه‌های علوم پزشکی، یکی از رسالت‌های مهم دانشگاه‌های علوم پزشکی را افزایش سطح تحقیق و تولید دانش به جایگاهی که اسناد بالادستی مشخص کرده اند، دانست و گفت: خوشبختانه توانسته ایم تعداد مقالات منتشر شده در دو پایگاه اطلاعاتی ISI و SCOPUS افزایش دهیم، اما آنچه که مهم‌تر بوده این است که بتوانیم در بخش فناوری به اهداف برسیم و رشد داشته باشیم.

معاون تحقیقات و فناوری با تاکید بر این که با تولیدات شرکت‌های دانش بنیان بخش عمده‌ای از نیازهایمان را برطرف کرده ایم، افزود: همچنین در بخش بین المللی رتبه خوبی از نظر ایجاد محصول از شرکت‌های دانش بنیان داشته ایم و توانستیم محصولات بیوتکنولوژی ایجاد کنیم و این نشان می‌دهد که از پتانسیل لازم برای پیشرفت در تولید محصولات برخوردار هستیم.

ملک زاده با اشاره به وجود شرکت‌های دانش بنیان در حوزه دارو در کشور گفت: علی رغم رشد خوب این شرکت‌ها در بخش دارو، اما باید به رشد شرکت‌های دانش بنیان در حوزه دارو در سطح جهانی توجه کنیم تا بتوانیم در این بخش ارتقا یابیم، چراکه در این حوزه، فناوری‌های جدیدی در دنیا دیده می‌شود.

وی با اشاره به وجود صنعت بیوتکنولوژی در کشور تصریح کرد: خوشبختانه همکاری میان شرکت‌های دانش بنیان با سایر شرکت‌ها ایجاد شده تا در فناوری‌های جدید پیشرفت کنیم.

بیماری‌های مزمن غیرواگیر عامل حدود  ۸۰ درصد از علل مرگ و میرها 

معاون تحقیقات و فناوری در ادامه، با بیان اینکه ۸۳ تا ۸۴ درصد از علل مرگ و میر و معلولیت‌ها ناشی از بیماری‌های مزمن غیرواگیر است، افزود: نیمی از این بیماری ها، مربوط به بیماری‌های قلبی و عروقی است که منجر به مرگ زودرس می‌شود و این در حالی است که در کشور ما این مورد، ۱۰سال زودتر از کشور‌های پیشرفته ایجاد می‌شود.

ملک زاده با تاکید بر اینکه با تغییر در سبک زندگی می‌توان ۸۰ تا ۸۵ درصد از بروز سکته‌ قلبی و عروقی پیشگیری کرد، تصریح کرد: همچنین از طریق فناوری و ایجاد محصولات سلامت محور می‌توانیم از بروز سکته‌های قلبی پیشگیری کنیم.

وی افزود: همانطور که به هنگام تولد نوزاد، غربالگری و مراقبت‌های لازم صورت می‌گیرد، باید بتوانیم از لحاظ بیماری‌های قلبی و عروقی با هزینه‌های کم و روش‌های ساده افراد بالای ۳۵ سال را مورد بررسی قرار دهیم.

معاون تحقیقات و فناوری همچنین بر لزوم استفاده از فناوری اطلاعات (IT) در حوزه سلامت تاکید کرد و گفت: فناوری اطلاعات می‌تواند در بخش پیشگیری از بروز بیماری‌های غیرواگیر کمک کند.

ضرورت کیفیت بخشی در محصولات دانش بنیان حوزه سلامت

ملک زاده با اشاره به وجود تحریم‌ها و فشار‌های اقتصادی، بر لزوم وجود برنامه برای شرکت‌های دانش بنیان، اظهار کرد: باید شرکت‌های دانش بنیان علاوه بر مرتفع کردن نیاز‌های داخل، بتوانند محصولات خود را به سایر کشور‌ها نیز صادر کنند.

وی با تاکید بر اینکه محصولات تولید شده در شرکت‌های دانش بنیان در حوزه سلامت، باید بهترین کیفیت را داشته باشند، افزود: برای مثال، اکثر دارو‌های تولید داخل از نمونه‌های خارجی بهتر هستند و یا هم رده آن‌ها می‌باشند.

معاون تحقیقات و فناوری با اشاره به وجود صندوق حمایت از پژوهش و فناوری در استان‌های کشور، گفت: باید تعداد این صندوق‌ها را افزایش دهیم؛ چنانچه در استانی این صندوق‌ها وجود ندارد، باید به دنبال تاسیس آن باشیم.

ملک زاده در ادامه با بیان اینکه اعطای تسهیلات به صورت مشارکتی باعث پیشرفت بخش فناوری می‌شود، تاکید کرد: باید بتوانیم بروکراسی تاسیس شرکت‌های دانش بنیان را کاهش دهیم؛ در حال حاضر، اختیار تاسیس این شرکت‌ها با معاونت علمی فناوری ریاست جمهوری است و درخواست کرده ایم که مجوز تاسیس شرکت‌های دانش بنیان در حوزه سلامت را بر عهده وزارت بهداشت قرار دهند تا از بروکراسی‌های اداری کمتر شود.

معاون تحقیقات و فناوری در پایان بر لزوم مشارکت بخش خصوصی در حوزه فناوری تاکید کرد و یادآور شد: شرکت‌های دانش بنیان می‌توانند ۵۱ درصد سهامشان را در اختیار بخش خصوصی قرار دهند و از شرکت‌های خصوصی که تمایل به سرمایه گذاری در این بخش دارند، استقبال کنند.

وجود ۱۰۰۰ قلم داروی تولیدی شرکت‌های دانش بنیان در بازار داخل

 ملک زاده با اشاره به حضور هزار قلم داروی تولیدی شرکت‌های دانش بنیان در بازار داخل در سال‌های گذشته، افزود: قریب به ۴۰۰۰ محصول داریم که تولید شرکت‌های دانش بنیان هستند و از این تعداد، ۷۳ محصول به خارج از کشور صادر می‌شوند.

ملک زاده با بیان اینکه تجربه کشور در زمینه شرکت‌های دانش بنیان تجربه جدیدی است، افزود: برخی از شرکت‌های نوپا، مشکلاتی از قبیل: بوروکراسی اداری و تامین بودجه برای رسیدن به یک فناوری قابل اعتماد دارند. تلاش می‌کنیم که بتوانیم این مشکلات را مرتفع کنیم.

وی با بیان این که فارغ التحصیلان دانشگاه‌ها می‌توانند در شرکت‌های دانش بنیان مشغول به فعالیت شوند، افزود: امیدواریم شرکت‌های دانش بنیان، نیاز کشور در حوزه دارو و تجهیزات پزشکی را مرتفع کنند و در عین حال زمینه برای اشتغال در این شرکت‌ها و صادرات محصول آن‌ها نیز فراهم شود.

معاون تحقیقات و فناوری با تاکید بر اینکه بازاریابی برای محصول تولید شده نیاز به تخصص دارد، بیان کرد: همچنین طرح ارائه شده برای تولید محصول، نیاز به بررسی، علم و دانش لازم دارد و باید راهنمایی و کمک‌های لازم به شرکت‌های دانش بنیان در زمینه تجاری سازی داده شود و شرکت ها، دانش و تجربه خود را افزایش دهند.

انتهای پیام/

کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
سروش خبر
ایتا خبر
ویسپی خبر
گپ خبر
آی گپ خبر
بله خبر
توییتر خبر
اینستاگرام خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر