کد خبر: ۶۷۵۵۴۶۵
تاریخ انتشار: ۱۷ آذر ۱۳۹۷ - ۱۲:۰۷

شادی شما هم گاهی با قیمت‌های نجومی برای باز کردن چاه و لوله‌های مسدود مواجه شده اید، اگر در همچین موقعیتی قرار گرفته اید، این گزارش را از دست ندهید.

فنرهایی برای سرکیسه کردن مردمبه گزارش گروه وبگردی باشگاه خبرنگاران جوان،  برای باز کردن یک لوله چند متری از طبقه چهارم با یکی از لوله بازکنی هایی که تبلیغاتش روی در و دیوار فراوان است تماس گرفتم، ابتدا اعلام کرد هزینه بازکردن لوله 80 هزار تومان می شود، اما بعد از تمام شدن کارش، با این توجیه که چند گالن اسید در چاه خالی کرده است، مبلغ 400 هزار تومان از من طلب کرد. لطفا پیگیری کنید چرا این صنف نرخ گذاری مشخصی ندارد و این قدر بی حساب و کتاب فعالیت می کند؟»

برچسب های تبلیغاتی شان در رنگ ها و ابعاد مختلف با متن «لوله بازکنی و تخلیه چاه» همه جای شهر را پر کرده و چهره نازیبایی به در و دیوار شهر داده است، کمتر کوچه و خیابانی را می توانی در شهر پیدا کنی که یکی از این برچسب ها روی در یا دیوارش نچسبیده باشد. گلایه مردم فقط از نحوه تبلیغات این صنف نیست، بلکه عملکرد آن ها نیز با گلایه شهروندان همراه است. با تعدادی از این لوله بازکنی ها تماس می گیریم. هر کدام یک قیمت را برای باز کردن لوله هایی که مسیرش مسدود شده اعلام می کنند و این مبلغ از 25 تا 85 هزار تومان متغیر است. بعد از صحبت های اولیه با یکی از این لوله بازکنی ها، فردی که پشت خط است مبلغ 20 هزار تومان را برای باز کردن لوله اعلام می کند. می پرسم: «شما که هنوز نه متراژ لوله را می دانی و نه از میزان گرفتگی لوله خبر داری چطور دستمزد را اعلام می کنی ؟» با ناراحتی جواب می دهد: «ما با این مبلغ کار می کنیم مثل این که شما به گرانی عادت کرده اید که به خاطر قیمت پایین دستمزد به ما اعتراض می کنید. تازه اگر لوله باز نشد و سه روز هم آمدیم و رفتیم پول اضافه از شما نمی گیریم.» او اصرار دارد که آدرس را به او بدهیم تا خودش را در کمتر از نیم ساعت به ما برساند و کارش را شروع کند.اما یکی از شگردهای این افراد مراجعه حضوری به منزل متقاضی و بعد افزایش قیمت به بهانه های مختلف است.

یکی از شهروندان در این زمینه می گوید: «مسیر لوله آشپزخانه گرفته بود، به یکی از لوله باز کنی ها که نمی شناختمش زنگ زدم هزینه باز کردن لوله را 35 هزار تومان اعلام کرد اما وقتی به خانه ما آمد گفت مسیر لوله با فنر زدن باز نمی شود و بعد پیشنهاد داد از مواد اسیدی برای باز کردن لوله استفاده کند و برای هر ظرف چند لیتری حدود 45هزار تومان از من پول گرفت.

10 ظرف مواد اسیدی را داخل لوله ها ریخت و 500 هزار تومان از من طلب کرد .هر چقدر هم اعتراض کردم فایده ای نداشت، چنان سروصدایی راه انداخت که مجبور شدم پول را پرداخت کنم. متاسفانه هیچ کس با این قبیل کلاهبرداری ها برخورد نمی کند. او که خود را علی معرفی می کند، می افزاید: نمی دانم چرا دستگاه قضایی به سراغ این کلاهبردار ها نمی رود، این افراد نه کارت شناسایی دارند و نه فاکتور سربرگ دار و نه مهرشرکت، اما تبلیغاتشان همه جا هست.»

تنها 30 واحد لوله بازکنی در مشهد مجوز فعالیت دارد

در ادامه موضوع را از مجتبی کرمی رئیس اتحادیه صنف تأسیسات مکانیک ساختمان مشهد پیگیری می کنیم. کرمی در این زمینه به «خراسان رضوی» می‌گوید: تعداد زیادی از افراد هستند که در مشهد به صورت غیر مجاز به خدماتی از این دست مشغول اند در حالی که هم اکنون در شهر مشهد تنها 30 واحد پروانه دار لوله بازکنی داریم.

وصول ماهانه 40 شکایت از اضافه دریافتی ها

رئیس اتحادیه صنف تأسیسات مکانیک ساختمان مشهد تصریح می کند: ما برای رسیدگی به تخلفات لوله بازکن های غیرمجاز و کلاهبرداری هایی که در این زمینه انجام می شود به سازمان های مختلفی مراجعه کرده ایم اما به نتیجه خاصی نرسیده ایم مدتی قبل به مراجع قضایی نامه نوشتیم و تمام موضوع را توضیح دادیم و طرح ها و راهکارهایی را ارائه دادیم تا جلوی این تخلفات گرفته شود. وی می افزاید: هر روز با تعدادی از افراد روبه رو هستیم که به اتحادیه می آیند و از اضافه دریافتی ها شکایت هایی را مطرح می کنند و تعداد پرونده های شکایت ما در هر ماه گاهی به 40 پرونده به ارزش ریالی چندین میلیون می رسد.

کرمی درخصوص تعداد پروانه های فعالیت ابطال شده تا امروز نیز می گوید: تا امروز پرونده های زیادی از میان فعالان متخلف به تعزیرات و دیگر محاکم رسیدگی کننده ارسال شده است و یک پروانه از بین فعالان مجاز نیز به دلیل انجام تخلفات بعد از ارسال به تعزیرات ابطال شده است، میزان تخلف توسط افرادی که هیچ نامی از آن ها در اتحادیه نیست و تا امروز حتی برای ما هم ناشناخته هستند آمار قابل توجهی است که باید برای آن چاره اندیشی کرد.

استفاده از مواد اسیدی غیر مجاز و ممنوع است

کرمی همچنین به یک موضوع جالب در عملکرد لوله بازکنی ها اشاره می کند و می گوید: در برخی از موارد مشاهده شده که بعد از چند بار فنر زدن بعضی از لوله باز کن ها با هدف گرفتن مبالغ بالا از مشتریان اقدام به تبلیغات واهی و از مواد اسیدی در لوله هایی که مسیر آن مسدود شده استفاده می کنند، ولی باید این نکته را اعلام کنم که استفاده از مواد اسیدی یا هر نوع ماده دیگری برای باز کردن لوله ها به هیچ عنوان مجاز نیست و در حقیقت استفاده از این مواد ممنوع است.

قیمت های غیر واقعی

رئیس اتحادیه صنف تأسیسات مکانیک ساختمان مشهد همچنین درباره گلایه شهروندان از نبود نرخنامه ای مشخص در بین لوله بازکن ها می گوید: متاسفانه تعداد زیادی از افرادی که به صورت غیرمجاز فعالیت می کنند با هدف راضی کردن مشتری قیمت های پایینی را برای باز کردن لوله پیشنهاد می دهند ولی وقتی به خانه مشتری می رسند به بهانه های مختلف و با استفاده از شگردهای گوناگون مبالغ زیادی را از وی می گیرند.

شرکت هایی که وجود خارجی ندارند

در ادامه از کرمی سوال می کنیم که ماجرای تعداد زیاد دفاتر و شماره های تلفن آن هم درتمام نقاط شهر و متعلق به یک شرکت چیست؟ رئیس اتحادیه در پاسخ می گوید: افراد متخلفی که در این زمینه فعالیت می کنند فکر این جای کار را هم کرده اند، آن ها با خرید چندین خط از نقاط مختلف شهر و انتقال این شماره ها روی تلفن همراهشان این طور وانمود می کنند که چندین دفتر در نقاط شهر دارند ولی اگر آدرس دفترشان را بخواهید و کمی جست و جو کنید متوجه می شوید که هیچ دفتری وجود ندارد و نکته قابل تامل این جاست که اگر یکی از این افراد با به کاربردن شگردهای مختلف خود اقدام به کلاهبرداری از شما کند و به جای گرفتن 85 هزار تومان هزینه باز کردن لوله از شما 700 هزار تومان پول بگیرد و شما از این موضوع قصد شکایت داشته باشید به سختی می توانید این افراد را پیدا کنید.

کلاهبرداری میلیونی در خلأ قانونی

وی می افزاید: این مشکل در بسیاری از شهرهای کشور مشاهده می شود و بسیاری از افراد با استفاده از خلأهای قانونی و همچنین نبود نظارت به صورت غیر مجاز به سرکیسه کردن مردم می پردازند و به درآمدهای میلیونی می رسند که باید هر چه سریع تر این خلأ قانونی برطرف شود تا مدیران و مسئولان امر برای رفع این مشکل و کلاهبرداری که مورد اذعان مسئولان اتحادیه هم هست چاره اندیشی و با برطرف کردن خلأهای موجود در قوانین نظارتی برای این موضوع مهم اقدام کنند.وی درخصوص چگونگی تشخیص فعالان مجاز در زمینه لوله باز کنی از افراد غیر مجاز می گوید: شهروندان می توانند با شماره تلفن 37517674 که شماره اتحادیه است تماس بگیرند و برای اطلاع از نرخنامه، استعلام مجوز و پروانه افراد و شکایت از متخلفان اقدام کنند.

منبع:خراسان

انتهای پیام/

کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
برچسب ها
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۰
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۲۶ - ۱۳۹۷/۰۹/۱۷
یک مورد برای من پیش امد مجبور شدم 250 بدم اگر بیشتر هم می خواست مجبور بودم خیلی بی انصافند
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
سروش خبر
ایتا خبر
ویسپی خبر
گپ خبر
آی گپ خبر
بله خبر
توییتر خبر
اینستاگرام خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر