کد خبر: ۶۷۹۵۳۸۸
گروه : خوزستان » اهواز
تاریخ انتشار: ۲۳ دی ۱۳۹۷ - ۱۳:۲۲

ورود گاومیش ها به حریم بستر رودخانه کارون و تردد در سطح معابر شهری اهواز چهره جدیدی به این کلانشهر بخشیده است.

به گزارش گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از اهواز، زیستگاه گاومیش ها در شهرستان کارون در نزدیکی کلانشهر اهواز قرار دارد و با توجه به اینکه به شرایط خاصی که برای ادامه حیات و تولید شیر و گوشت با کیفیت نیاز دارند، در رودخانه کارون آب تنی می کنند و گاهی با گذر کردن از عرض این رودخانه به فضای سبز شهری ورود می کنند.

طی روزهای اخیر، بهرام رادان، بازیگر سینمای ایران با حضور در اهواز و گرفتن عکس سلفی با این حیوان بومی و اهلی سبب ایجاد فضایی به نوعی جنجالی در رسانه ها شده است این سوال در ذهن ایجاد شده که این حیوان معضلی برای اهواز به شمار می رود یا تهدید؟

محمدجعفر فلسفی درخصوص تردد گاومیش‌ها در فضای سبز کلانشهر اهواز در گفتگو با خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از اهواز، گفت: با توجه به اینکه گاومیش یک حیوان بومی و اهلی و زیستگاه آن‌ها در اهواز بوده و همچنین درحال انقراض است، این مسئله جنبه حمایتی پیدا می‌کند و مسئولان استان خصوصا سازمان جهاد کشاورزی خوزستان در تلاش هستند که برخورد سلبی با این حیوان صورت نگیرد.

گاومیش های سلفی بهرام رادان برای اهواز تهدید هستند یا فرصت؟/گاومیش های اهواز خریدار برون مرزی دارند

وی بیان داشت: طی مدت‌های قبل بخاطر ساماندهی تردد گاومیش‌ها در مناطق مسکونی، مقرر شده بود این حیوان را در مکانی واقع در ۴۰ کیلومتری اهواز برای ساماندهی و نگهداری منتقل کنند، ولی بنابر دلایلی از این طرح استقبال نشد و از جمله مشکلاتی است که به قوت خود باقیمانده است.

فلسفی اظهار کرد: در عین حال ما بعنوان شهرداری موظف به انجام یکسری کنترل‌ها هستیم و باید محدوده‌ای مشخص شود تا از پیشروی آن‌ها به فضای سبز شهری و پارک‌های حاشیه رودخانه کارون جلوگیری شود.

عضور شورای شهر اهواز با بیان اینکه حل این مسئله همکاری همگانی را می‌طلبد، اذعان داشت: دستگاه‌هایی از جمله دامپزشکی، بهداشت و... وظایفی دارند که باید ورود کرده و به وظایف خود عمل کنند تا ایرادی متوجه مسئولان نشود.

گاومیش های سلفی بهرام رادان برای اهواز تهدید هستند یا فرصت؟/گاومیش های اهواز خریدار برون مرزی دارند

این مقام مسئول بر مدیریت و همکاری شهرداری شهرستان کارون و دستگاه‌های زیربط برای رفع این مشکل و همچنین تشکیل جلسه‌ای بین فرمانداری این شهرستان و کلانشهر اهواز تاکید کرد و افزود: این اقدامات سبب می‌شود وظایفی به دستگاه‌ های مربوطه محول شود تا هرچه سریع‌تر نسبت به رفع آن اقدام شود.

محمدجعفر فلسفی بیان کرد: شورای شهر اهواز این آمادگی را دارد با برگزاری جلسه و هماهنگی بین دستگاهی در کمیسیون خدمات شهری و فرهنگی و معاونت خدمات شهری و با حضور فرمانداران اهواز و کارون نسبت به رفع این مشکل اقدام نماید.

گاومیش‌های کوت عبدالله خریدار برون مرزی دارند

معصومه خنفری، فرماندار شهرستان کارون گفت: نژاد گاومیش‌های منطقه کوت عبدالله شهرستان کارون در جهان بی‌نظیر است و حتی از کشور ایتالیا خریدار دارد.

وی با اشاره به سلفی گرفتن بهرام رادان با گاومیش‌های منطقه کوت عبدالله در مرکز شهرستان کارون و بازتاب‌های فراوان آن بیان داشت: حرکت بهرام رادان از هنرمندان برجسته کشور که به ظرفیت طبیعی این شهرستان توجه داشت جای تشکر دارد. گاومیش از جاذبه‌های ارزشمند و میراث طبیعی در شهرستان کارون، اهواز و چند شهرستان دیگر استان به حساب می‌آیند.

گاومیش های سلفی بهرام رادان برای اهواز تهدید هستند یا فرصت؟/گاومیش های اهواز خریدار برون مرزی دارند

وی تصریح کرد: گاومیش‌ها تأمین‌کننده رزق و روزی بخش بزرگی از مردم شهرستان کارون هستند. در دوره‌ای شهرداری وقت سعی داشت گاومیش‌ها را به مجتمع گاومیش پروری در منطقه «خضیرات» که در مرز شهرستان‌های کارون و شادگان قرار دارد منتقل کنند که گاومیش داران به آنجا نرفتند.

فرماندار شهرستان کارون افزود: تمام اعضای خانواده گاومیش دار‌ها درگیر کار هستند. آن زمان وقتی به گاومیش داران فشار وارد شد برخی مجبور شدند با قیمت‌های ارزان گاومیش‌های خودشان را بفروشند و برخی از آن‌ها بر اثر فشار زندگی با مشکلاتی دردناکی مواجه شدند.

خنفری با اشاره به نژاد بی‌نظیر گاومیش‌های کوت عبدالله در سطح جهانی گفت: حتی از کشور ایتالیا آمدند و گاومیش‌های اینجا را خریدند. از استان‌های ارومیه و گیلان نیز از ما گاومیش خریدند. اینجا بهترین گونه‌های گاومیش دنیا را از نظر پرواربندی و کیفیت لبنیات داریم. بهترین بستنی‌فروشی‌های کشور شیر گاومیش‌های کوت‌عبدالله را می‌خرند.

گاومیش های سلفی بهرام رادان برای اهواز تهدید هستند یا فرصت؟/گاومیش های اهواز خریدار برون مرزی دارند

وی با بیان اینکه جمعیت گاومیش‌ها در کوت عبدالله اخیراً به ۱۴ هزار گاومیش افزایش پیدا کرده است، گفت: در کشور‌های پیشرفته جهان، حیواناتِ نمادین در خیابان‌ها راه می‌روند. چه اشکالی دارد اگر گاومیشی را ببینیم؟ گاومیش دیدن دارد. چه اشکالی پیش می‌آید اگر راننده خودرویی لحظاتی بایستد و رد شدن گاومیش‌ها را ببیند. گاومیش‌ها به هیچ‌وجه زندگی مدرن انسان‌ها را مختل نکرده‌اند و فقط مسیر خودشان را می‌روند. ما نباید اشتغال مردم را بگیریم و باید آن‌ها را حمایت کنیم.

فرماندار شهرستان کارون گفت: طرح گاومیش پروری که مدتی پیش مطرح شد، کارشناسی نشده بود. گاومیش‌دار مجبور بود ۱۷ کیلومتر را روزی دو مرتبه برود و برگردد و به عبارتی ۶۸ کیلومتر را روزانه باید طی می‌کردند.

گاومیش های سلفی بهرام رادان برای اهواز تهدید هستند یا فرصت؟/گاومیش های اهواز خریدار برون مرزی دارند

معرفی ظرفیت های شهرستان کارون با برپایی جشنواره گاومیش

خنفری با بیان اینکه با برپایی جشنواره گاومیش قصد داریم ظرفیت‌های کوت عبدالله را معرفی کنیم، گفت: اسپانیایی‌ها از گاومیش‌های وحشی درآمدزایی می‌کنند و در دنیا مشهور شدند؛ اما گاومیش‌های اینجا اهلی هستند و عاشق انسان‌ها می‌شوند و با آدم‌ها انس می‌گیرند. شیر گاومیش‌های کوت عبدالله از نظر لبنیات بسیار مغذی است. برای گاومیش‌های کوت عبدالله مشتری از ایتالیا داریم، ولی گفتیم نفروشند. این‌ها ظرفیت‌های بالفعل ما هستند.

وی خنفری با بیان اینکه حرکت بهرام رادان و عکس گرفتن با گاومیش‌ها را تحسین و از وی تشکر می‌کنم افزود: در جشنواره هفته فرهنگی شهرستان کارون که قرار است با محوریت گاومیش برگزار شود از بهرام رادان رسماً دعوت می‌کنیم تا در این جشنواره شرکت کند.

انتهای پیام/گ

تردد گاومیش ها در فضای سبز شهری

کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
برچسب ها
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
سروش خبر
ایتا خبر
ویسپی خبر
گپ خبر
آی گپ خبر
بله خبر
توییتر خبر
اینستاگرام خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر