کد خبر: ۶۶۴۹۱۵۴
تاریخ انتشار: ۰۷ شهريور ۱۳۹۷ - ۱۰:۰۴
معاون آموزش متوسطه مطرح کرد؛

زرافشان گفت: تغییر زمان کنکور به دانش‌آموزان فرصتی بیشتر برای آمادگی تحصیلی می‌دهد، سازمان سنجش هم موافق این تغییر است.

تغییر زمان برگزاری کنکور ۹۸به گزارش خبرنگار حوزه آموزش و پرورش گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان؛ علی زرافشان معاون آموزش متوسطه در حاشیه نمایشگاه دستاوردها و عملکرد یکساله آموزش و پرورش اظهار کرد: تاکنون تمام تلاش ما مربوط به مدیریت ساختار جدید بوده و اکنون روی کیفیت تمرکز کرده ایم.

وی درباره تغییر ساختار در نظام آموزشی ادامه داد: قاعدتا تغییر عناوین آن هم پس از سالها برای خانواده ها دشوار است اما این موضوع برای اولیایی که فرزند اول ابتدایی دارند کاری سخت نیست.

معاون آموزش متوسطه آموزش و پرورش با اشاره به استقرار پایه دوازدهم و تغییرات آن گفت: کاهش ساعت آموزشی در این پایه به یک چالش تبدیل شده است، چرا که موضوع کنکور و پایه دوازدهم همزمان با هم در جریان هستند.

وی با اشاره به 35 ساعت آموزشی دانش آموزان پایه دوازدهم، اظهار کرد: براساس رایزنی با شورای پذیرش دانشجو در نظر داریم برای جلوگیری از تداخل امتحان نهایی و آزمون کنکور،کنکور نیمه دوم تیر ماه برگزار شود.

زرافشان تصریح کرد: تغییر زمان کنکور به دانش‌آموزان فرصتی بیشتری برای آمادگی تحصیلی می دهد و سازمان سنجش هم اعلام با تغییر زمان کنکور موافقت کرده است.

معاون آموزش متوسطه درباره تاثیر سوابق تحصیلی برای داوطلبان کنکور گفت: ۸۹/۲۴ درصد داوطلبان از طریق سوابق تحصیلی وارد دانشگاه می شوند، بنابراین اصرار ما برای سوابق تحصیلی به این دلیل است که این موضوع می تواند کنکور را حذف کند آزمونی که سیطره اش به دوره ابتدایی کشیده شده است.

معاون آموزش متوسطه درباره پیوست محتوای آموزشی بین محتوای آموزش و پرورش و سازمان سنجش گفت: محتوای آموزشی آموزش و پرورش با سازمان سنجش پیوستگی دارد اما در شیوه اجرا، سازمان سنجش از سئوالات‌ 4 گزینه‌ای استفاده می‌کند که گاهی جنبه روان سنجی دارد. به عنوان مثال اولین سوال سخت‌ترین سوال محسوب می‌شود و داوطلب کنکور باید آمادگی لازم را داشته باشد تا بتواند شرایط را مدیریت کند.

آیا بکارگیری بازنشستگان در آموزش و پرورش قانونی است؟

زرافشان درباره قانون منع به کارگیری بازنشستگان و تأثیر آن در فعالیت خودش اظهار کرد: بر اساس قوانین اداری این قانون برای افرادی که تحت پوشش بیمه بازنشستگی‌ قرار گرفته اند اجرایی می‌شود و طبق تبصره‌های این قانون و ماده 71 قانون خدمات مدیریت کشوری، برخی افراد همچون وزرا و معاونان آن مشمول قانون نمی‌شوند.

وی ادامه داد: در اصلاحیه‌ قانون مدیریت خدمات کشوری سطح استثنا از این قانون به وزرا رسید و شامل معاونان وزیر نمی‌شود، اما در آموزش و پرورش هیچ کدام از معاونان وزیر بازنشسته نشده و تحت این قانون قرار نمی‌گیرند.

معاون آموزش متوسطه تصریح کرد: بر اساس تبصره دوم این قانون برای کارشناسان هم استثنایی‌ وجود دارد و بر این اساس معلمان هم تا سقف 14 ساعت امکان تدریس دارند.

زرافشان‌ ادامه داد: شرط بازنشستگی‌ برای افراد به سن و مدرک تحصیلی نیز بستگی دارد که در این زمینه برخی از قانون موجود مستثنی‌ می‌شوند.

کمبود نیروی انسانی در آموزش و پرورش

وی درباره ساماندهی کمبود معلم در مدارس گفت: همانطور که بارها به این موضوع اشاره شده است دچار کمبود معلم هستیم و امسال 42 هزار ردیف شامل 17 هزار نفر از طریق آزمون استخدامی و 24 هزار ردیف‌ برای جذب در دوره‌ چهار ساله دانشگاه فرهنگیان در نظر گرفتیم، روالی که در سال‌های آینده نیز ادامه داشته باشد چراکه با روند خروجی موجود و سیر بازنشستگی‌ که داریم باز هم با کمبود نیروی انسانی مواجه هستیم، البته همکارانی که تمایل به همکاری داشته باشند امکان ادامه فعالیت خواهند داشت.

تغییر در زمان بازگشایی مدارس

وی درباره تغییر زمان بازگشایی‌ مدارس گفت: بازگشایی مدارس به لحاظ مصوبه مجلس از اول مهر ماه است اما در آخرین جلسه‌ای که وزیر آموزش و پرورش با مدیران کل استان‌ها داشت مانور بازگشایی مدارس را در استان آذربایجان غربی اجرایی کردیم تا وضعیت ساماندهی نیرو و‌ آمادگی برای شروع سال تحصیلی را مورد ارزیابی قرار دهیم.

افزایش چهار برابری اعتبارات مدارس شبانه روزی

معاون آموزش متوسطه از توجه ویژه به مدارس شبانه‌روزی خبر داد و بیان کرد: در 3 بخش محرومیت زدایی‌، تغذیه و روستا مرکزی اقداماتی را برای دانش‌آموزان مدارس شبانه روزی در نظر گرفتیم و با توجه به لایحه دولت امسال 480 میلیارد تومان برای رسیدگی به مدارس شبانه روزی در نظر گرفته شد که با حمایت نمایندگان مجلس این اعتبار به 520 میلیارد تومان رسید که افزایش 4 برابری اعتبارات را شاهد بودیم.

وی ادامه داد: علاوه بر این موضوع کمیته‌ای ویژه مدارس مناطق محروم در آموزش و پرورش تشکیل شده است که به ساماندهی مدارس شبانه روزی اهتمام بیشتری داشته باشد همچنین با وزارت بهداشت اقدام مشارکتی‌ داشتیم تا لوازم بهداشتی و مراقبت‌های مربوط به این موضوع از طریق دانشگاه‌های علوم پزشکی انجام شود.

زرافشان‌ درباره نرخ پوشش تحصیلی در دوره متوسطه اول اظهار کرد: پوشش تحصیلی واقعی در دوره متوسطه اول 94 درصد بوده که بین دختران و پسران آمار نزدیکی داریم؛ همچنین در دوره متوسطه دوم نرخ پوشش تحصیلی 83 درصد است که البته استثنایی‌ در سیستان و بلوچستان داریم و نرخ پوشش تحصیلی در این منطقه کمتر از کشور است همچنین اختلاف فاحشی بین پوشش تحصیلی دختران و پسران وجود دارد.

توسعه مهارت کارآفرینی برای دانش آموزان

معاون آموزش متوسطه درباره توجه به مهارت آموزی در دانش آموزان گفت: آموزش‌های کارآفرینی را با همکاری دانشگاه تهران آغاز کرده‌ایم و امسال پیمایش ملی در این زمینه داریم.

زرافشان ادامه داد: بر اساس این دوره، دوره‌های آموزشی و کارگاهی برای دانش آموزان در نظر گرفته شده است تا موضوع کارآفرینی در سند تحول را هم محقق کنیم.

وی همچنین به انعقاد تفاهم‌نامه‌هایی با شهرک‌های صنعتی اشاره و اظهار کرد: دانش آموزان در این محیط‌ها می‌توانند توانمندتر‌ از سایر محیط‌ها به کسب مهارت بپردازند.

معاون آموزش متوسطه درباره تجهیز هنرستان‌ها و اعتبار در نظر گرفته شده برای این منظور گفت: 52 میلیارد تومان بودجه سال گذشته ما بوده است همچنین 9 میلیارد تومان هم از سوی سازمان نوسازی برای تجهیز هنرستان‌ها ابلاغ کردند علاوه بر آن بودجه‌ای 37 میلیارد تومانی هم در نظر گرفتیم و تجهیزات لازم را در اختیار هنرستان‌ها قرار دهیم‌.

وی از کاهش 2 ساعته برنامه درسی خبر داد و گفت: این موضوع در اختیار معلمان قرار می‌گیرد تا برنامه‌هایی را بر اساس نیاز به دانش آموزان آموزش دهند و از جامعه محلی برای یادگیری بهره گرفته می‌شود.

زرافشان همچنین به اجرای طرح ایران مهارت هم اشاره کرد و گفت: این طرح در همه استان‌ها و 100 درصد مدارس اجرا خواهد شد تا دانش آموزان را از حافظه‌ محوری به سمت مهارت‌ آموزی سوق دهیم.

انتهای پیام/

کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
انتشار یافته: ۲
در انتظار بررسی: ۰
سمانه
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۵۳ - ۱۳۹۷/۰۶/۱۳
سلام . مشاوره تحصیلیکو زده زمان ثبت نام کنکور 98 اوایل بهمن ماهه!الان که زمان برگزاری کنکور 98 تغییر کرده ممکنه زمان ثبت نامش هم تغییر کنه؟
پاسخ ها
کیان
| Iran, Islamic Republic of |
۱۸:۵۴ - ۱۳۹۷/۰۶/۱۳
سلام.من هم مقاله زمان ثبت نام کنکور 98 در سایت مشاوره تحصیلیکو رو مطالعه کردم ولی فکر میکنم چون هنوز زمان دقیق از سوی سازمان سنجش مشخص نشده این سایت باتوجه به زمان ثبت نام سال های گذشته گفته که اوایل بهمن ماه هستش باید منتظر اطلاعیه سازمان سنجش باشیم.
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
سروش خبر
ایتا خبر
ویسپی خبر
گپ خبر
آی گپ خبر
بله خبر
توییتر خبر
اینستاگرام خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر