کد خبر: ۶۹۷۶۰۸۶
گروه : کرمان » کرمان
تاریخ انتشار: ۰۱ تير ۱۳۹۸ - ۱۸:۲۶
۰۱ تير ۱۳۹۸ - ۱۸:۲۶
کد خبر : ۶۹۷۶۰۸۶
گروه : کرمان » کرمان

رئیس دادگستری شهربابک گفت: در سال ۹۷ شاهد کاهش ورودی پرونده طلاق بوده ایم که به همان میزان نیز ثبت ازدواج کاهش داشت.

کاهش ورودی پرونده‌های طلاق شهربابک در سال ۹۷به گزارش خبرنگار گروه استان‌های باشگاه خبرنگاران جوان از کرمان ، آقامحمدی رئیس دادگستری شهربابک در جمع خبرنگاران، ضمن تبریک هفته قوه قضائیه و گرامیداشت یاد و خاطره شهدای مظلوم ۷ تیر بیان داشت: از منویات مقام معظم رهبری تحقق عدالت اجتماعی و جاری و ساری بودن آن در جامعه است.

وی با اشاره به اینکه در دادگستری شهربابک با همکاری مجموعه همکاران قضایی سعی در تکریم ارباب رجوع داریم تا هیچکس گله‌مند نباشد، افزود: رفتار همکاران دادگستری در شهربابک برخوردی خوب، متین و کارگشاست که رضایتمندی ارباب رجوع گواه این امر می‌باشد.

آقامحمدی حفظ وحدت را از سفارش‌های متعدد مقام معظم رهبری دانست و اظهار داشت: اندیشه‌های شهید بهشتی نیز مسیر حفظ وحدت را دنبال رو بود و از ایجاد تفرقه بین مردم خودداری و عوامل آن را دور کردند و شعار وحدت را در عمل سر دادند.

وی با اشاره به اینکه امیدواریم با تأسی از منویات مقام معظم رهبری خادم خوبی برای مردم عزیز و شریفمان باشیم، یاد آور شد: با حضور پر رنگ نیروی انتظامی جرائم خشن در سطح شهرستان شهربابک بسیار کم است و این نشان از فرهنگ مدار بودن مردم شهربابک دارد.

رئیس دادگستری شهربابک گفت: دو هزار و ۴۹۲ پرونده موجودی داشتیم و در سال ۱۳۹۷، ۱۶ هزار و ۳۳۷ فقره پرونده به آن اضافه و وارد مجموعه قضایی شهربابک شد، که با احتساب پرونده‌های موجود در سال‌های گذشته، ۱۶ هزار و ۷۲۹ از این تعداد پرونده کسر شد و در پایان سال ۹۷ این موجودی به ۲ هزار و ۹۸ فقره پرونده رسید.

وی بیان داشت: از دو هزار و ۹۸ فقره پرونده، پنج هزار و ۲۲۹ تعداد وارد دادگاه‌های عمومی و انقلاب وارد شده که در پایان سال پنج هزار و ۴۸۳ فقره پرونده مختومه شده است.

آقامحمدی با اشاره به اینکه هفت هزار و ۵۱ فقره پرونده به دادسرا وارد شده که هفت هزار و ۱۳۰ فقره پرونده مختومه شده است، تصریح کرد: چهار هزار و ۵۷ فقره پرونده به شورای حل اختلاف وارد شده که از این تعداد چهار هزار و ۱۱۶ فقره پرونده به همت همکاران ما مختومه شده است.

وی بحث طلاق را مبحثی نگران کننده خواند و اظهار داشت: از والدین میخواهیم در مقوله ازدواج فرزندانشان عجله نکنند چرا که تبعات بسیار سنگینی دارد.

آقامحمدی با اشاره به اینکه در سال ۹۷ شاهد کاهش ورودی پرونده طلاق بوده ایم که به همان میزان نیز ثبت ازدواج کاهش داشت، گفت: در سال ۹۶، ۶۳۵ فقره پرونده ازدواج در شهربابک ثبت کردیم که از این تعداد ۱۵۳ فقره به طلاق انجامید، اما در سال ۹۷، ۵۷۸ فقره پرونده ثبت ازدواج و ثبت ۱۲۷ مورد پرونده طلاق داشتیم، اما آنچه که به عنوان پرونده طلاق وارد شده ۱۷۷ مورد و در سال ۹۶، ۲۰۷ مورد بوده است.

وی یادآور شد: در سال ۹۶ تعداد زندانی شهربابک ۱۶۷ نفر بود، اما در سال ۹۷ به همت مجموعه زندان و همکاران ما این آمار به ۱۲۶ مورد کاهش داشت.

رئیس دادگستری شهربابک خاطر نشان کرد: در پزشکی قانونی شهربابک در سال ۹۶ به هزار و ۲۱۵ پرونده رسیدگی شد، اما در سال ۹۷ این تعداد هزار و ۳۷۷ مورد رسید.

وی افزود: مجموعه اداره ثبت در سال ۹۶ سه هزار و ۶۳۹ مورد صدور سند و هفت هزار و ۳۴۲ ارباب رجوع داشته است، اما در سال ۹۷ این آمار به چهار هزار و ۶۵۲ مورد صدور سند و تعداد ارباب رجوع به ۱۰ هزار و ۴۶۰ نفر رسیده است.

آقامحمدی به نقش تعیین کننده امنیت در هر جامعه‌ای اشاره کرد و گفت: امنیت در وضعیت رفاهی مردم، جذب سرمایه گذار و توریست و… بسیار مؤثر است و خدا را شکر با کمک مردم شهربابک شاهد امنیتی مثال زدنی در شهرستان می‌باشیم.

وی با بیان اینکه وکلا موظف هستند در طول هفته به جز پنجشنبه‌ها به مردم مشاوره رایگان ارائه دهند، بیان داشت: در سال ۹۷، هزار و ۳۰۰ فقره پرونده مشاوره توسط ۲۲ وکلای شهرستان داشتیم و همچنین مردم در هر زمان از ساعات اداری می‌توانند با رئیس دادگستری و دادستان شهربابک ملاقات داشته باشند و مشاوره بگیرند.

آقامحمدی تاکید کرد: اگر فردی قصد تغییر کاربری دارد به دلیل اینکه این امر مانع تولید می‌شود، با مراجعه به جهاد کشاورزی و رعایت قانون تغییر کاربری را انجام دهد.

ایمان شهسواری دادستان شهربابک در ادامه این نشست خبری به جرائم خشن از جمله سرقت مسلحانه، قتل، آدم ربایی و گروگانگیری اشاره کرد و افزود: این دسته از جرائم در شهربابک آمار بسیار پائینی دارد به طوری که در سال ۹۷ در شهربابک فقط یک فقره قتل وجود داشت که به دادگاه کیفری یک سیرجان منتقل شد.

وی از عفو رهبری در ۲۲ بهمن سال گذشته یاد کرد و اظهار داشت: در شهربابک ۵۹ نفر شامل عفو رهبری شدند که ۳۳ نفر آن‌ها آزاد، ۹ نفر مشمول تخفیف مجازات و ۱۷ نفر جزای نقدی و تعداد ضربه شلاقشان تخفیف خورد.

شهسواری گفت: خوشبختانه در سال ۹۷ و نوروز ۹۸ آمار سرقت در شهربابک افزایش محسوسی نداشت.

وی از احداث بازداشتگاه استاندارد در شهربابک خبر داد و تصریح کرد: در نبود بازداشتگاه فرد متهم، اجباراً به زندان منتقل می‌شود که این عواقب بدی دارد.

دادستان شهربابک با بیان اینکه پزشکی قانونی شهربابک در یک ساختمان استیجاری است، اعلام کرد: زمینی به ارزش یک میلیارد تومان برای ساخت پزشکی قانونی در نظر گرفته شده است که با موافقت مرکز استان ظرف ماه آتی کلنگ ساخت آن زده می‌شود.

وی به مبارزه با زمین خواری و تغییر کاربری زمین تأکید کرد و افزود: به دلیل بحران جدی آب در این منطقه در سال گذشته ۵۵ فقره چاه غیر مجاز پلمپ شده است و امسال نیز با این موارد برخورد می‌کنیم.

دادستان شهربابک از تأسیس پلیس فتا در شهربابک یاد کرد و اظهار داشت: پلیس فتای شهربابک به طور مرتب فضای مجازی را رصد می‌کند و ما نیز قصد برخورد و پرونده سازی نداریم چرا که در فضای باید با هدف اطلاع رسانی و آگاهی رسانی به مردم فعالیت کرد.

شهسواری با بیان اینکه هر فرد مجرم مطابق با قانون مجازات می‌شود، یادآور شد: خانواده‌ها به طور نامحسوس فرزندانشان را که از فضای مجازی استفاده می‌کنند، کنترل نمایند.

انتهای پیام/س

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر