کد خبر: ۶۷۵۵۷۲۷
گروه : قزوین » قزوین
تاریخ انتشار: ۱۷ آذر ۱۳۹۷ - ۱۴:۲۷

دامپزشکی قزوین برای پیشگیری از بیماری عفونی یون در دام‌ها و خسارت ناشی از آن بر رعایت ضوابط بهداشتی تاکید کرد.

به گزارش  گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از قزوین؛ مهدی جلوخانی رئیس اداره دامپزشکی شهرستان قزوین گفت: بیماری یون یک بیماری عفونی مزمن و تحلیل برنده در نشخوار کنندگان اهلی و وحشی است که با یک باکتری از خانواده مایکوباکتریوم‌ها ایجاد می‌شود.

به گفته جلوخانی، این بیماری باعث خسارت‌های اقتصادی زیادی به ویژه در گاوشیری می‌شود.

وی اضافه کرد: بیماری یون تنها در ۱۵ تا ۱۰ درصد از دام‌های آلوده باعث بروز علائم بالینی می‌شود و روش اصلی انتقال بیماری از طریق خوراکی خصوصاً در روز‌های اول تولد دام است.

رئیس اداره دامپزشکی شهرستان قزوین گفت:از خسارات این بیماری می‌توان به کاهش میزان تولید شیر دام، باروری، ضریب تبدیل خوراک، ارزش کشتاری دام و افزایش وقوع ورم پستان اشاره کرد.

جلوخانی به دامداران توصیه کرد برای کاهش شیوع بیماری یون مواردی مانند ضدعفونی محل زایش و محل نگهداری گوساله ها، جدا کردن سریع گوساله از مادر بلافاصله بعد از تولد، جلوگیری از آلودگی آغوز، پاستوریزاسیون آغوز و شیر، نگهداری مجزای دام‌های تازه متولد شده از دام‌های بالغ، استفاده از آغوز دام‌های سرم منفی، جلوگیری از آلودگی آب و خوراک با مدفوع، حذف سریع دام‌های آلوده خصوصاً دام‌های با علائم بالینی، تست سالانه دام‌های بالغ گله بوسیله نمونه مدفوع و سرم و خرید دام تنها از گله‌های پاک یا با میزان آلودگی پایین مورد توجه قرار دهند.

انتهای پیام/

تاکید بر پیشگیری از بیماری عفونی یون در دام‌ها

کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
سروش خبر
ایتا خبر
ویسپی خبر
گپ خبر
آی گپ خبر
بله خبر
توییتر خبر
اینستاگرام خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر