کد خبر: ۶۹۲۳۲۹۱
تاریخ انتشار: ۱۶ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۱۱:۳۳

رئیس نمایندگی وزارت امور خارجه در خراسان جنوبی گفت: در مرز ۲۰۰ تانکر حمل سوخت غیراستاندارد در مرز افغانستان متوقف شدند که مشکل همه رفع و تنها ۵۰ تانکر باقیمانده است.

به گزارش گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از بیرجند ، عجم رئیس نمایندگی وزارت امور خارجه در خراسان جنوبی گفت: کشور افغانستان از مردادماه سال گذشته هشدار داده بود که روی سوخت به زودی قانون جدیدی وضع خواهیم کرد و سپس این قانون را وضع و به ما نیز ابلاغ کردند و این امر از مبادی مختلف به رانندگان نیز ابلاغ شده است، اما متاسفانه رانندگان تحت تاثیر القائات طرف افغانی این ابلاغیه را رعایت نکردند و به این مشکل برخورد کردند.

عجم با اشاره به سفر اخیر دستیار وزیر و مدیرکل غرب آسیا وزارت خارجه افزود: دستیار وزیر قصد داشتند مشکل رانندگان و گرفتاری‌هایی که در افغانستان پیش آمده بود را از نزدیک مشاهده کنند تا به طرف افغان انتقال و برای این منظور راه حلی پیدا کنند تا رانندگانی که ناآگاهانه و تحت هر شرایطی سوخت غیر استاندارد حمل کردند فعلا آزاد و مشکل آنان رفع و از آنان تعهدی گرفته شود.

 رئیس نمایندگی وزارت امور خارجه در خراسان جنوبی ادامه داد: علیرغم اینکه بسیاری از رانندگان می‌دانستند که سوخت و مشتقات نفتی نباید حمل کنند بلکه تنها چند نوع سوختی که دولت افغان قانونی اعلام کرده باید وارد شود، اما تحت تأثیر و فشار خود خریدار افغانستان قرار گرفتند.

وی بیان کرد: اکثر رانندگانی که در مرز گرفتار شدند کسانی هستند که تحت تاثیر این القائات خریدار افغانی سوخت به آن طرف وارد کردند.

عجم تصریح کرد: در بازدید موسوی دستیار وزیر مقرر شد با طرف افغانی مسائلی مطرح شود و راه حلی برای آن تعداد باقی مانده رانندگان که هنوز در آن طرف مرز گرفتار هستند اندیشیده شود.

وی تعداد رانندگان گرفتار در آن طرف مرز‌ها را حدود ۵۰ تا ۶۰ تانکر عنوان کرد و افزود: این کامیون‌ها در مرز‌های ماهیرود، میلک، دوقارون و شمالی مانده‌اند.

رئیس نمایندگی وزارت امور خارجه در خراسان جنوبی یادآور شد: در مرز ماهیرود تعداد زیادی از رانندگان آزاد شدند در حالی که در مرز‌های دیگر هنوز کامیون‌ها این گرفتاری را دارند.

عجم با بیان اینکه دستیار وزیر از بسیاری از کارخانه‌ها که صادرات محور هستند و صادرات آنان به افغانستان ممنوع شده است بازدید کرد  اظهار داشت: در این راستا مقرر شد که مجموعه بازدید‌هایی که از منطقه صورت گرفت را طی گزارشی به خدمت وزیر و در شورای معاونان وزارت خارجه طرح کنند و معاون اقتصادی وزارت خارجه و وزارتخانه‌های دیگری که درگیر این مسائل هستند نیز مسئله را مطرح کنند تا یک سری استثناعاتی برای صادرات به افغانستان و برخی کالا‌هایی که یک دفعه در اثر یک موجی که در کشور ایجاد می‌شود و تحریم و ممنوع هستند درصدی را استثنا قائل شوند.

وی افزود: استان‌های محروم و مرزی مانند خراسان جنوبی که هم تولیدکننده هم صادر کننده و هم مصرف کننده است در آن طرف افغانستان از این بخشنامه‌های خلق الساعه سریع ضرر‌هایی دیدند که این موضوع باید بررسی شده و راه حل دراز مدتی پیدا کنند.

رئیس نمایندگی وزارت امور خارجه در خراسان جنوبی گفت: موسوی از نزدیک تمام مشکلات را مشاهده و با تولیدکنندگان صحبت و به درد دل‌های آن‌ها گوش‌فرا داد و درد دل‌های واردکننده افغانی را نیز شنید و با تجار افغانی و رئیس اتحادیه اتاق بازرگانی آن‌ها نیز صحبت‌هایی داشت.

عجم با بیان اینکه قرار است این مجموعه کار‌ها در نخستین جلسه شورای معاونان مطرح و سپس در کمیسیون‌های دیگر گزارش شود بیان کرد: نتیجه ظرف روز‌های آینده مشخص خواهد شد.

وی بیان کرد: متاسفانه به طور تحمیلی تولیدگر، صادرکننده و وارد کننده از تصمیمات بیگانگان و استکباری متضرر می‌شوند بنابراین باید هواسمان جمع باشد که در داخل تصمیمی نگیریم که به ضرر افراد مختلف باشد.

رئیس نمایندگی وزارت امور خارجه در خراسان جنوبی با اشاره به اینکه در ایران صادرات دام و جوجه یک روزه ممنوع شده است یادآور شد: باید برای تولید کننده‌ای که در منطقه مرزی است و مشتری او فقط یک مقصد است و فضای لازم برای صادرات به جا‌های مختلف دنیا را ندارند و همچنین محور صادرات آنان جغرافیای محدودی دارد فکری اندیشیده شود تا زمانی که چیزی ممنوع می‌شود به استثنای تولیدکنندگان در نوار مرز که مجاز خواهند بود تا ۵ درصد ظرفیتشان را صادر کنند تدابیری اندیشیده شود.

عجم افزود: در مجموع پیشنهاد داده‌ایم که آن‌ها همیشه درصدی را برای صادرات و بازارچه‌های مرزی معاف باشند و مشمول مقررات کشوری نشوند چراکه بازارچه‌های مرزی باید استثنا باشند و در قانون‌ها باید ملاحظه تجارت مرزی شرق کشور را بکنند.

وی بیان کرد: ما این پیشنهادات را مطرح کردیم و آقای موسوی نیز در سطح کلان مطرح خواهند کرد و باید ببینیم که تصمیم در سطح بالا چه خواهد بود.

رئیس نمایندگی وزارت امورخارجه در خراسان جنوبی گفت: امید است تصمیماتی گرفته شود که به نفع منطقه غیر برخوردار و محروم مرزی باشد.

انتهای پیام / ط ا

رفع مشکل رانندگان حمل سوخت در مرز افغانستان

منبع تسنیم

 

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر