کد خبر: ۶۶۳۱۹۵۲
تاریخ انتشار: ۰۲ شهريور ۱۳۹۷ - ۰۷:۰۰

امروزه پدیده حاشیه نشینی، به عنوان یک دغدغه برای مردم و مسئولین به شمار می رود. زیرا این اتفاق می تواند آسیب‌های جدی بر پیکره فرهنگی شهر‌ها بیاورد و به جمعیت بزهکاری جامعه را افزایش دهد.

به گزارش خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از مشهد ؛ بزرگترین عاملی که باعث می شود تا شهر‌های بزرگ با  پدیده‌ حاشیه نشینی دست و پنجه نرم کنند، افزایش مهاجرت است که دلیل عمده آن خشکسالی ، بیکاری و کمبود امکانات روستا‌ها و شهر‌های کوچک است؛ و شهر مشهد به عنوان دومین کلان شهر ایران از این پدیده مستثنی نیست .
 
حاشیه نشینی بافت فرهنگی  شهرها را تغییر می دهد/ بزهکاری چهره‌ی دیگر مهاجرت به حاشیه نشینی
 
 
پدیده حاشیه نشینی موجب شده تا بافت فرهنگی در این شهر دستخوش تغییر شود، و تضاد فرهنگی در نقاط مختلف شهر به وجود آید؛  پایتخت معنوی کشور، با پدیده افزایش حاشیه نشینی و مهاجرت چهره دیگری به خود گرفته است.
 

سرانه حاشیه شهر مشهد باید دو برابر سرانه حاشیه شهر‌ها باشد

 
محمدعلی موهبتی فرماندار مشهد هم با بیان اینکه  یکی از مشکلات مهم شهر مشهد حاشیه نشینی است و برای سامان دهی این وضعیت، نیاز به توجه مسئولان شهرستانی، استانی و کشوری است معتقد است: با وجود جمعیت یک میلیون و ۳۰۰ هزار نفری در حاشیه مشهد، سرانه حاشیه شهر مشهد باید دو برابر سرانه حاشیه شهر‌ها در استان‌هایی مانند خراسان شمالی، جنوبی یا گلستان باشد، اما عملا این گونه نیست.

حاشیه نشینی بافت فرهنگی  شهرها را تغییر می دهد/ بزهکاری چهره‌ی دیگر مهاجرت به حاشیه نشینی
وی با اشاره به این که در بازه‌ای از زمان در مورد حاشیه مشهد غفلت‌هایی صورت گرفته بود می گوید: حالا و در مقطع زمانی فعلی نیازمند توجه بیشتر به حاشیه شهر هستیم.

فرماندار مشهد درباره نیاز‌های مهم و اساسی حاشیه مشهد می افزاید: حاشیه مشهد هم زیرساخت و هم روساخت لازم دارد، ضمن آن که نیازمند اقدامات فرهنگی قابل توجهی است.

وی با بیان اینکه باید به همه زوایای پوشیده و پنهان حاشیه نشینی در مشهد توجه شود می گوید:جمع کردن و سامان دادن به مسئله حاشیه نشینی در مشهد فقط از عهده یک دستگاه همانند شهرداری ساخته نیست و همه دستگاه‌های کشوری باید برای حاشیه مشهد پای کار بیایند.

حاشیه نشینی بافت فرهنگی  شهرها را تغییر می دهد/ بزهکاری چهره‌ی دیگر مهاجرت به حاشیه نشینی
 فرماندار مشهد در باره  مهم‌ترین اولویت‌های شهر مشهد می گوید: اولویت‌های مهم فراوانی برای مشهد وجود دارد، از جمله این اولویت‌ها می‌توان به موضوع آلودگی محیط زیست، آلودگی هوا، ترافیک، گسترش و توسعه زیرساخت‌های فرهنگی، ایجاد زیرساخت برای زائران، توجه به نیروی انسانی فرهیخته، همراهی و مشارکت با آستان قدس برای عمران و آبادانی شهر و نیز مشارکت و توجه ویژه به بخش خصوصی اشاره کرد.
 

پایین بودن قیمت خانه ها مهمترین علت‌های پدیده حاشیه نشینی

 
 سردار قادر کریمی، فرمانده نیروی انتظامی خراسان هم با بیان  اینکه حدود یک میلیون نفر از مردم مشهد در حاشیه شهر‌ها زندگی می کنند، گفت: یکی از مهمترین علت‌های پدیده حاشیه نشینی در این شهر را کاهش قیمت خانه‌ها در این مناطق عنوان کرد.

وی با بیان اینکه این پدیده موجب شده جرایمی در حاشیه این شهرها روی دهد، تصریح می کند: اکثر افرادی، که در این مناطق زندگی می کنند فاقد سطح سواد و شغل هستند، برای همین مجبور هستند تا به کار‌های پست از جمله، دزدی، شرارت، خرده فروشی مواد و استفاده از سلاح سرد رو بیاورند؛ و از سویی، چون شهرک‌ها با سرعت در اطراف شهر‌ها رشد کرده اند، فاقد امکانات بهداشتی و تفریحی هستند، که همین عوامل نا امنی را گسترش داده و تبدیل به یک معضل شده است.
 

اقدامات مسئولین شهری برای کاهش ناامنی در حاشیه شهر مشهد


فرمانده نیروی انتظامی خراسان رضوی در رابطه با راه کار‌های کاهش نا امنی در پدیده حاشیه نشینی می گوید : باید ظرفیت استان را در این زمینه بالا ببریم، و شهرداری می تواند با احداث پارک، سالن‌های ورزشی در این مناطق به بهبود نا امنی در این مناطق تا حدودی بهبود ببخشد.

سردار قادر کریمی  در ارتباط با حضور معتادین که خود دلیل بر نا امنی هستند گفت : در سال ۹۶ با همکاری بهزیستی و دانشگاه علوم پزشکی مشهد، اقدام به احداث کمپ بازپروری با ظرفیت ۸۰۰۰ هزار نفر کردیم، اما متاسفانه، با افزایش ورود مهاجر به مشهد و رشد حاشیه نشینی، این کمپ با چنین ظرفیتی، رقم بسیار کمی است.
 
حاشیه نشینی بافت فرهنگی  شهرها را تغییر می دهد/ بزهکاری چهره‌ی دیگر مهاجرت به حاشیه نشینی
وی  با اشاره به نقش نیروی انتظامی، برای مبارزه با نا امنی در این مناطق معتقد است : قصد داریم تا استمرار طرح‌ها را انجام دهیم، و برای بعضی از کار‌ها باید در سطح کشوری تصمیم گرفت،  اما نیروی انتظامی با جدیت کار شناسایی و دستگیری با خرده فروشان مواد مخدر، را انجام می دهد.

فرمانده انتظامی خراسان رضوی با تاکید بر اینکه دو هزار خانواده بلوچ بی هویت در حاشیه شهر مشهد ساکن هستند که به صورت طائفه‌ای زندگی می کنند. ودر گیری بر سر مواد مخدر مهمترین عامل نزاع و درگیری است که موجب مرگ و میر میشود، نقش مردم را در کاهش جرایم بسیار موثر دانست .
 
سردار قادر کریمی می گوید : امنیت فرآیندی دو سویه است و هم مردم و هم مسولین باید در راستای ان بکوشند. ما در مناطق حاشیه نیشینی شهر مشهد مردم بسیار زحمت کش و داریم که در تمامی عرصه‌های انقلاب شرکت نموده اند؛ لذا همین مردم می‌توانند، با شناسایی خرده فروشان مواد مخدر و اطلاع به نیروی انتظامی، کمک شایانی به کاهش نا امنی و جمعیت بذهکاری نمایند.
 
انتهای  پیام // ن.ط
 
گزارشگر : نگار طاهونچی
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
سروش خبر
ایتا خبر
ویسپی خبر
گپ خبر
آی گپ خبر
بله خبر
توییتر خبر
اینستاگرام خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر