کد خبر: ۶۷۸۸۰۱۲
تاریخ انتشار: ۱۶ دی ۱۳۹۷ - ۱۹:۳۳
در نوزدهمین کمیته مشترک کمیساران آب هیرمند تاکید شد؛

در دیدار معاون وزیر انرژی و آب افغانستان با وزیر نیروی ایران دیدار بر توسعه روابط دو کشور در حوزه آب و انرژی تاکید شد.

توسعه روابط ایران و افغانستان در حوزه آب و انرژیبه گزارش گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، در این دیدار که امروز (یکشنبه) در حین برگزاری نوزدهمین کمیته مشترک کمیساران آب هیرمند در تهران انجام شد، رضا اردکانیان وزیر نیرو با اشاره به سابقه همکاری‌های دو کشور ایران و افغانستان در حوزه آب و انرژی گفت: تأسیس موسسه تحقیقات آب در کابل، اجرای طرح‌های متعدد آب و برق از جانب وزارت نیرو و شرکت‌های ایرانی در نقاط مختلف افغانستان و همکاری دو کشور در اجرای معاهده ۱۳۵۱ هیرمند از جمله همکاری‌های ایران و افغانستان در حوزه آب و انرژی است.

وی بر ضرورت توسعه روابط در زمینه‌های مختلف، شناسایی ظرفیت‌های موجود در هر دو کشور و تلاش برای هر چه نزدیک‌تر شدن دیدگاه‌ها و مواضع به ویژه با توجه به نقاط مشترک متعدد بین دو طرف، تأکید کرد.

اردکانیان همچنین با اشاره به فعال شدن مرکز منطقه‌ای مدیریت آب وابسته به سازمان یونسکو و عضویت وزرای آب و محیط زیست کشور‌های منطقه در این مرکز و تأکید بر اهمیت جایگاه آن در توسعه روابط و همکاری‌های دوجانبه و منطقه‌ای، از وزارت انرژی و آب افغانستان جهت عضویت در مرکز منطقه‌ای مدیریت آب وابسته به یونسکو دعوت کرد.

خان‌محمد تکل، معاون وزیر آب و انرژی افغانستان هم در این دیدار ضمن تشکر از حمایت‌ها و همکاری‌های پیشین جمهوری اسلامی ایران، بر ضرورت توسعه روابط دو کشور به‌ویژه در حوزه‌های آب و انرژی تاکید کرد و آغاز مرحله جدیدی از همکاری‌های دو کشور به عنوان یک موضوع مهم مورد توافق طرفین را خواستار شد.

نوزدهمین اجلاس کمیته مشترک کمیساران آب هیرمند با مسئولیت معاونان وزرای نیرو و آب و انرژی ایران و افغانستان با حضور نمایندگان وزارت امور خارجه دو کشور از روز گذشته (شنبه) در تهران آغاز شده و هم‌اکنون در حال برگزاری است.

این اجلاس در چارچوب مفاد مندرج در معاهده ۱۳۵۱ هیرمند به صورت منظم بین دو کشور برگزار می‌شود و هدف اصلی آن اجرای مفاد معاهده هیرمند و بررسی روش‌های مربوط به تأمین حقابه جمهوری اسلامی ایران از این رودخانه است.

انتهای پیام/

نوزدهمین اجلاس کمیته مشترک کمیساران آب هیرمند برگزار شد

کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
برچسب ها
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
سروش خبر
ایتا خبر
ویسپی خبر
گپ خبر
آی گپ خبر
بله خبر
توییتر خبر
اینستاگرام خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر