کد خبر: ۶۵۹۶۵۲۹
تاریخ انتشار: ۲۳ تير ۱۳۹۷ - ۱۰:۱۵

سرپرست اداره کل اوقاف و امور خیریه خراسان جنوبی گفت: در تلاش هستیم اراضی کشاورزی وقفی استان را از زراعت خارج و به سمت باغ سوق دهیم.

 به گزارش   گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از بیرجند ؛ بخشی پور سرپرست اداره کل اوقاف و امور خیریه خراسان جنوبی اظهار داشت: از آنجا که ماندگاری باغ بیشتر است و در صورتی که سیستم آبیاری نوین اجرا شود در برابر خشکسالی مقاوم تر خواهد بود به جای توسعه زراعت در اراضی کشاورزی وقفی، ایجاد باغ هدف گذاری شده است. 


وی با اشاره به برنامه های امسال اوقاف برای بهره وری اقتصادی از موقوفات افزود: در این راستا املاک تجاری از جمله ملکی در خیابان منتظری بیرجند به اجاره داده می شود و سوله ای نیز در کنار مرکز معاینه فنی بنگاه خیریه آب لوله تجهیز خواهد شد. 


بخشی پور  با بیان اینکه در این سوله مرکز شماره 2 معاینه فنی راه اندازی می شود تصریح کرد: این مرکز در فضای 400 متر برای معاینه فنی موتورها و ماشین های گاز سوز در نظر گرفته شده است. 


سرپرست اداره کل اوقاف و امور خیریه خراسان جنوبی با اشاره به راه اندازی پمپ بنزین در فردوس نیز گفت: یک دانگ از شش دانگ این پروژه موقوفه است که به صورت مشارکتی به بهره برداری می رسد. 

وی  از ورود سرمایه گذار به یک موقوفه تجاری در خضری خبر داد و یادآور شد: این موقوفه نیز با 900 متر در سه طبقه تا آبان ماه به بهره برداری می رسد که رقم سرمایه گذاری آن بالا است. 

بخشی پور با اشاره به سرمایه گذاری بالغ بر پنج میلیارد تومان در ساختمان عمارت شوکت آباد اظهار داشت: در این موقوفه نیز قسمت رستوران به بهره برداری رسیده و تالارهای آن تا 2 ماه آینده راه اندازی می شود.

سرپرست اداره کل اوقاف و امور خیریه خراسان جنوبی  از تسطیح 40 هکتار باغ در خوسف خبر داد و گفت: در این موقوفه نیز لوله گذاری سیستم نوین آبیاری جانمایی شده و قرار است با کاشت نهال پسته تا 6 سال آینده به بار نشیند. 


وی با اشاره به کاشت زرشک در سایر باغات وقفی افزود: بهره برداری از این نوع درختچه حداقل چهارسال زمان می برد.

بخشی پور باغ های بخش زهان را به عنوان یکی از نمونه های کشاورزی به بار نشسته مثال زد و گفت: سالانه رقمی خوبی برای موقوفات از این محصولات درآمد کسب می شود. 

سرپرست اداره کل اوقاف و امور خیریه خراسان جنوبی  با اشاره به برنامه کاشت زیتون و خرما در طبس نیز اظهار داشت: این محصولات در باغ 10 هکتاری روستای ازمیغان کشت می شود. 

وی از رشد مطلوب درآمدهای موقوفات در سال های اخیر خبر داد و گفت: با شهرداری بیرجند نیز تفاهم نامه ای منعقد شده که اراضی موقوفه سطح شهر از متروکه بودن خارج شود.

انتهای پیام / ط آ

 تبدیل مزارع وقفی خراسان جنوبی به باغ

 

کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
سروش خبر
ایتا خبر
ویسپی خبر
گپ خبر
آی گپ خبر
بله خبر
توییتر خبر
اینستاگرام خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر