کد خبر: ۶۶۷۹۴۰۵
تاریخ انتشار: ۰۵ مهر ۱۳۹۷ - ۰۱:۰۱

در این مطلب می خواهیم جواب 13 سوالی که بسیاری از شما خجالت می کشید از دیگران بپرسید را به شیوه ای علمی بدهیم.

۱۳ پاسخ علمی به سوالاتی مهم که همیشه ذهن تان را مشغول کرده اندبه گزارش گروه وبگردی باشگاه خبرنگاران جوان؛ بزرگتر‌ها هم مثل بچه‌ها اغلب دوست دارند بدانند بعضی چیز‌ها چرا اتفاق می‌افتند و چه معنایی دارند. اما گاهی فرصت کافی نداریم که جواب این سؤال‌ها را در گوگل جستجو کنیم و بعد‌ها آن‌ها را فراموش می‌کنیم (یا تنبل‌تر از آن هستیم که دنبال جواب شان بگردیم) بنابراین فرصت یادگیری چیز‌های جدید درباره‌ی دنیای شگفت انگیزمان را از دست می‌دهیم. در ادامه به پاسخ‌هایی علمی برای بعضی از سؤالاتی می‌پردازیم که همیشه ذهن تان را مشغول کرده اند.

۱- منشأ افسانه‌ی پری دریایی چیست؟

منشأ افسانه‌ی پری دریایی، شباهت این موجود خیالی به نهنگ‌های بلوگا است. این ماهی ها، زیبا و بسیار باهوش و اجتماعی هستند. نهنگ‌های بلوگا گاهی خود را به جلبک‌های دریایی «آراسته می‌کنند» و حتی می‌توانند گفتار انسان را تقلید کنند. این موجودات زیبا بیشتر در اقیانوس منجمد شمالی زندگی می‌کنند و تعدادی از آن‌ها هم در آب‌های ایرلند و اسکاتلند هستند. احتمالا در زمان‌های قدیم، دریانورد‌های خرافاتی در مواجهه با نهنگ‌های بلوگا، جلبک‌های دریایی چسبیده به بدن آن‌ها را با مو اشتباه گرفتند.

۲- آیا می‌توان همزمان هم از بینی و هم از دهان نفس کشید؟

از نظر تئوری، این کار با تمرین زیاد و سخت امکان پذیر است. این شکل از نفس کشیدن بیشتر در میان موزیسین‌ها و کسانی که یوگا کار می‌کنند رایج است. اما طبق عکس العمل طبیعی بدن، وقتی با بینی نفس می‌کشید مجرای تنفسی دهان بسته می‌شود و بالعکس.

اما دم و بازدم به طور همزمان شدنی نیست، چون این دو کار، وظیفه‌ی ریه‌ها هستند، نه دهان یا بینی. ریه‌ها نمی‌توانند دو کار را همزمان انجام دهند. به علاوه، نای هم قادر نیست جریان هوا را همزمان در هر دو جهت هدایت کند.

۳- چرا بعضی صدا‌ها خیلی آزار دهنده هستند؟

گوش‌های ما بیشترین حساسیت را به فرکانس‌های ۲ هزار تا ۴ هزار هرتز دارند. صدای کشیده شدن ناخن روی تخته سیاه یکی از ناخوشایند‌ترین صدا‌ها برای اغلب مردم است. این مسأله در مورد صدای گریه‌ی نوزادان هم صدق می‌کند. اما هنوز کاملا مشخص نیست چرا این صدا‌ها تا این حد برای ما آزار دهنده هستند. دانشمندان در تحقیقی در سال ۲۰۰۶ که جایزه‌ی ایگ نوبل را دریافت کرد (نمونه‌ی تقلیدی طنزآمیز جایزه‌ی نوبل که تقریبا در همان زمان اعلام جوایز نوبل، به دستاورد‌های برتری اعطا می‌شود که ابتدا باعث خنده و بعد به فکر فرو رفتن مردم می‌شوند) مدعی شدند این فرکانس‌ها بسیار شبیه به صدا‌هایی هستند که شامپانزه‌ها برای هشدار دادن از خود تولید می‌کردند. این دانمشندان گمان می‌کنند ما بر حسب غریزه از این صدا‌ها بیزاریم و احساس بدی که پیدا می‌کنیم نوعی مکانیزم دفاعی است. اما محتمل‌ترین گمانه زنی‌ای که از طرف دانشمندان حوزه‌ی زیست شناسی اعصاب در این مورد مطرح شده بیان می‌کند چنین صدا‌هایی ناحیه‌ی آمیگدال در مغز را تحریک می‌کند. آمیگدال بخشی از مغز است که با احساس ترس مرتبط است.

۴- چرا صبح‌ها دهان مان بوی بدی دارد؟

بزاق دهان، محافظی طبیعی برای دهان است. این ماده، باکتری‌ها را از بین می‌برد، آن‌ها را با فشار از محیط دهان خارج می‌کند و همچنین ترکیبات سولفور دار بدبو را در خود حل و خنثی می‌کند. بنابراین، هر بار که آب دهان تان را قورت می‌دهید، میلیون‌ها باکتری از دهان تان شسته می‌شوند و همراه تکه‌های مواد غذایی‌ای که خورده اید به حلق هدایت می‌شوند. بوی بد دهان در زمان صبح به این خاطر است که شب‌ها بزاق کمتری در دهان تولید می‌شود و ما کمتر آب دهان مان را قورت می‌دهیم، به همین دلیل میکروب‌ها درون دهان باقی می‌مانند.

۵- آیا ممکن است روزی حافظه‌ی ما پر شود؟

از نظر تئوری، ممکن است حافظه‌ی ما یک روزی پر شود، اما تا به حال هیچ مورد مشابهی ثبت نشده است. در مغز ما، تقریبا به اندازه‌ی ۲ کوادریلیون بایت حافظه وجود دارد. در مقایسه با یک دوربین فیلمبرداری که داده‌ها را با کیفیت خوبی ثبت می‌کند، در حافظه‌ی ما ظرفیت کافی برای ثبت داده به اندازه‌ی ۳۰۰ سال وجود دارد؛ بنابراین اینکه چند زبان خارجی و چقدر دانش نظری و عملی می‌توانیم یاد بگیریم، به شکیبایی و پشتکار ما بستگی دارد نه به ظرفیت حافظه‌ی ما.

۶- اگر همه‌ی انسان‌های کره‌ی زمین همزمان با هم بپرند چه اتفاقی می‌افتد؟

بعد از پرش وقتی به زمین برسید بخشی از انرژی تولید شده به پاهایتان بر می‌گردد و باقی آن به زمین و هوا منتقل می‌شود؛ مسأله‌ای که می‌تواند پیامد‌های بدی داشته باشد. بعضی از این پیامد‌ها به این ترتیب است: ابتدا صدای بسیار بلندی تولید می‌شود. برای مثال، بلندترین صدای تولید شده روی کره‌ی زمین ۲۰۰ دسیبل بوده و صدای موشک جت تنها ۱۵۰ دسیبل است. بنابراین، تقریبا غیر ممکن است که بتوانیم جلوی پاره شدن پرده‌ی گوش مان را بگیریم. بعد سیاره‌ی زمین به لرزه در می‌آید و اگر پرش در نزدیکی دریا انجام شده باشد، احتمالا یک سونامی با موج‌هایی به ارتفاع ۳۰ متر به وجود می‌آید (درست مثل فیلم‌های آخر الزمانی). در نهایت، لرزش زمین احتمالا منجر به زلزله‌ای می‌شود که یا خفیف است و یا آنقدر قوی است که ساختمان‌ها و پل‌ها و ... را تخریب می‌کند.

۷- چرا وقتی دیگران درد می‌کشند خنده مان می‌گیرد؟

این مسأله در مورد مواقعی است که کسی ناگهان زمین می‌خورد و ما نمی‌توانیم جلوی خنده مان را بگیریم. جواب این سؤال بسیار ساده است: خنده‌ی غیر قابل کنترل ما نوعی مکانیزم دفاعی روانی است که در دوران کودکی ما با وقوع یک اتفاق ناخوشایند در اطراف مان شکل گرفته. نشانه‌های اصلی این واکنش دفاعی، انکار یا تحریف واقعیت به صورت ناخودآگاه است. وقتی می‌بینیم کسی صدمه می‌بیند، تصور می‌کنیم این اتفاق برای خودمان افتاده. در نتیجه، ترس برمان می‌دارد و با یک واکنش معکوس سعی می‌کنیم جلوی وحشت مان را بگیریم. بنابراین، در چنین مواقعی هر چه بیشتر بخندید یعنی دلسوزتر هستید.

۸- چرا بعضی آهنگ‌ها دائما در ذهن مان تکرار می‌شوند؟

برای آنکه آهنگی اینطور در ذهن تان بماند باید چند ویژگی داشته باشد. آن آهنگ باید ساده باشد، متن تکرار شونده‌ای داشته باشد و قافیه‌های آن کوتاه و ساده باشند. یک ویژگی دیگر مهم آن داشتن ریتمی است که بتواند ما را به حرکت وادارد. اغلب چنین آهنگ‌هایی نه فقط حافظه بلکه مهارت‌های حرکتی ما را هم تحت تأثیر قرار می‌دهند. آخرین ویژگی این آهنگ‌ها از بعد روانی است. آهنگی دائما در ذهن تان تکرار می‌شود که در زمان گوش دادن به آن احساسات قوی‌ای را تجربه کرده باشید (فرقی نمی‌کند این احساسات به متن آهنگ ربط داشته یا خیر).

۹- چرا وقتی با سگ‌ها حرف می‌زنیم سرشان را کج می‌کنند؟

حیوان خانگی تان می‌تواند حتی کوچکترین تغییر در حالت صورت، زبان بدن و صدای شما را تشخیص دهد؛ بنابراین وقتی سگ تان را بابت شکستن گلدان سرزنش می‌کنید یا از او می‌پرسید که آیا دوست دارد پیاده روی کند، اگر حرف هایتان را درست نشنیده باشد سرش را کج می‌کند. او این کار را می‌کند تا مطمئن شود حرف هایتان را درست متوجه شده و حالت صورت تان را خوب ببیند. سگ‌ها به قدری در تشخیص احساسات ما توانمندند که حتی وقتی ناراحت هستیم، این ناراحتی را احساس و حال ما را درک می‌کنند.

۱۰- چرا گربه‌ها به همه چیز با دست ضربه می‌زنند؟

طبق گفته‌های دکتر الن وایتلی، این رفتار بسیاری از گربه‌ها غریزی است. اگر به نحوه‌ی بازی کردن آن‌ها با شکارشان و گرفتن آن (مثلا یک موش یا مارمولک) دقت کنید، متوجه می‌شوید که این رفتار همیشگی آن‌ها است. وقتی یک گربه جسم بی حرکتی را هل می‌دهد، این کار را فقط بر حسب غریزه انجام می‌دهد، چون تصور می‌کند شاید آن شئ موش زنده‌ای باشد. توضیح دیگری که برای این مسأله ارائه شده بیان می‌کند که ممکن است گربه‌ای کمبود توجه داشته باشد و وقتی پی می‌برد صاحبش به وسایلی که می‌افتند عکس العمل نشان می‌دهد و آن‌ها را بر می‌دارد، نتیجه می‌گیرد که این بهترین راه برای جلب توجه صاحبش است.

۱۱- چرا وقتی خودمان را قلقلک می‌دهیم قلقلک مان نمی‌آید؟

قشر سوماتوسنسوری در مغز (Somatosensory Cortex) مسئول دریافت اطلاعات حاصل از حس لامسه است. دانشمندان علم عصب شناسی با انجام تحقیق نشان دادند وقتی سعی می‌کنیم خودمان را قلقلک دهیم، ناحیه‌ی مخچه را هم تحریک می‌کنیم. مخچه سیگنال‌هایی که از سطح پوست دریافت خواهند شد را پیش بینی می‌کند. مغز از این پیش بینی برای واکنش نشان ندادن به لمسی که انجام می‌شود استفاده می‌کند. همین مکانیزم در مورد سیستم‌های دیگر مغز هم وجود دارد. برای مثال، به همین خاطر است که حتی وقتی حرکت می‌کنیم، علیرغم آنکه سر و چشم‌ها هم در حرکتند، تصویر مقابل مان بی حرکت باقی می‌ماند. در حقیقت، مغز تصویر را ثابت می‌کند.

۱۲- بهترین زمان برای تصمیم گیری صبح‌ها است یا شب ها؟

علم عصب شناسی جواب این سؤال را صبح‌ها می‌داند. وقتی خواب هستیم، فرآیند‌های مهم و زیادی در مغز ما در جریان است که یکی از آن‌ها ادغام اطلاعاتی است که مغز طی روز دریافت کرده. سیستم عصبی بدن شب‌ها عملکرد متفاوتی دارد، چون دیگر چیزی وجود ندارد که حواس تان را پرت کند بنابراین سیگنال‌ها به مؤثرترین شکل ممکن دریافت می‌شوند. به عبارت دیگر، ما شب‌ها هم به فکر کردن ادامه می‌دهیم، اما این کار را دیگر با اضطراب و تحت فشار انجام نمی‌دهیم؛ بنابراین صبح‌ها تصمیم درست تری می‌گیریم. رویا‌هایی که به حقیقت می‌پیوندند هم اینگونه هستند، یعنی مغز تمام اطلاعات دریافتی را تحلیل می‌کند و آینده را پیش بینی می‌کند.

۱۳- چرا سگ‌ها تا دستشویی دنبال صاحب شان می‌روند؟

توضیحات مختلفی برای علت این رفتار سگ‌ها بیان شده است. اول آنکه سگ‌ها حیوانات اجتماعی‌ای هستند و به طور طبیعی عادت به تنهایی ندارند؛ بنابراین اگر خانه باشید سگ تان ترجیح می‌دهد پیش شما باشد. دلیل دوم بسیار عجیب است: وقتی در دستشویی را می‌بندید، از نظر سگ تان احتمالا اتفاق جالبی آنجا می‌افتد، بنابراین باید بداند که ماجرا از چه قرار است! و دلیل آخر آنکه احتمالا سگ تان فقط می‌خواهد از شما محافظت کند. تصور کنید اگر داخل دستشویی کسی به شما حمله کند، نمی‌توانید به تنهایی از پسش بربیایید!

منبع: روزیاتو

انتهای پیام/

پاسخ‌هایی علمی به سؤالاتی که همیشه ذهن تان را مشغول کرده اند

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۰
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۲۴ - ۱۳۹۷/۰۷/۰۵
خدا کمک کنه
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر