کد خبر: ۶۸۸۷۷۸۹
گروه : قم » قم
تاریخ انتشار: ۱۷ فروردين ۱۳۹۸ - ۱۵:۳۴
معاون استاندار قم عنوان کرد؛

بهشتی گفت: توسعه طرح‌های آبخیزداری در مهار و کنترل آب‌های روان باید افزایش پیدا کند. از بین رفتن حریم رودخانه‌ها از عوامل اصلی قهر طبیعت در برخی روستا‌های استان است.

به گزارشگروه استان های باشگاه خبرنگاران جوانازقم؛محسن بهشتی معاون استاندار قم عصر امروز در جلسه شورای اداری که در تالار معصومیه فرمانداری برگزار شد،گفت: برای مهار آب‌های سطحی و روان آب‌ها باید طرح‌های آبخیزداری در بالادست استان توسعه پیدا کند.

وی با ارائه گزارشی از سیلاب‌های اخیر قم اضافه کرد: با توجه به پیش‌بینی‌های انجام‌شده و تجربه‌های آبخیزداری در حوزه بالادست قم، سیلاب کنترل‌شده و با کمترین میزان خسارت دهی در هسته مرکزی شهر و بخش‌های اقماری جاری شد.

بهشتی با ابراز خرسندی از تعامل دستگاه‌های استانی در مدیریت سیلاب و استقبال از مسافران نوروزی تصریح کرد: از حداکثر توان دستگاه‌های استانی و مردم برای استقبال از فصل بهار و مدیریت بحران در قبال سیل در استان در یک ماه اخیر انجام استفاده شد.

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری قم با اشاره به پیش‌بینی و تدابیر استان برای مهار سیلاب در قم عنوان کرد:جلسات مدیریت بحران برای استقبال از فصل بهار و کنترل سیل به‌صورت متناوب در استان برگزارشده و تمام احتمالات در آن سنجیده و پیش‌بینی‌شده بود.

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری قم ادامه داد: در سیلاب‌های اخیر هیچ‌گونه خسارت جانی در استان قم رخ نداده است. برآورده خسارت‌های ناشی از سیلاب در حال جمع‌بندی بوده و تا فردا به‌صورت نهایی به وزارت کشور ارسال می‌شود.

وی انحراف مسیر سیلاب را از اقدامات ارزنده استان در کاهش خسارت‌های ناشی از سیل دانست و اضافه کرد: انحراف مسیر سیلاب بسیاری از روستا‌های استان را از خطر سیلاب نجات داد. فقط روستای خرم‌آباد با توجه به تهدید شدید سیلاب به‌صورت کامل تخلیه شد.

بهشتی با اشاره به اثر طرح‌های آبخیزداری در کاهش خسارت‌های ناشی از سیل تأکید کرد: طرح‌های آبخیزداری در پایین‌دست بخش کهک و بالادست شهرک پردیسان مانع از تبدیل‌شدن سیلاب‌های اخیر به‌عنوان یک تهدید جدی شد.

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری قم تأکید کرد: در حال حاضر تمام رودخانه‌های قم سیلابی بوده و آب با سرعتی بالای از آن‌ها در حال عبور است. از امروز عبور و مرور در رودخانه قم برای استفاده از پارکینگ زائر به وضعیت عادی برگشته است.

وی با تأکید بر پیش‌بینی سازمان هواشناسی از ورود سامانه جدید بارشی به استان در روز‌های آینده اضافه کرد: پیش‌بینی می‌شود در روز‌های آینده دو موج بارندگی دیگر نیز در استان قم فعال شود، آمادگی دستگاه‌های استانی برای مقابله با این تهدید‌ها حفظ و تقویت می‌شود.

بهشتی با تأکید براثر مثبت طرح‌های آبخیزداری در کنترل و مهار سیلاب  تصریح کرد: توسعه بند‌ها و طرح‌های آبخیزداری در مهار و کنترل آب‌های روان باید افزایش پیدا کند. از بین رفتن حریم رودخانه‌ها از عوامل اصلی قهر طبیعت در برخی روستا‌های استان مانند روستای "اوه" بوده است.

انتهای پیام/ح

نابودی حریم رودخانه‌ها علت قهر طبیعت در روستا‌های قم است

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
سروش خبر
ایتا خبر
ویسپی خبر
گپ خبر
آی گپ خبر
بله خبر
توییتر خبر
اینستاگرام خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر