کد خبر: ۶۷۵۵۴۵۷
تاریخ انتشار: ۱۷ آذر ۱۳۹۷ - ۱۳:۰۵

یک عضو کمیسیون روابط خارجی مجلس عراق و همچنین رئیس دفتر سازمان حقوق بشر این کشور خواستار پیگیری موضوع اعدام احتمالی ۵۰ عراقی در کویت در سال ۱۹۹۱ شدند.

واکنش عراق به افشای خبر اعدام احتمالی ۵۰ عراقی در کویتبه گزارش  گروه بین‌الملل باشگاه خبرنگاران جوان به نقل از شبکه تلویزیونی الاتجاه، «مثنّی امین»، عضو کمیسیون روابط خارجی مجلس عراق، با تاکید بر پیگیری قتل احتمالی پنجاه عراقی پس از اشغال کویت گفت دولت کویت باید در این زمینه تحقیق همه جانبه و کافی انجام دهد.

او اعلام کرد درخواستی به مجلس نمایندگان داده شد تا درباره کشتار کویت که احتمالا افراد کشته شده در آن عراقی بودند، تحقیق کند.

این عضو کمیسیون روابط خارجی مجلس عراق در تماس تلفنی با الاتجاه گفت: در حال حاضر این پرونده پیگیری می‌شود تا نتایج مورد نظر به دست آید.

امین تصریح کرد: «من امروز از طریق گروهی از اعضای مجلس نمایندگان _که بدون شک رئیس مجلس هم نماینده این گروه است_ درخواستی به مجلس تقدیم کردم تا برای تحقیق درباره این مسئله اقدام کند و برادران کویتی ما را هم در این موضوع مشارکت دهد و همچنین دولت کویت را ملزم کند و تحت فشار قرار دهد تا قاتلان جنایتکار را معرفی کند، تحقیق همه‌جانبه و کافی انجام دهد و همه نتایج را به طور شفاف اعلام کند. همچنین از مجلس خواسته شد به دولت کویت فشار وارد کند تا غرامت این کشتار را به خانواده‌های قربانیان بپردازد و اجساد را به بستگان قربانیان تحویل دهد. این کم‌ترین کاری است که دولت کویت می‌تواند درباره مسئله‌ای انجام دهد که یکی از اعضای دستگاه‌های امنیتی این کشور به آن اعتراف کرد.


بیشتر بخوانید: افشای یک فایل ویدئویی درباره اعدام بی‌رحمانه ۵۰ عراقی در کویت در سال ۱۹۹۱


در همین حال، دفتر سازمان حقوق بشر عراق در هلند از قوای سه‌گانه عراق خواست به پرونده قتل احتمالی پنجاه عراقی مقیم کویت پس از پایان اشغال این کشور از سوی رژیم صدام رسیدگی کنند.

علی الموسوی، رئیس دفتر سازمان حقوق بشر عراق در هلند، از نخست وزیر، رئیس جمهور و رئیس پارلمان عراق خواست برای پیگیری این مسئله، کمیته‌ای تشکیل دهند و مطمئن شوند قربانیان، عراقی بودند یا خیر. الموسوی از دولت عراق خواست تا برای پیگیری این موضوع مهم، همه تدابیر لازم را اتخاذ کند. وی همچنین از خانواده‌های قربانیان خواست برای پیگیری سرنخ‌های این جنایت وحشتناک که  از سوی نیرو‌های امنیتی کویت صورت گرفته بود، دادخواست‌های قضایی خود را ارائه دهند.

الموسوی همچنین افزود: «سازمان حقوق بشر می‌خواهد دولت کویت برای بازداشت عوامل این جنایت و معرفی آن‌ها به دستگاه قضایی، همکاری کند و به خانواده‌های شهدا غرامت مالی بپردازد و اجساد همه شهدا را به بستگان آن‌ها در عراق بازگرداند.»

از سوی دیگر، برخی محافل مردمی عراق از نخست وزیر، رئیس پارلمان و همه طرف‌های مسئول خواستند تا برای روشن شدن سرنوشت عراقی‌های مظلوم در کویت پس از جنگ اول خلیج فارس اقدام کنند. این محافل از دولت خواستند تدابیر لازم را اتخاذ کند و در این مسئله توافق نکند تا کسانی که در این کشتار دست داشتند مورد بازخواست قرار بگیرند و هر چه سریع‌تر حق مظلومان گرفته شود.

انتهای پیام/

کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
برچسب ها
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
سروش خبر
ایتا خبر
ویسپی خبر
گپ خبر
آی گپ خبر
بله خبر
توییتر خبر
اینستاگرام خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر