کد خبر: ۶۶۳۶۹۰۳
تاریخ انتشار: ۰۱ شهريور ۱۳۹۷ - ۰۳:۰۱
راهنمای خرید/

برای سفر راحت به شمال باید وسایلی تهیه کنید که برای شرایط محیطی و جغرافیایی به این منطقه، مناسب باشد.

به گزارش خبرنگار نبض بازار گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان اگر از قشر زیادی از مردم درباره محبوب‌ترین مقصد برای مسافرت سوال کنید، یکی از بیشترین پاسخ‌ها، «شمال» خواهد بود. شمال ایران و به بیان بهتر حاشیه دریای خزر به دلیل داشتن ساحل و جنگل‌های سرسبز با پوشش گیاهی متنوع، یکی از محبوب‌ترین مقاصد گردشگری برای بیشتر ایرانیان است. برای سفر راحت به چنین منطقه‌ای باید وسایلی تهیه کنید که برای شرایط محیطی و جغرافیایی شمال مناسب باشد.

5 وسیله ضروری که برای سفر به شمال

زیرانداز

زیرانداز یکی از ساده‌ترین وسایل سفر است، ولی درعین‌حال اهمیت زیادی دارد. یک زیرانداز مناسب می‌تواند در محیطی سخت برای شما بستری راحت ایجاد کند، درحالی‌که یک زیرانداز نامناسب، می‌تواند از لذت سفر شما بکاهد. برای سفر به هرجایی باید در وهله‌ی اول به آب‌وهوای مقصد دقت کرد. استان‌های شمالی به‌صورت معمول هوا و خاک مرطوبی دارند و برای همین باید برای خرید زیرانداز مسافرتی، ضدآب بودن را مدنظر قرار داد. زیراندازها انواع مختلفی دارند که شامل، زیراندازهای فومی، پارچه‌ای، بادی و … می‌شود.

هرکدام از این محصولات کاربرد متفاوتی دارند و انتخاب از میان آن‌ها به سبک سفر شما بستگی دارد. برای مثال زیراندازهای بادی برای استفاده در زیر کیسه‌خواب مناسب هستند. این نوع زیرانداز کمک می‌کند هم تبادل دمایی با زمین کم شود و هم راحتی بیشتری داشته باشید. این زیراندازها ضدآب هم هستند و باعث می‌شوند رطوبت نتواند از کف به شما برسد. بیشتر زیراندازهای فومی هم ضدآب هستند، ولی این نوع زیراندازها بیشتر به‌صورت یک‌نفره عرضه می‌شوند. بنابراین شما در صورت سفر گروهی برای هرکس یک زیرانداز نیاز خواهید داشت. زیراندازهای پارچه‌ای معمولا حجم بسیار کمی اشغال می‌کنند و برخی از آن‌ها ساختاری ضدآب دارند. یک سری از زیراندازها هم هستند که ساختاری عایق دارند ولی برای یک سفر تابستانی به شمال، اهمیت زیادی در خرید شما نخواهند داشت. حرف آخر این که با توجه به مقصدی که دارید و شرایط آن محل، می‌توان بهترین نوع زیرانداز را انتخاب کرد و از سفر لذت برد.

5 وسیله ضروری که برای سفر به شمال

کیسه خواب

بدون شک کیسه خواب هرگز نمی‌تواند جایگزین تختخواب نرم و راحت شما باشد ولی در برخی مقاصد گردشگری، بهترین گزینه‌ای است در اختیار خواهید داشت. برای خرید هر کیسه خوابی در وهله‌ی اول باید به ابعاد آن توجه کنید تا بتوانید به راحتی درون آن جا شوید. نکته‌ی دیگری که نیاز است در زمان خرید کیسه خواب مورد توجه قرار گیرد، بازه‌ی دمایی آن است. کیسه خواب‌ها به‌طورمعمول با درجه‌بندی‌هایی شامل، دمای مناسب برای استفاده (راحت‌ترین دما)، حداقل دمای مناسب برای استفاده (کمترین دمایی که می‌توان همچنان در کیسه خواب راحت بود) و در برخی موارد نیز حداقل دمای قابل‌استفاده (کمترین دمایی که کیسه خواب می‌تواند از شما در هوای سرد محافظت کند) تقسیم می‌شوند.

شما با توجه به مقاصدی که انتخاب می‌کنید باید بازه‌ی دمایی کیسه خواب را درست انتخاب کنید. به خاطر داشته باشید که یک کیسه خواب بسیار باکیفیت، ولی مناسب برای هوای سرد، در کنار ساحل که معمولا هوای معتدلی دارد خیلی کارآمد نخواهد بود. به‌طورکلی اگر مقصد شما بیشتر ساحل‌ شمال است، نیازی به کیسه خوابی با بازه دمایی خاصی ندارید، ولی اگر مقصد شما ییلاقات شمال باشد، بهتر است سردی هوا را در نظر گرفته و سپس به خرید کیسه خواب اقدام کنید. همچنین برخی کیسه خواب‌ها از ساختاری ضدآب بهره‌مند هستند و این موضوع کمک می‌کند تا شما در داخل آن‌ها از بارش باران محافظت شوید. البته این ویژگی یک ویژگی کلیدی در زمان خرید کیسه خواب حتی برای محیط‌های مرطوبی مانند شمال نخواهد بود؛ زیرا اگر فردی بخواهد شب را در کیسه خواب بگذراند، به‌احتمال زیاد این کار را زیر سقف یک آلاچیق یا داخل چادر انجام خواهد داد و به همین دلیل در برابر باران تا حد زیادی مصون خواهد بود.

5 وسیله ضروری که برای سفر به شمال

چادر

بهترین سرپناه در یک سفر ماجراجویانه‌، چادر است. چادرهای مسافرتی در انواع و سایزهای متنوعی عرضه می‌شوند. بسته به نوع سفری که در سر دارید می‌توانید انتخاب‌های متنوعی داشته باشید. در زمان خرید چادر مسافرتی برای یک سفر خوب به شمال، بهتر است ابعاد آن در حالت باز و بسته را مدنظر قرار دهید. ابعاد باز چادر به شما کمک می‌کند بفهمید برای شما مناسب است یا نه.

همواره در نظر بگیرید که داخل چادر علاوه بر شما و هم‌سفرها، باید فضای کافی برای قرار دادن وسایل هم وجود داشته باشد. یعنی شاید بهتر باشد در یک سفر دونفره به شمال، برای کمپ زدن از یک چادر سه‌نفره استفاده کنید، تا فضای خالی بیشتر و در نتیجه راحتی بیشتری داشته باشید. البته این موضوع در سفر به ییلاقات به دلیل هوای خنک‌تری که دارند، کمی متفاوت خواهد بود.

در هوای خنک و سرد باید همواره به این موضوع فکر کرد که گرمایش اصلی چادر توسط افراد داخل آن ایجاد می‌شود. بنابراین فضای خالی بیش‌از‌حد، می‌تواند گرم‌ شدن داخل چادر را به تعویق بیندازد. نکته‌ی دیگری که باید در زمان خرید چادر مسافرتی به آن توجه کنید، ضدآب بودن آن است. اگر قصد دارید بیشتر در کنار ساحل یا زیر آلاچیق باشید و چادر بیشتر نقش حفظ حریم شخصی را دارد، این موضوع اهمیتی زیادی ندارد. ولی اگر بیشتر به‌قصد طبیعت‌گردی به شمال می‌روید و در مکان‌هایی خارج از شهر اقامت می‌کنید، یک چادر ضدآب مرز بین لذت بردن از سفر یا خاطره‌ی خیس شدن زیر باران است.

5 وسیله ضروری که برای سفر به شمال

فلاسک و یخدان

نوشیدن چای به یکی از عادات اغلب ما ایرانیان تبدیل شده و در زمان سفر هم نمی‌توانیم بدون آن سر کنیم. معمولا در سفرهای جاده‌ای همراه داشتن فلاسک یکی از اولین خواسته‌های راننده است. فلاسک‌ها به دودسته کلی عایق شیشه‌ای و عایق استیل تقسیم می‌شوند. فلاسک‌های با عایق شیشه‌ای به دلیل ساختاری که دارند به‌طورمعمول نسبت فلاسک‌هایی با عایق استیل دما را بهتر حفظ می‌کنند.

البته بهتر است به خاطر داشته باشید که چنین فلاسک‌هایی به دلیل شکنندگی شیشه، احتمال خراب شدن بیشتری هم دارند و در زمان حمل و نگه‌داری آن‌ها باید حواس‌جمع بود. اگر قصد دارید بیشتر در مسیر سفر چای بنوشید، به دلیل مکان‌های متعددی که برای تهیه آب جوش در جاده‌های منتهی به شمال وجود دارد، تقریبا هر فلاسکی می‌تواند برای شما کاربردی باشد. ولی اگر در نظر دارید در مقصد نهایی هم از فلاسک برای نوشیدن چای استفاده کنید، قابلیت حفظ دما اهمیت بیشتری پیدا می‌کند.

در کل فلاسک‌هایی با عایق استیل، احتمال شکستن ندارند. اگر این نوع فلاسک‌ها از دستتان بیفتد، در بدترین حالت فرورفتگی‌هایی روی آن ایجاد می‌شود و عایق آسیب چندانی نمی‌بیند. به همین دلیل فلاسک‌هایی با عایق استیل برای سفر مناسب‌تر هستند. البته برخی از این فلاسک‌ها هم به دلیل طراحی بسیار مناسبی که دارند، می‌توانند دمای مایعات داخلی را برای مدتی طولانی ثابت نگه‌دارند. فلاسک‌ها به دلیل ساختار عایق، نه‌تنها برای مایعات داغ، بلکه برای حفظ دمای نوشیدنی‌های سرد هم می‌توانند به کار برده شوند و شما را از لذت یک نوشیدنی خنک در هوای گرم بهره‌مند کنند.

یخدان مسافرتی هم گزینه‌ی دیگری است که می‌توانید با استفاده از آن دمای مواد خوراکی را ثابت نگه دارید و از خراب شدن آن‌ها جلوگیری کنید. یخدان بیشتر برای سفر با خودروی شخصی مناسب است. برای بیشتر خنک ماندن محتویات داخل یخدان، حتی می‌توانید در آن مقداری یخ اضافه کنید.

انتهای پیام/

کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
سروش خبر
ایتا خبر
ویسپی خبر
گپ خبر
آی گپ خبر
بله خبر
توییتر خبر
اینستاگرام خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر