کد خبر: ۶۹۷۵۱۳۸
گروه : سیاسی » مجلس
تاریخ انتشار: ۰۱ تير ۱۳۹۸ - ۱۱:۳۰
۰۱ تير ۱۳۹۸ - ۱۱:۳۰
کد خبر : ۶۹۷۵۱۳۸
گروه : سیاسی » مجلس
حسینی در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران جوان:

نماینده تهران در مجلس با بیان اینکه باید نگاه شایسته سالارانه در میان سرمایه انسانی کشور وجود داشته باشد، گفت: درصد بسیار کمی از زنان در رده‌های مدیریتی سطح بالا حضور دارند.


سید فاطمه حسینی نماینده مردم تهران ری، اسلامشهر و شمیرانات در مجلس شورای اسلامی در گفت و گو با خبرنگار مجلس گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان، با اشاره به شایسته سالاری در به کارگیری زنان در سمت‌های دولتی، اظهار کرد: مجلس در قالب ماده ۱۰۱ برنامه ششم توسعه، قانونی را با تاکید بر عدالت جنسیتی طبق مبانی اسلامی تصویب کرد؛ به شکلی که در تمامی دستگاه‌ها بر اساس این قانون انتظار می‌رود سیاست‌گذاری و برنامه‌هایشان با رعایت کردن شاخص عدالت جنسیتی بر اساس مبانی اسلامی همراه باشد.

وی افزود: وقتی به مجموعه دولت نگاه می‌کنیم، بیش از ۴۰ درصد سرمایه انسانی دولت را زنان تشکیل می‌دهند، اما بررسی گزارش‌های معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری نشان می‌دهد درصد بسیار پایینی از زنان در رده‌های مدیریتی سطح بالا حضور دارند.

نماینده تهران ادامه داد: کشور ایران در میان ۱۸۰ کشور جهان در به کارگیری بانوان در سطح کابینه و هیئت دولت در رده‌های آخر قرار دارد که یکی از دلایل این موضوع می‌تواند حضور بسیار کم بانوان در سمت‌های مدیریتی بالایی به ویژه در هیئت دولت دانست؛ در کشورما زمانی که مدیران سطوح بالا معرفی می‌شوند؛ معمولا به دلیل بسته بودن حلقه‌های مدیریتی در بین مردان به طور عملی حضور زنان در رده‌های بالا محقق نمی‌شود.

حسینی با بیان اینکه نظارت کردن بر اجرای ماده ۱۰۱ قانون برنامه ششم علاوه بر تصویب قانون در دستور کار مجلس شورای اسلامی قرار گرفته است، بیان کرد:‍ در اردیبهشت سال ٩٧ در مجلس، وزیر کشور برای پاسخگویی به سوالی که در این زمینه در سال ٩٦ طرح کرده بودم، حضور یافت تا درباره برنامه‌های این وزارتخانه در زمینه اجرایی کردن این ماده قانون برنامه ششم توسعه و شاخص «انتصاب بانوان در سمت‌های دولتی» توضیحات لازم را ارائه دهد.

نماینده مردم تهران ری، اسلامشهر و شمیرانات ادامه داد: زمانی افراد بدون توجه به شایستگی‌های ضروری برای مدیریت و صرفاً با کلیشه‌های جنسیتی کنار گذاشته می‌شوند این امر نوعی نگاه تبعیض آمیز به زنان تلقی می‌شود، بررسی‌ها ما نشان می‌دهد سرمایه انسانی دولت بخش قابل توجه آن به لحاظ کیفی و کمی زنان هستند، لذا باید در مدیریت و راهبری دستگاه‌ها از توان بانوان بر اساس شایسته سالاری استفاده شود.

وی با تاکید بر اینکه باید نگاه شایسته سالارانه در میان سرمایه انسانی کشور وجود داشته باشد و نباید ۴۰ درصد سرمایه انسانی دولت را نادیده گرفت، افزود: زمانی ما از مدیریت صحبت می‌کنیم که تصمیمات گرفته شده در سطوح مدیریت، تصمیمات مهم در کشور بوده و منشا اثر دارد.

عضو فراکسیون امید با بیان اینکه مصوبه شورای عالی اداری و تصمیم وزیر کشور در به کارگیری بانوان در پست‌های مدیریتی گامی به سوی انتخاب شایسته سالارانه است، خاطر نشان کرد: این قوانین باعث می‌شود که افراد با توجه به شایستگی‌هایشان امکان مشارکت در تصمیم گیری در کشور داشته باشند و به نوعی تجربه نشان می دهد در مقطعی برای کاهش شکاف موجود در شایستگی‌های بانوان و میزان حضورشان در عرصه‌های مدیریتی، چاره‌ای جز به کارگیری تبعیض جبران ساز ولو برای مدتی محدود نیست.

انتهای پیام/

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
زیارت عاشورا-صفحه خبر دسکتاپ