کد خبر: ۶۵۹۹۰۰۲
تاریخ انتشار: ۲۵ تير ۱۳۹۷ - ۰۹:۲۱

تعرفه ثبت نام کارگران و کارفرمایان در سامانه جامع روابط کار نهایی شد و قرار است ثبت نام از هفته جاری در فاز نخست در استان تهران آغاز می‌شود.

هزینه ثبت نام کارگران و کارفرمایان در سامانه روابط کار نهایی شدبه گزارش گروه وبگردی باشگاه خبرنگاران جوان؛در جلسه عصر دیروز کمیته کمیسیون تخصصی تنظیم مقررات تعرفه ثبت نام کارگران و کارفرمایان در سامانه جامع روابط کار از طریق دفاتر پیشخوان به تصویب رسید.

طبق مصوبه این کمیته، نرخ ثبت نام برای کارگران و کارفرمایان با دو تعرفه متفاوت تعیین شد؛ به این ترتیب که هزینه ثبت نام و تشکیل پرونده برای کارفرمایان حقیقی و حقوقی ۵۵۱۰ تومان و با احتساب ۴۹۰ تومان مالیات بر ارزش افزوده مجموعا ۶ هزار تومان و هزینه ثبت نام برای کارگران نیز ۴۵۹۰ تومان و با احتساب ۴۱۰ تومان مالیات بر ارزش افزوده در مجموع ۵ هزار تومان تعیین شد.


بیشتر بخوانید:آغاز ثبت نام در سامانه جامع روابط کار از فردا 


سامانه جامع روابط کار چیست؟

سامانه جامع روابط کار سامانه‌ای است که تمام فرایند‌ها و روابط کاری بین کارگر و کارفرما به صورت الکترونیکی ثبت می‌شود. ثبت الکترونیکی شکایات کارگران بدون مراجعه حضوری به مراجع حل اختلاف و ثبت قرارداد‌های کار نیروی انسانی توسط کارفرمایان تنها بخشی از ویژگی‌های سامانه جامع روابط کار است.

در این سامانه حدود ۳۰ خدمت در حوزه روابط کار، هم برای کارگران و هم برای کارفرمایان پیش بینی شده است که علاوه بر شفافیت در اطلاعات، امکان نظارت و پایش وضع موجود حاکم بر روابط کاری را به سیاستگذاران می‌دهد.

از طرفی با توجه به نابسامانی در قرارداد‌های کار و افزایش قرارداد‌های موقت با نیروی کار طی دهه‌های اخیر، راه اندازی این سامانه و ثبت قرارداد‌ها این امکان را به وزارت کار به عنوان سیاستگذار تنظیم روابط کار می‌دهد تا بتواند میزان قرارداد‌های موقت را رصد و پایش کند و نسبت به تدوین سیاست‌های کاهش این نوع قرارداد‌ها در جهت ارتقای سطح امنیت شغلی نیروی کار اقدام کند.

کارگران و کارفرمایان باید فقط برای یکبار با در دست داشتن مدارک هویتی به دفاتر پیشخوان دولت مراجعه و پس از تشکیل پرونده نسبت به دریافت نام کاربری و رمز عبور منحصر به فرد خود اقدام کنند که با توجه به تعیین شدن هزینه ثبت نام، فراخوان آغاز تشکیل پرونده از هفته جاری به زودی اعلام خواهد شد.

در فاز نخست پیاده سازی این سامانه، صرفا کارگران و کارفرمایان استان تهران امکان ثبت نام در سامانه را دارند، اما به تدریج طی هفته‌های آینده در استان‌های البرز، قزوین، اردبیل و سمنان به صورت آزمایشی و سپس طی ماه‌های آینده در کل کشور در دسترس کارگران و کارفرمایان خواهد بود.

سامانه جامع روابط کار از طریق آدرس اینترنتی http://prkar.mcls.gov.ir قابل دسترس است و کارگران و کارفرمایان پس از تشکیل پرونده در دفاتر پیشخوان دولت و دریافت نام کاربری و رمز عبور می‌توانند وارد سامانه شوند.

منبع:مهر

انتهای پیام/

هزینه ثبت نام در روابط کار برای کارگران و کارفرمایان در تهران آغاز شد

کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
برچسب ها
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
سروش خبر
ایتا خبر
ویسپی خبر
گپ خبر
آی گپ خبر
بله خبر
توییتر خبر
اینستاگرام خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر