کد خبر: ۶۹۷۸۵۵۹
گروه : اجتماعی » شهری
تاریخ انتشار: ۰۳ تير ۱۳۹۸ - ۱۷:۴۶
هاشمی خبر داد؛

رئیس شورای شهر تهران گفت: شهردار محترم تهران، شورای شهر و همه ذینفعان مساله حمایت از حمل ونقل عمومی ریلی یا مترو را به‌عنوان سیاست اصلی شهرداری اعلام کردند.

لزوم حمایت همه جانبه از شهردار منتخب در اولویت است

به گزارش گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران جوان، محسن هاشمی رئیس شورای شهر تهران با حضور در همایش فصلی مدیران شهرداری اظهارکرد: اولین نکته‌ای که باید در اجرای برنامه‌های شهردار تهران به آن توجه داشت درک دشواری شرایط است که امکان اجرای پروژه‌های بزرگ را سخت می‌کند.

وی افزود:کشور و به‌خصوص صنعت ساختمان در شرایط تورم رکودی است که هم هزینه‌های پروژه‌های عمرانی را افزایش داده وهم به‌دلیل تورم و رکود امکان افزایش درآمد و منابع شهرداری را سخت‌تر از گذشته کرده است، بنابراین ما در این شرایط بهتر است به‌جای آغاز کردن پروژه‌های دست نخورده یا با درصد پیشرفت پایین، پروژه‌های با پیشرفت بالا را تکمیل کنیم.

رئیس شورای شهر تهران ادامه داد: به‌طور نمونه پل روگذر بزرگراه چمران به نمایشگاه، را می‌توانم مثال بزنم که دوسال است در حد ۹۰ درصد باقیمانده و به‌دلیل انجام نشدن هماهنگی با نمایشگاه برای دسترسی، نیمه تمام باقی مانده است، در حالی‌که با پیگیری می‌توان اینگونه مسایل را حل کرد و بدون منابع مالی سنگین، پروژه‌ها را از بلاتکلیفی درآورد یا پروژه احداث پارکینگ طبقاتی در عباس آباد و نیایش که رها شده و می‌تواند توسط سرمایه گذار بخش خصوصی انجام شود وبخشی از معضل ترافیک منطقه را حل کند.

هاشمی به بحث اولویت‌ها از منظر مدیریت شهری پرداخت و افزود: باید ببینیم این منابع محدود را به کدام اولویت پروژه بدهیم؟ به‌طور نمونه می‌توانیم به پایانه شرق اشاره کنیم که مدت‌هاست با پیشرفت فیزیکی با بیش از ۹۰ درصد بلاتکلیف است، یا اتصال بزرگراه دولت آباد (شهید رستگار) که در حد ۸۵ درصد باقیمانده و با بودجه غیرنقدی و پیگیری قابل تکمیل است، یا باغ کتاب تهران را در حد ۹۹ درصد رها کرده ایم و مسایل ایمنی واستاندارد‌های آن انجام نشده است.

وی بیان کرد: در همین موضوع جمع آوری پل گیشا، چند سازه پل ماند پل گیشا در تهران نیازمند مقاوم سازی وجود دارد و چرا بین آنها، این سازه را جمع آوری می‌کنیم؟، چرا چندبار موضوع به تاخیر افتاده؟ آیا اولویت لازم وجود دارد این میزان گره ترافیکی و منابع مالی صرف آن بشود؟، آیا اولویت بالاتری در بخش عمرانی مدیریت شهری نداشتیم؟ به نظر می‌رسد با یک اراده جدی می‌توان پروژه‌های نیمه تمام بالاتر از ۷۰ درصد را در سالجاری تکمیل وبه بهره برداری برسانیم.

هاشمی نکته سوم در بررسی عملکرد برنامه‌های شهردار تهران را نحوه برخورد با سیاست‌های مدیریت شهری دانست و افزود: شهردار محترم تهران، شورای شهر و همه ذینفعان در مدیریت شهری مساله حمایت از حمل ونقل عمومی ریلی یا مترو را به‌عنوان سیاست اصلی شهرداری اعلام کردند و در سال جدید حضور رئیس جمهور و معاون اول رییس جمهور در دو برنامه مستقل جهت حمایت از مترو بوده است، صورت مساله نیز مشخص شده که ما از اعتبار دومیلیارد دلاری مصوب دولت برای تامین تجهیزات مترو استفاده کنیم و ساخت دو هزار واگن مترو را که می‌تواند دست کم هزار واگن آن به شبکه مترو تهران وارد شود، آغاز کنیم و اقدامات قانونی ساخت ۶۰۰ واگن نیز تحت نظارت وتایید وزارت کشور آغاز شده است.

وی ادامه داد: اما با گذشت دو سال از عمر مدیریت شهری جدید، هنوز این اقدام با وجود همه حمایت‌ها از سطح مقام معظم رهبری، رئیس جمهور، معاون اول، مجلس، وزرا و شورای شهر به نتیجه نرسیده طبیعی است که این عدم پیگیری ماموریت اصلی موجب عدم کارایی و پیشرفت در اهداف می‌شود به گونه‌ای که در سال اخیر با وجود راه اندازی دو خط جدید مترو، مسافران مترو بدلیل انتقال واگن‌های سایر خطوط به دوخط جدید بجای افزایش کاهش یافته اند. در این بخش می‌شد از ظرفیت مجتمع‌های ایستگاهی برای تامین منابع مالی جهت ساخت و تکمیل مترو استفاده کرد که در دوسال اخیر عملا گرهی از مترو با این روش باز نشده است.

رئیس شورای اسلامی شهر تهران لزوم حمایت همه جانبه از شهردار منتخب را از دیگر اولویت‌ها برشمرد و افزود: وقتی ما مدیری را انتخاب می‌کنیم، برای اینکه موفق شود نیاز به حمایت، اقتدار و اختیارات دارد.

وی افزود: شایعاتی که درباره ایجاد شهرداری سایه و موازی از سوی برخی مدیران شهرداری، شنیده می‌شود به مصلحت شهر نیست، بنده صراحتا در پاسخ به گلایه و انتقاد برخی از اعضای شورا، در مورد انتصابات گفتم که حتی اگر فرایند مشورت و اخذ نظریات اعضای شورا نیز در انتصابات رعایت نشده باشد، این حق شهردار تهران است که مدیران خود را انتخاب کند و ما نباید با صحبت‌های علنی وعمومی شهرداری را تضعیف کنیم.

هاشمی خاطرنشان کرد: در شرایطی هستیم که نیمی از عمر شورا سپری شده و نیاز به حمایت یکپارچه وجدی از حناچی وجود دارد تا در دوسال آینده بتواند اقدامات عملی و عینی موفقی را به ثمر بنشاند تا شورای پنجم کارنامه پرباری برای ارائه به مردم داشته باشد.

انتهای پیام/

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر