کد خبر: ۶۸۵۱۷۱۹
تاریخ انتشار: ۱۱ اسفند ۱۳۹۷ - ۱۷:۴۵
معاون وزیر اقتصاد مطرح کرد؛

میر شجاعیان گفت: شرایط تحمیلی به اقتصاد کشور رتبه کسب و کار در سال گذشته را ۴ پله کاهش داد.

دلایل سقوط ۴ پله‌ای رتبه فضای کسب و کار/حذف گواهی عدم سوپیشینه در ثبت شرکت‌هابه گزارش خبرنگار اقتصاد و انرژی گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، حسین میرشجاعیان حسینی، معاون وزیر امور اقتصادی و دارایی در مراسم رونمایی از پنجره واحد شروع کسب و کار ابراز کرد: همکاری یکپارچه سازمان امور مالیاتی، ثبت اسناد، شرکت‌ها و سازمان تامین اجتماعی با سامانه هوشمند نیروی انتظامی در پنجره واحد شروع کسب و کار، منجر به حذف مرحله اخذ گواهینامه عدم سوء پیشینه در بروکراسی ثبت شرکت‌ها  شد.


بیشتر بخوانید: واگذاری اموال مازاد بانک‌ها حلّال بسیاری از حاشیه‌ها/ برنامه اصلاح نظام بانکی تا کنون دو مرتبه ارائه شده است


وی افزود: با حذف این مرحله رتبه شرایط کسب و کار ایران بین کشور‌ها از ۱۷۳ به ۱۶۷ خواهد رسید. البته با شرایط تحمیلی به اقتصاد کشور رتبه کسب و کار در سال گذشته ۴ پله کاهش پیدا کرد، ولی در شاخص سهولت در کسب و کار با رشد ۲.۳۴ درصدی روبرو شده ایم.

معاون اقتصادی وزیر امور اقتصادی و دارایی با بیان اینکه سه مرحله اثرگذار بر روی زمان و فرآیند شروع کسب و کار وجود دارد، گفت: سازمان امور مالیاتی، سازمان تأمین اجتماعی و اداره ثبت شرکت‌ها و مؤسسات غیرتجاری، از جمله تأثیرگذارترین نهاد‌ها در فضای کسب و کار هستند.

میرشجاعیان حسینی با اشاره به ایجاد «پنجره واحد شروع کسب و کار» بر اساس مصوبه هیئت وزیران تصریح کرد: در این راستا چهار اقدام انجام شده است که برقراری ارتباط الکترونیک بین سازمان ثبت اسناد و املاک کشور و سازمان امور مالیاتی برای مرحله اطلاع‌رسانی به سازمان امور مالیاتی، در خصوص شروع فعالیت اقتصادی، موضوع ماده ۱۱۷ قانون مالیات‌های مستقیم و اخذ تائیدیه و کد رهگیری پیش ثبت‌نام مالیاتی بدون مراجعه ارباب‌رجوع به سازمان مالیات و از طریق درگاه الکترونیکی اداره کل ثبت شرکت‌ها امکان‌پذیر شده است که این مسئله در کاهش زمان تأثیر بسزایی دارد و زمان را از ۷۲.۵ روز به ۴۸ روز کاهش می‌دهد.

وی ادامه داد: فرآیند ثبت‌نام در مالیات مستقیم و ارزش افزوده همگام شده است و بدون نیاز  مراجعه متقاضیان به پورتال سازمانی و صرفاً از طریق پنجره، این اقدام انجام خواهد شد؛ این موضوع منجر به کاهش زمان از ۷۲.۵ روز به ۴۵ روز خواهد شد.

معاون اقتصادی وزیر امور اقتصادی و دارایی تأکید کرد: برقراری ارتباط الکترونیکی بین سازمان ثبت اسناد و املاک کشور و سازمان تأمین اجتماعی برای مرحله ثبت‌نام کارگران در سازمان تأمین اجتماعی و اخذ کد کارگاهی شرکت‌های جدید التأسیس بدون مراجعه به سازمان تأمین اجتماعی و از طریق پنجره امکان‌پذیر شده است؛ این موضوع منجر به کاهش زمان از ۷۲.۵ روز به ۶۰ روز می‌شود.

وی گفت: در مجموع با انجام این چهار اقدام، شاهد کاهش زمان از ۷۲.۵ روز به ۲۶.۵ روز خواهیم بود.

انتهای پیام/

کاهش زمان ثبت شرکت ها از ۷۲.۵ روز به ۲۶.۵ روز با راه اندازی پنجره واحد شروع کسب و کار

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر