کد خبر: ۶۷۵۴۰۷۲
تاریخ انتشار: ۱۵ آذر ۱۳۹۷ - ۱۶:۴۰

برای اولین بار و پس از فشار‌های جنبش جهانی تحریم رژیم صهیونیستی (BDS) یک شرکت خدمات گردشگری آمریکایی همکاری خود را با شهرک‌سازی این رژیم در کرانه باختری رود اردن متوقف کرد.

توقف فعالیت‌های شرکت گردشکری آمریکایی در فلسطین اشغالیبه گزارش گروه بین‌الملل باشگاه خبرنگاران جوان، برای اولین بار و پس از فشار‌های جنبش جهانی تحریم رژیم صهیونیستی (BDS) دو افسر آمریکایی سفر خود را برای شرکت در نشستی در فلسطین اشغالی لغو کردند و یک شرکت خدمات گردشگری آمریکایی (Airbnb) هم همکاری خود را با شهرک سازی این رژیم در کرانه باختری رود اردن متوقف کرد.

روزنامه مستقل و الکترونیکی رای الیوم که در لندن به روز می‌شود در یادداشتی نوشت: کمیته ملی فلسطینی تحریم اسرائیل با انتشار بیانیه‌ای رسمی از تصمیم شرکت خدمات گردشگری آمریکایی (Airbnb) برای پایان همکاری خود در شهرک‌های غیرقانونی اسرائیل در اراضی اشغالی فلسطین استقبال کرد.

تصمیم این شرکت برای قطع همکاری در شهرک‌های یهودی نشین و توقف ارایه خدمات خود از جمله اجاره آپارتمان‌ها و املاک گردشگری در اراضی اشغالی فلسطین پس از آغاز فعالیت و تبلیغات گسترده کمپین جهانی با نظارت سازمان دیده بان حقوق بشر و تعدادی از شرکای جنبش جهانی تحریم اسرائیل (BDS) و نیز کمپین‌های اعلام همبستگی با ملت فلسطین اتخاذ شد.

کمیته ملی فلسطینی تحریم اسرائیل این تصمیم را گام اول در مسیر صحیح برای پایان دادن به سود بردن شرکت آمریکایی (AIRBNB) از چپاول و غارتگری رژیم استعمارگر و اپارتاید اسرائیل و اقدامات این رژیم در سرقت اراضی فلسطینی‌ها و منابع طبیعی آن دانست.

با این حال شرکت آمریکایی در بیانیه خود دچار تضاد و تناقض شده است به طوری که تصمیمش برای قطع همکاری مشمول شهرک‌های یهودی نشین اسرائیل در بخش قدیمی شهر قدس اشغالی نمی‌شود.

کمیته ملی فلسطینی تحریم اسرائیل تاکید کرد بر اساس قوانین بین المللی اقدام اسرائیل در شهرک سازی در اراضی اشغالی فلسطین و سوریه جنایت جنگی محسوب می‌شود و شهر اشغالی قدس از این قاعده مستثنی نیست.

نظام استعماری‏، اشغالگر و نژادپرست اسرائیل در جنگ تبلیغاتی گسترده خود برای سرپوش گذاشتن بر جنایت‌هایی مستمر خود علیه ملت فلسطین در ۷۰ سال گذشته از جنبه گردشگری وارد عمل شده است.

کمیته ملی فلسطین افزود شرکت‌هایی که در حوزه گردشگری (در اراضی فلسطین) فعالیت دارند بدون استثناء مسئول اجتماعی ساخت همه خانه‌های غیرقانونی هستند، چون در فعالیت‌های گردشگری در اسرائیل از خانه‌ها و مستغلات به غارت رفته از آوارگان فلسطینی مانند هتل‌ها، اتاق‌های اجاره‌ای و رستوران‌ها استفاده می‌شود.

کمیته ملی فلسطین افزود تبلغیات علیه شرکت گردشگری آمریکایی باید تداوم یابد تا به همه تعهداتش در برابر حقوق بشر عمل کند و باز هم تاکید کرد گردشگری با استعمارگری شکل نمی‌گیرد.

کمیته ملی فلسطین افزود فلسطینی‌ها بر همبستگی خود با کمپین‌ها برای مجازات شرکت آمریکایی به خاطر نقش اساسی آن در تضعیف حقوق مردم و اتحادیه کارگری در بخش صنایع هتل داری تاکید دارند.

اعضا و شرکای جنبش تحریم در آمریکا درخواست خود را با عنوان «نه به خانه‌های غارت شده» مطرح کردند و از شرکت آمریکایی (AIRBNB) خواستند از درج آگهی و تبلیغ خانه‌ها در شهرک‌های اسرائیلی خودداری کند، چون نشانه اقدامات اسرائیل در نقض قوانین بین المللی و حقوق فلسطینی‌ها و تبلیغی برای شهرک‌های اسرائیلی است که بر اساس کنوانسیون چهارم ژنو شهرک سازی اسرائیل در اراضی فلسطین جنایت جنگی است.

در همین ارتباط روزنامه اسرائیلی هاآرتص فاش کرد با فشار فعالان جنبش تحریم اسرائیل (BDS) برخی افسران آمریکایی سفر خود را به اسرائیل برای شرکت در یک نشست مشترک سالانه با افسران اسرائیلی لغو کردند.

به نوشته این روزنامه، پس از تشدید فشار‌های جنبش تحریم اسرائیل، افسران پلیس دو مرکز ایالتی آمریکا هفته گذشته سفر خود را به اسرائیل برای شرکت در نشست مشترک با پلیس اسرائیل لغو کردند. قرار بود افسران پلیس آمریکایی در برنامه مشترکی با پلیس اسرائیل که از دو دهه پیش برگزار می‌شود، شرکت کنند.

لغو سفر افسران آمریکایی به اسرائیل موجب نگرانی محافل سازمان‌های یهودی در آمریکا و نیز احساس پیروزی و موفقیت در میان محافل جنبش تحریم شده است.

افسران آمریکایی هر سال از مناطق مختلف این کشور در سفر یک هفته‌ای به اسرائیل علاوه بر کسب آموزش‌های لازم در زمینه چگونگی مقابله پلیس اسرائیل با ترویسم با افسران بلندپایه نیرو‌های امنیتی تشکیلات خودگردان فلسطین دیدار می‌کنند.

برنامه‌های سفر هیئتی از افسران آمریکایی به اسرائیل در دو سال اخیر کانون مناقشه در میان جنبش تحریم اسرائیل (BDS) با مشارکت سازمان‌های ضد خشونت پلیس در آمریکا بوده است.

این سازمان‌ها اعلام کرده‌اند افسران آمریکایی در جریان سفر به اسرائیل تاکتیک‌های اعمال شدید خشونت را از افسران اسرائیلی آموزش می‌بینند و این امر بر اعمال خشونت پلیس آمریکا علیه شهروندان این کشور به ویژه اقلیت‌ها تاثیر می‌گذارد.

هاآرتص اعلام کرد در دو سال گذشته صد‌ها افسر ارشد آمریکایی از مناطق مختلف این کشور در نشست‌های همکاری مشترک در اسرائیل حضور یافتند، اما هفته گذشته و برای اولین بار در تاریخ برگزاری این نشست ها، دو افسر ایالتی آمریکا درست چند روز قبل از ورود هیئت جدید آمریکایی به تل آویو سفر خود را لغو کردند.

انتهای پیام/

کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
سروش خبر
ایتا خبر
ویسپی خبر
گپ خبر
آی گپ خبر
بله خبر
توییتر خبر
اینستاگرام خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر