ماجرای دارنده رندترین شماره ملی کشور به کجا رسید؟

سخنگوی ثبت احوال کشور گفت: از دارنده رُندترین شماره ملی کشور خواستیم به مدیرکل ما در اصفهان مراجعه کند تا در آن جا برای مشکلاتش راهکاری پیدا شود.

به گزارش گروه وبگردی باشگاه خبرنگاران جوان، در شماره ۱۶ دی ماه روزنامه خراسان، از مصائب هموطنی نوشتیم که ۱۰ عدد «۱» جای شماره ملی‌اش (۱۱۱۱۱۱۱۱۱۱) نشسته تا او به عنوان «دارنده رُندترین شماره ملی کشور» شناخته شود.

مصائب «آقای یک» ملی شد

خیلی‌ها عبدالرضا سلمانیان قهدریجانی را «خوش شناس» خطاب می‌کنند، اما خود او، دل پُری دارد از دردسر‌هایی که در این سال‌ها بابت این کدملی کشیده است و می‌گوید: می‌توانم از گرفتاری‌هایی که بابت این شماره ملی تحمل کرده ام، کتابی بنویسم. مهم‌ترین چالش سلمانیان، نپذیرفتن کد ملی‌اش در سیستم‌های اداری است. از بانک‌ها بگیرید تا اداره گذرنامه، ثبت اسناد و ...

او حتی با داشتن دفترچه بیمه درمانی هم نمی‌تواند از خدمات آن استفاده کند، چون کد ملی‌اش در سیستم ثبت نمی‌شود. به این‌ها دردسر وجود افرادی را هم اضافه کنید که در سیستم‌های مختلف، به دلیل سهولت، «۱۰ عدد یک» یعنی همان کدملی سلمانیان را وارد کرده و بر مشکلات این شهروند افزوده اند.


بیشتر بخوانید: رندترین شماره ملی کشور را بشناسید


خلاصه این گفت‌وگو بازتاب‌های زیادی در فضای مجازی داشت و برنامه «حالا خورشید» با اجرای رضا رشیدپور نیز دیروز آن را بهانه گفت‌وگو با سیف ا... ابوترابی سخنگوی سازمان ثبت احوال کشور قرار داد و این طور پاسخ شنید: «فرد خوش شانسی که کد ملی‌اش ۱۰ عدد «۱» (۱۱۱۱۱۱۱۱۱۱) است و تصویر کارت ملی‌اش در فضای مجازی منتشر شده، می‌تواند درخواست بدهد تا ثبت احوال راهکار قانونی تغییر کد ملی او را پیدا کند.

البته واکنش سلمانیان به این اظهارات گلایه و نقد است. او می‌گوید: در این چند سال شاید صد بار به اداره ثبت احوال شهرستان مراجعه کرده ام. حتی کارمندان آن جا مرا به خوبی می‌شناسند و در مرحله صدور کارت ملی هوشمند نیز تقریبا هر هفته به این اداره سری می‌زدم و از رئیس و کارکنانش خواهش می‌کردم که برای رفع مشکل من چاره‌ای پیدا کنند، اما می‌گفتند کاری از دست شان ساخته نیست.

سلمانیان ساعتی بعد دوباره با ما تماسی دارد و خبر می‌دهد که موفق به گفت‌وگو با سخنگوی سازمان ثبت احوال کشور شده است و بیان می‌کند: او به من گفت که مشکل را پیگیری می‌کند و از من خواست تا به مدیرکل ثبت احوال اصفهان مراجعه کنم و خودش نیز تماسی با مرکز استان خواهد داشت تا اطمینان حاصل کند که مشکل حل می‌شود. برای او توضیح دادم که بار‌ها پیش از این نیز به همان اداره مراجعه کرده، اما نتیجه نگرفته ام. آقای سخنگو، اما بیان کرد که پیگیر موضوع هست تا در چهارچوب قانون این مسئله رسیدگی شود. اما خبر نیمروزی رادیو نیز در گفت‌وگویی با سلمانیان، یکی دیگر از مشکلات جدی این شهروند را پیگیر شد. او در این مصاحبه بیان کرد: یک بار فردی که در فلاورجان دفتر پلیس + ۱۰ داشت، با کدملی من حساب یارانه ام را پنج ماه گرفت و یارانه من قطع شد، با پیگیری‌های بسیار مشکل حل شد، اما مجدد چند وقت بعد، به این بهانه که مقیم خارج شده ام، پرداخت یارانه ام را متوقف کردند.

«زحمتکش» سرپرست بخش یارانه‌های فلاورجان نیز مهر تصدیق بر این اظهارات می‌زند و اظهار می‌کند: به خاطر رند بودن شماره ملی (آقای سلمانیان) متاسفانه ایشان مکرر با مشکل مواجه می‌شود و ما نیز چندین بار با فرمانداری برای حل مشکل او نامه نگاری کرده ایم و خودش هم مراجعه داشته، ولی هر بار یک مشکل جدید اتفاق می‌افتد و این اتفاقات او را مستاصل کرده اند.

اما ابوترابی سخنگوی ثبت احوال کشور نیز  تصریح می‌کند: از این هم وطنمان خواستیم به مدیرکل ما در استان اصفهان مراجعه کند تا در آن جا برای مشکلاتش راهکاری پیدا شود. اگر قرار بر تغییر کدملی اش باشد باید درخواستی ارائه کند تا راهکار‌های قانونی تغییر کد ملی او را پیدا کنیم البته قول صددرصد نمی‌توان داد، اما پیگیری لازم انجام می‌شود. البته این شهروند بیان کرد که نیتی به تغییر کدملی اش ندارد و تنها به دنبال آن است که مشکلاتش با نهاد‌ها و سازمان‌های مختلف به ویژه در دو بخش بیمه و بانک حل و فصل شود.

وی می‌افزاید: به همین استناد قرار شد در مراجعه به مدیرکل ثبت احوال اصفهان، بستری فراهم شود تا از طریق تعامل با دستگاه‌ها و نهاد‌های مربوط، گره کار این شهروند گشوده شود. از ابوترابی می‌پرسیم این کد رُند که سیستم‌های رایانه‌ای دولتی آن را نمی‌پذیرند، چطور از کارت ملی یک شهروند سر درآورده است؛ او پاسخ می‌دهد: کد ملی اهالی فلاورجان با سه عدد ۱ آغاز می‌شود و در روند صدور کارت‌های ملی، اقبال این بوده که این شهروند تمام ارقام کد ملی اش «۱» شود. می‌خواهیم بدانیم؛ «آیا ممکن است که شهروندان دیگری نیز این چنین کد‌های ملی رندی داشته باشند، مثلا ۱۰ عدد ۲ یا ۳ یا...»؛ سخنگوی سازمان ثبت احوال کشور در جواب به این پرسش بیان می‌کند: احتمال آن بسیار کم است، اما بررسی خواهیم کرد و نتیجه آن را اعلام می‌کنیم.

منبع: روزنامه خراسان

انتهای پیام/

برچسب ها: کارت ملی ، ثبت احوال
اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
نظرات کاربران
انتشار یافته: ۲۱
در انتظار بررسی: ۰
Iran (Islamic Republic of)
تنها
۱۸:۳۲ ۲۷ تير ۱۳۹۸
خدا ب دادش برسه
Iran (Islamic Republic of)
احمدی
۰۹:۱۲ ۱۹ دی ۱۳۹۷
بابا وقتی راهی نداره خب حکمش اعدامه دیگه (دوستان هم زیاد گفتن ) با اعدامش این پرونده بسته میشه و تمام "وخیال خودش و ثبت احوال و .... راحت میشه ! آخه این چه شماره ملیه که تو داری و همه را گرفتار کردی! اما خارج از این صحبتها اصلا فکر میکردی اینهمه معروف بشی ا
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۰۸:۳۸ ۱۹ دی ۱۳۹۷
واقعا جای تاسف داره
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۲۲:۰۳ ۱۸ دی ۱۳۹۷
اعدامش کنید ....
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۹:۳۷ ۱۸ دی ۱۳۹۷
اگه این شماره رند فایده ای برای صاحبش داشت الان حتما متعلق به یکی از اقا یا اقازاده های محترم اختلاسگر بود
Netherlands
هادی
۲۲:۰۷ ۱۸ دی ۱۳۹۷
راست گفتی
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۰۸:۳۶ ۱۹ دی ۱۳۹۷
اره بخدا همینطور هست
Iran (Islamic Republic of)
یحپ
۱۹:۰۲ ۱۸ دی ۱۳۹۷
چه خوب
Iran (Islamic Republic of)
اکبر
۱۸:۳۲ ۱۸ دی ۱۳۹۷
تبعیدش کنید یا اعدام
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۸:۱۳ ۱۸ دی ۱۳۹۷
چه جالب
United States of America
وحید
۱۸:۰۳ ۱۸ دی ۱۳۹۷
عجب بابا دست نگه دارید!
سلطان کارت ملی هم پیدا شد! هرچه سریعتر اعدامش کنید...!!!!
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۸:۴۳ ۱۸ دی ۱۳۹۷
مزه نریز
Iran (Islamic Republic of)
حمید
۲۳:۰۳ ۱۸ دی ۱۳۹۷
در درگاه الهی جوابگوی سفسطه بازی ناجوانمردانه‌ات خواهی بود؟
Iran (Islamic Republic of)
طیبه
۱۵:۱۶ ۱۸ دی ۱۳۹۷
واقعا که این که عوص کردنش کاری نداره
Iran (Islamic Republic of)
مهدی
۱۴:۰۰ ۱۸ دی ۱۳۹۷
بابا اعدامش کنید بنده خدا راحت بشه .
Iran (Islamic Republic of)
/
۲۳:۰۳ ۱۸ دی ۱۳۹۷
چی داری میگی
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۲۳:۱۸ ۱۸ دی ۱۳۹۷
بی مزه!
Iran (Islamic Republic of)
میثم
۱۲:۴۸ ۱۸ دی ۱۳۹۷
قابل توجه مسئولین محترم
شما که میگید باید راهکارهایی برای حل این مشکل پیدا کنیم یعنی زمانی که برنامه کارت ملی رو.راه اندازی کردین هیچ فکرنکردین که شاید روزی چنین مشکلی پیش بیاد بعد چگونه باید حل شود.مگه میشه؟آقا فقط یکی از عددهاشو.عوض کنین همه چیز حل میشه دیگه؟گناه داره بنده خدا
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۱:۱۵ ۱۸ دی ۱۳۹۷
شماره ملی من ک رند تر از اینه
Netherlands
ناشناس
۲۰:۰۶ ۱۸ دی ۱۳۹۷
چه جالب .برای من هم هست
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۲۰:۲۸ ۱۸ دی ۱۳۹۷
خب مال سما چنده
آخرین اخبار