کد خبر: ۶۷۵۴۶۳۰
تاریخ انتشار: ۱۶ آذر ۱۳۹۷ - ۱۳:۴۶

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان جنوبی گفت: نام خراسان جنوبی برای برگزاری نمایشگاه ملی صنایع دستی در تقویم میراث فرهنگی کشور ثبت شد

ثبت نام خراسان جنوبی برای برگزاری نمایشگاه ملی صنایع دستیبه گزارش گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از بیرجند ؛ رمضانی مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان جنوبی  گفت:در گذشته استان خراسان جنوبی جزو استان‌هایی که ظرفیت برگزاری نمایشگاه ملی را داشته باشد نبود اما خوشبختانه با تعهدی که در خصوص رعایت استانداردها و رضایت صنعت گران صورت گرفت، سازمان میراث فرهنگی در این زمینه مجاب شد.

وی با اشاره به اینکه در اولین نمایشگاه ملی طی تنها چهار روز بیش از یک و نیم میلیارد تومان فروش داشته ایم، افزود: این مهم موجب شد که نام استان خراسان جنوبی برای برگزاری نمایشگاه ملی صنایع دستی در تقویم سازمان میراث فرهنگی ثبت شود.

رمضانی با بیان اینکه طی یک تا دو ماه آینده نمایشگاه منطقه‌ای به میزبانی شهرستان قاین نیز برگزار خواهد شد، گفت: تلاش می‌کنیم همزمان با ایام دهه مبارک فجر نمایشگاهی با استفاده از ظرفیت‌های صنایع دستی استان نیز داشته باشیم تا تجار و فعالان اقتصادی ظرفیت‌های صنایع دستی استان آشنا شوند.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان جنوبی با اشاره به اینکه خوشبختانه امسال 28 استان در سومین نمایشگاه ملی صنایع دستی خراسان جنوبی شرکت کرده اند که نشان دهنده میزان نفوذ نمایشگاه‌ها در عرصه ملی و تثبیت آن است، عنوان کرد: امسال با انبوه درخواست‌ها از استان‌های دیگر مواجه بودیم اما به دلیل محدودیت فضا نتوانستیم میزبان همه این استان‌ها باشیم.

رمضانی با بیان اینکه استان‌های صاحب نام در حوزه صنایع دستی در این نمایشگاه حضور دارند و تنوع رشته ای زیاد است، اظهار داشت: شیشه گری، مینا کاری و قلم زنی روی مس که نمود کمتری در سطح کشور دارند نیز در این نمایشگاه شرکت کرده اند.

وی ادامه داد: خوشبختانه نمایشگاه صنایع دستی خراسان جنوبی به حدی از کیفیت رسیده که مورد اقبال بهترین‌های صنایع دستی ایران قرار گرفته است.

 عباس زاده  معاون صنایع دستی میراث فرهنگی خراسان جنوبی نیز با اشاره به فعالیت نمایشگاه صنایع دستی و میراث فرهنگی در بیرجند بیان کرد: برگزاری این نمایشگاه نقش مهمی در معرفی محصولات استان به دیگر استان های کشور دارد.

وی با بیان اینکه صنایع دستی خراسان جنوبی جریان ساز حرکتی فرهنگی است، گفت: اگرچه در گذشته صنایع دستی به صورت انفرادی در روستاها برای امورات زندگی مردم کاربردی بوده است، اما پیشینه آن نشان از این دارد که به عنوان یک جریان فرهنگی در عصر خود تاثیرگذار بوده است.

عباس زاده با اشاره به اینکه در گذشته برای تامین جهیزیه نوعروسان از صنایع دستی استفاده شده است، افزود: این جریان فرهنگی، اقتصادی و سنتی با ظهور ماشین های مدرن به فراموشی سپرده شده است.

وی با بیان اینکه امروزه زندگی ماشینی جایگزین صنایع دستی شده است، افزود: فرش دستبافت مدتی از ویترین مغازه ها جمع شده و به فراموشی سپرده شده بود.

معاون صنایع دستی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان جنوبی با بیان اینکه برای انتقال مفاهیم مردم شناسی و معرفی صنایع دستی نیازمند بسترهای فرهنگی هستیم، اظهار کرد: نمایشگاه بهترین فرصت و زمینه برای معرفی تولیدات استان به مردم و بازارهای جهانی است.

وی بیان کرد: صنایع دستی کاری خلاقانه و میراث گذشتگان بوده و می تواند موجی از جریان مداوم فرهنگی ایجاد کند.

انتهای پیام/ ط آ

 

کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
سروش خبر
ایتا خبر
ویسپی خبر
گپ خبر
آی گپ خبر
بله خبر
توییتر خبر
اینستاگرام خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر