کد خبر: ۶۷۹۴۶۶۸
تاریخ انتشار: ۲۲ دی ۱۳۹۷ - ۲۲:۰۱

معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری گفت: زمان خلق ثروت از طریق استفاده و از بین بردن منابع زیر زمینی به سر آمده و اکنون سرمایه گذاری بر روی نیروی انسانی خلاق و نوآور جهت خلق ثروت مورد توجه قرار گرفته است.

زمان خلق ثروت با نابودی منابع زیر زمینی به سر آمدبه گزارش  گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان ، سورنا ستاری شنبه شب در سی و ششمین جلسه ستاد راهبردی اقتصاد مقاومتی در تالار اجتماعات استانداری اصفهان، گفت: صنعت فقط فولاد، پتروشیمی، سیمان و صنایعی از این قبیل نیست بلکه امروزه صنایعی در حال جایگزین شدن هستند که فعالیت آن‌ها آلودگی و از بین بردن منابع زیر زمینی و آب را به همراه ندارد و چند برابر سودآوری دارند.

وی با اشاره به توسعه استارتاپ‌ها در کشور در سال‌های اخیر اظهارداشت: اکنون سرمایه هر یک از این استارتاپ‌ها بیش از چند هزار میلیارد تومان است در حالی که چهار سال قبل نامی از آن‌ها نبود.

معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری به پیشرفت شرکت‌های دانش بنیان در بخش‌های بیوتک، تجهیزات پزشکی، سلول‌های بنیادین، نانو اشاره و اضافه کرد: هیچیک از این شرکت‌ها دودکش ندارند که هوا را آلوده کنند و منابع زیر زمینی را از بین نمی‌برند، اما در خلق ثروت و اشتغالزایی نقشی موثر دارند و در کمترین فضا فعالیت‌های خود را انجام می‌دهند.

وی اضافه کرد: در این شرکت‌ها نسل جدیدی از جوانان زیر ۳۰ سال مشغول فعالیت شده اند و چیزی که می‌تواند به توسعه فعالیت این شرکت‌ها کمک کند ایجاد محیطی سالم و به دور از استرس است.

ستاری با اشاره به اینکه این شرکت‌ها توسط بخش خصوصی بوجود آمده اند، تصریح کرد: بنابراین باید زمینه فعالیت این شرکت‌ها را فراهم کنیم و با اعمال قوانین دست و پا گیر و سخت گیرانه مانع فعالیت آن‌ها نشویم.

وی جلوگیری از کسب و کار جوانان را خیانت به کشور دانست و گفت: باید شرایط اکوسیستم خلاقیت را برای جوانان بوجود آوریم تا آن‌ها بتوانند با ارائه ایده‌های خلاق خود، نوآوری و برای کشور کارآفرینی و ثروت اندوزی کنند.

به گفته وی برای ایجاد و توسعه استارتاپ‌ها نیازمند سرمایه گذاری بخش خصوصی هستیم و اصفهان با داشتن نیروی انسانی مورد نیاز از ظرفیت‌های خوبی برای ایجاد این شرکت‌های نوپا برخوردار است.

وی به ایجاد شرکت‌های نوپا فعال در زمینه حمل و نقل و تاکسیرانی در فضای مجازی اشاره و اضافه کرد: هم اکنون ۶۰ شرکت نوپا و فناور با استفاده از فضای مجازی در زمینه تاکسیرانی فعالیت دارند و شرکت‌های تاکسیرانی در شهر‌ها که بصورت سنتی اداره می‌شوند چنانچه در گذشته به فکر خلاقیت و نوآوری و استفاده از فضای مجازی بودند، دچار عقب ماندگی نمی‌شدند.

معاون علمی و فناوری رئیس جمهور با اشاره به ظرفیت‌های کشورمان در استارتاپ‌ها در بخش‌های مختلف گفت: ۵۰ درصد استارتاپ‌های خارومیانه ایرانی هستند و باید با همکاری بخش خصوی و دانشگاه‌ها به توسعه این شرکت‌های فناور و خلاق کمک کنیم.

وی با بیان اینکه باید از نوآوری‌ها استقبال کنیم نه اینکه به جنگ خلاقیت‌ها برویم، اضافه کرد: باید به جوانان خلاق و نوآور اجازه فعالیت دهیم و نباید با تنگ نظری‌ها و قوانین دست و پاگیر کسب و کار آن‌ها را از بین ببریم.

ستاری به محدودیت منابع دولتی برای ارائه تسهیلات به شرکت‌های دانش بنیان اشاره کرد و اظهارداشت: دولت این قدر توان ندارد که همه شرکت‌های دانش بنیان و استارتاپ‌ها را مورد حمایت قرار دهد بنابراین باید بخش خصوصی را به این عرصه وارد کنیم و با سرمایه گذاری این بخش مراکز نوآوری و کارخانه‌های نوآوری ایجاد کنیم.

وی بیان کرد: در این زمینه بزرگترین کارخانه نوآوری خاورمیانه با سرمایه بخش خصوصی و اشتغال پنج هزار و ۳۰۰ نفر تا پایان امسال در تهران راه اندازی خواهد شد.
معاون علمی و فناوری رئیس جمهور به میزان سرمایه گذاری انجام شده و مدت زمان احداث این کارخانه اشاره‌ای نکرد.

وی با اشاره به نقش صادرات فرش دستباف در اقتصاد کشور گفت: به دلیل اینکه خاستگاه این صنعت ایران بویژه اصفهان بوده حتی اعمال تحریم‌ها نتوانسته است صادرات فرش ایران را به صفر برساند.

ستاری افزود: اصفهان در زمینه فرش و صنایع دستی از ظرفیت‌های بالایی برخوردار است، اما این شهر نتوانسته است از خلاقیت و نوآوری برای استفاده بیش از پیش این صنایع بهره برداری کند و متاسفانه تاکنون دانشگاه‌ها و مراکز علمی برای کمک به این صنایع بی توجه بوده اند.

وی تصریح کرد: اصفهان به رغم داشتن کارخانه‌های بزرگ صنعتی در زمینه بیکاری جز استان‌های اول کشور است.

معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری بیان کرد: باید از اکنون برای شهری که از سبقه کاری بالا، مردم خلاق و کارآفرین، جوانان اندیشمند و دانشگاه‌های مطرح برخوردار است تصمیم گرفت که صنعت این استان باید در آینده بر چه پایه‌ای استوار باشد.

وی گفت: توسعه شرکت‌های دانش بنیان و استارتاپ‌ها می‌تواند به حل معضل بیکاری و محیط زیست اصفهان کمک کند.

معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری روز شنبه با هدف بازدید از چند مرکز نوآوری و فناوری به اصفهان سفر کرد.

ستاری ابتدا از شهرک سلامت اصفهان و مرکز جامع سرطان و طرح نصب و راه اندازی دستگاه شتاب دهنده خطی در آن بازدید کرد.

وی همچنین از هوانیروز اصفهان، مراکز رشد، کارآفرینی و بازی‌های رایانه‌ای دانشگاه اصفهان و مرکز نوآوری دانشگاه علوم پزشکی این شهر بازدید و بر حمایت از آن‌ها تاکید کرد.

نخستین پارک علم و فناوری سلامت اصفهان با حضور سورنا ستاری افتتاح شد.

این پارک در فضایی به وسعت ۲۱ هکتار ایجاد شده و در زمان حاضر دارای ۱۰ خوشه فناوری و حدود ۴۰ شرکت دانش بنیان است.

اصفهان با حدود ۱۷۰ دانشگاه و موسسه اموزش عالی و حدود ۲۵۰ هزار دانشجو، دومین استان دانشگاهی کشور است.

همچنین این استان دارای تنها شهرک علمی و تحقیقاتی کشور با ۱۰ مرکز رشد فناوری، ۲ پارک علم و فناوری و حدود ۵۰۰ شرکت دانش بنیان مستقر است.

حدود ۴۳ پارک علم و فناوری و پنج هزار شرکت دانش بنیان و واحد فناور در کشور فعال هستند.

انتهای پیام/پ

افتتاح پارک علم و فناوری در اصفهان

کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
سروش خبر
ایتا خبر
ویسپی خبر
گپ خبر
آی گپ خبر
بله خبر
توییتر خبر
اینستاگرام خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر