کد خبر: ۶۷۵۵۷۲۲
تاریخ انتشار: ۱۷ آذر ۱۳۹۷ - ۱۵:۰۲
عضو هيئت مديره توانير:

رجبی گفت: در صورت تحقق رشد اقتصادی مطابق برنامه، میزان رشد تقاضا در سال‌های آینده ۷ درصد خواهد بود.

رشد مصرف برق کشور سالیانه ۷ درصد استبه گزارش گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، به نقل از توانیر؛ مصطفی رجبی مشهدی عضو هیئت مديره توانير با اشاره به رشد پیک برق اظهار کرد: در صورت تحقق رشد اقتصادی مطابق برنامه، میزان رشد تقاضا در سال‌های آینده ۷ درصد خواهد بود.

وی افزود: با توجه به کم آبی در سال آبی ۹۷-۹۶، علیرغم افزایش ۲۰۰۰ مگاوات قدرت اسمی نیروگاه‌های جدید به شبکه، امکان تأمین تقاضا بطور کامل فراهم نشد.

رجبی ادامه داد: امکان تأمین بار برای تعداد ساعت محدود و کمتر از ۵۰۰ ساعت در سال نیاز به سرمایه گذاری بسیار سنگینی در توسعه بخش‌های انتقال و تولید دارد.

معاون برنامه ریزی شرکت توانیر اظهار کرد: در طی سال‌های اخیر به دلیل کمبود منابع مالی، توسعه شبکه انتقال و فوق توزیع به تعویق افتاده است و در صورت احداث نیروگاه‌های جدید امکان انتقال و توزیع آن به طور کامل با راهکار‌هایی از جمله هوشمندسازی ممکن است.


بیشتر بخوانید:افزایش ۵۰ تا ۷۰ درصدی قیمت برق مشترکان پرمصرف


عضو هیأت مدیره شرکت توانیر با تاکید بر  اقدامات انجام شده برای مدیریت سمت تقاضا و پاسخگویی بار که در تابستان امسال گفت: طرح تشویقی ذخیره عملیاتی صنایع، ساعت کارکرد چاه‌های کشاورزی و اصلاح ساعت کار ادارات از جمله طرح‌هایی بودند که در تابستان امسال مورد استفاده قرار گرفتند.

رجبی مشهدی تصریح کرد:با اجرای طرح ذخیره عملیاتی صنایع بزرگ، گسترده اعمال خاموشی‌ها به ۱۸ روز کاهش یافت و در ساعت‌های محدودی به اجرا در آمد.

 رجبی مشهدی استفاده از طرح‌های حفاظت ویژه را برای رفع گلوگاه‌های شبکه انتقال که منجر به رفع حبس تولید بیش از سه هزار مگاوات ظرفیت نیروگاهی و جلوگیری از سه هزار مگاوات اعمال خاموشی ناشی از پرشدگی خطوط و ترانسفورماتور‌ها و افت ولتاژ را برای حفظ پایداری شبکه در کوتاه مدت سودمند دانست.

وی افزود: طرح‌های حفاظت ویژه زمینه‌ای برای توسعه هوشمندسازی شبکه انتقال است که با الگوریتم‌های کامل‌تر و هوشمند می‌تواند شرایط را برای سال‌های آینده تنگنا‌های صنعت برق را مرتفع نماید.

معاون برنامه ریزی شرکت توانیر بر وضعیت حال و نیاز‌های آینده هوشمندسازی شبکه برق ایران اشاره کرد و افزود: شبکه فیبرنوری صنعت برق، بزرگترین شبکه مخابراتی کشور بعد از شبکه ملی مخابرات کشور بوده و زیر ساخت اصلی شبکه هوشمند است.

وی بر دفاع سایبری با بومی سازی نرم افزار‌ها و سخت افزار‌ها اشاره و بر آمادگی در برابر تهدیدات و بازیابی شبکه تاکید کرد.

رجبی مشهدی تصریح کرد: در حال حاضر ۶۵۰ مگاوات نیروگاه تجدیدپذیر نصب شده که براساس برنامه ریزی‌ها این میزان باید به چهار هزار مگاوات برسد. در صورت تحقق این برنامه، لازم است متناسب با افزایش ضریب نفوذ تولید تجدیدپذیر حفظ یکپارچگی، کنترل تولید و ذخیره ساز‌ها در اولویت قرار گیرند.

عضو هیأت مدیره شرکت توانیر گفت: علاوه بر طرح‌های مدیریت بار در بخش‌های صنعت، کشاورزی لازم است در بخش مصارف خانگی توجه ویژه‌ای صورت پذیرد.

رجبی مشهدی اظهار کرد: در حال حاضر با نصب ۳۵۰ هزار کنتور AMI حدود ۳۰% بار شبکه رویت پذیر شده است.

وی ادامه داد: با برنامه ریزی انجام شده قرار است با راه اندازی کسب و کار‌های نوپا (استارت آپ ها) مدیریت بار در سطح گسترده‌ای اجرا شود.

 رجبی همچنین افزود:شرکت توانیر در نظر دارد تعداد افزایش تعدادکنتور‌ها AMI رویت پذیری برای مدیریت بار را به ۵۰ درصد برساند.

 رجبی تصریح کرد: با اجرای طرح خرید تابستانی برق از مولدین مقیاس کوچک و استفاده از مولد‌های خود تأمین برای چهار ماه خرداد تا شهریور پیش بینی می‌شود که ۱۰۰۰ مگاوات ظرفیت مولد‌های مقیاس کوچک این نیروگاه‌ها به ۳۰۰۰ مگاوات برسد که نیازمند رویت پذیری و مدیریت پذیری است.

وی بیان کرد: البته لازم است برای مراکز حساس و حیاتی کارکرد این مولدین در شرایط جزیره‌ای مورد توجه قرار گیرد.

رجبی اظهار کرد : با تحقق ظرفیت‌های برنامه ریزی شده مولدین مقیاس کوچک و افزایش ظرفیت بیش از ۵% رویکرد کنترلی بایستی از سیستم‌های متمرکز به سیستم‌های ترکیبی و شبکه‌های هوشمند پیش رفت.

انتهای پیام/

کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
سروش خبر
ایتا خبر
ویسپی خبر
گپ خبر
آی گپ خبر
بله خبر
توییتر خبر
اینستاگرام خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر