کد خبر: ۶۵۹۶۱۹۰
تاریخ انتشار: ۲۳ تير ۱۳۹۷ - ۱۲:۰۹

سیاره پررمز و راز پلوتو سطحی یخ زده دارد و دانشمندان برای اولین بار جزئیاتی دقیق از آن را منتشر کرده اند.

به گزارش خبرنگار حوزه فن‌آوری‌های نوین گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان؛ دانشمندان ناسا اولین نقشه‌های توپوگرافی سه بعدی ۳D از سیاره کوتوله پلوتو و قمر آن، شارون را منتشر کردند. این تصاویر که جزئیات منحصربه فردی از سطح سیاره و قمر شارون را نشان می‌دهد به وسیله داده‌های ارسالی از کاوشگر افق‌های نو (New Horizons) به دست آمده است.


تیم دانشمندان تکه‌های کوچک تصاویر (دراصطلاح موزائیک ها) را به هم متصل کرده و در نهایت به تصویر کلی از جزئیات سیاره پس از 2 سال تلاش دست یافته اند.


این نقشه‌ها دارای ویژگی‌های منحصربه فردی از سیاره کوتوله پلوتو مانند کوه‌های بلند و دره‌های عمیق نزدیک قطب شمال بزرگ‌ترین قمر آن شارون است.


ایجاد نقشه از سیاره پلوتو و بزرگ‌ترین قمر آن حاصل همکاری دانشمندان ناسا با محققان دانشگاه (USRA)، پروژه‌ای پیچیده و زمان بر بوده است.

این نقشه‌ها همچنین حاوی بخش‌هایی ناشناخته به وسعت ۱۰۰۰ کیلومتر از سیاره کوتوله پلوتو است که در ناحیه‌ای به نام (Sputnik Planita) در جنوبی‌ترین قسمت سیاره قرار دارد.


کاوشگر افق‌های نو پس از 2 سال بررسی سیاره پلوتو و ارسال اطلاعات بسیار ارزشمند به زمین در ادامه ماموریت خود به سوی کمربند کویپر در حرکت است تا به بررسی اجرام موجود در این کمربند بپردازد.


دانشمندان امیدوار هستند با بررسی نقشه به دست آمده بتوانند به اطلاعات بیشتری در خصوص سیاره کوتوله پلوتو و عنصر‌های تشکیل دهنده آن دست یابند.

منبع:Dailymail

انتهای پیام/

تصاویری شگفت انگیز و زیبا از راز و رمز‌های سیاره کوتوله پلوتو

کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
سروش خبر
ایتا خبر
ویسپی خبر
گپ خبر
آی گپ خبر
بله خبر
توییتر خبر
اینستاگرام خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر