کد خبر: ۶۷۵۵۶۵۱
تاریخ انتشار: ۱۷ آذر ۱۳۹۷ - ۱۳:۴۵
معاون درمان وزارت بهداشت مطرح کرد؛

جان بابایی گفت: سند راه درمان تمام موارد و کمبود‌ها مانند تعداد تخت، تجهیزات و نیروی انسانی را مورد توجه قرار داده است.

عدالت در دسترسی به خدمات درمانی در مناطق محروم با اجرای سند راه درمانبه گزارش  حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان، قاسم جان بابایی معاون درمان وزارت بهداشت درخصوص سند ملی راه درمان کشور اظهار داشت: نقشه راه درمان کشور ۱۴۰۴ به ایجاد عدالت در دسترسی به خدمات درمانی به خصوص در مناطق محروم کمک می کند.

وی با بیان اینکه به استناد بند ۱-۸ سیاست های کلی سلامت، ابلاغی از سوی مقام معظم رهبری و ماده ۷۲ و ۷۴ قانون برنامه ششم توسعه، وزارت بهداشت مکلف شد تا خدمات درمانی را سطح بندی کند، افزود: امروز، سند و نقشه راه درمان کشور در تمام دانشگاه‌ها و مناطق کشور را در اختیار داریم.

جان بابایی، ایجاد عدالت در دسترسی به خدمات درمانی به خصوص مناطق محروم، بهره مندی مناسب و به موقع از این خدمات، توسعه پایدار مناطق محروم کشور با تاکید بر توسعه منابع سلامت، جلوگیری از سرمایه گذاری‌ها و هزینه‌های غیر‌ضروری و اصلاح فرآیندهایی که باعث ایجاد هزینه‌های غیر ضرور می شود را از جمله اهداف اجرای نقشه راه درمان در کشور برشمرد و گفت: سند درمان در راستای رفع مشکلات بیمارستان‌ های سراسر کشور و به منظور ایجاد ساختاری مناسب، تدوین شده و با اجرای آن در حوزه درمان اقدامات خوبی انجام خواهد شد.

وی با بیان اینکه تعیین سقف در بیمارستان‌ها و مراکز درمانگاهی با هدف کاهش هزینه‌‌های درمانی است، اظهار کرد: تعداد تخت نسبت به جمعیت یکی از مهمترین شاخص‌‌ها در حوزه سلامت است که براساس سیاستگذاری سند درمان ۱۴۰۴، در کشور به ازای هر ۱۰۰۰ نفر جمعیت ۲.۵ تخت بیمارستانی نیاز است. باید توجه کرد که مناطقی در کشورمان وجود دارد که به ازای ۱۰۰۰ نفر جمعیت سه یا ۳.۵ تخت وجود دارد و از نظر شاخص، میزان مطلوبی را به خود اختصاص داده‌اند. این درحالی است که برخی شهرها مانند مناطق اطراف تهران و مناطق مرکزی کشور چون جنوب کرمان و بعضی از قسمت‌های سیستان و بلوچستان از نظر نسبت تعداد تخت به جمعیت وضعیت خوبی ندارند.

معاون درمان وزارت بهداشت، عقب ماندگی و کمبودهای تاریخی و عدم توسعه و همیاری بخش خصوصی و خیریه‌ ها را 2 دلیل عمده در حوزه عدم ارتقا مناسب تخت‌های بیمارستانی در برخی نقاط کشور قلمداد کرد و گفت: متاسفانه در برخی شاخص‌های حیاتی دیگر مانند تخت‌‌های ویژه همچنان کمبود وجود دارد و نیاز به توسعه و فعالیت بیشتر همچنان احساس می‌شود. در سند درمان ۱۴۰۴ تمامی موارد و کمبودها از قبیل تعداد تخت، تجهیزات و نیروی انسانی که نیازمند منابعی قابل توجه  نسبت به شرایط فعلی است، مورد توجه قرار گرفته و امیدواریم هم سازمان برنامه و بودجه و هم دولت تامین منابع این نیازها را در بودجه سال بعد لحاظ کنند.

انتهای پیام/

اهداف اجرای نقشه راه درمان در کشور

کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
سروش خبر
ایتا خبر
ویسپی خبر
گپ خبر
آی گپ خبر
بله خبر
توییتر خبر
اینستاگرام خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر