کد خبر: ۷۰۰۰۴۱۴
تاریخ انتشار: ۲۵ تير ۱۳۹۸ - ۰۰:۰۲
۲۵ تير ۱۳۹۸ - ۰۰:۰۲
کد خبر : ۷۰۰۰۴۱۴
در گفت‌و‌گو با باشگاه خبرنگاران جوان مطرح شد؛

سمیعی گفت: دریافت عوارض و مالیات درست مانند ترمز برای اتومبیل، از بسیاری از مفاسد جلوگیری می‌کند و از میزان آن می‌کاهد.

مالیات ستانی از سکه ترمزی برای فساد و رانت/مالیات بر ارز سوداگران را منهدم می‌کنداصغر سمیعی زفرقندی، رئیس اسبق کانون صرافان ایرانیان در گفت‌وگو با خبرنگار  بورس،بانک و بیمه  گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، درباره نحوه عملکرد دولت در مالیات ستانی از سکه ها اظهار کرد: دریافت عوارض و مالیات در برخی موارد امری نافع است، درست مانند ترمز برای اتومبیل، از بسیاری از مفاسد جلوگیری می کند یا  از میزان آن می‌کاهد.

وی افزود: برای مثال اگر برای کارخانه های سیگار سازی مالیات وضع کنند و سیگار فروشان مجبور به پرداخت عوارض سنگین شوند در نتیجه مصرف کنندگان سیگار هزینه بیشتری برای خرید متحمل می شوند و به طور کلی مصرف سیگار در جامعه کاهش می‌یابد.

سمیعی بیان کرد: اگر برای مسافران خارج از کشور عوارض خروج قابل توجهی وضع شود، شاید عده ای از آن‌ها در اسراف و خروج بی رویه ارز از کشور تجدید نظر کنند البته این موضوع به این معنا نیست که سفر خارجی نباید انجام شود بلکه بستگی به شرایط و جنگ اقتصادی باید تمام عوامل اقتصادی با ریزبینی و سنجش دقیق تدوین شود.

 رئیس اسبق کانون صرافان ایرانیان گفت: مالیات بر خرید و فروش ارز هم همین گونه است اگر برای مثال قانونی شبیه به مالیات بر ارزش افزوده را  درباره ارز اجرائی کنیم و هر خریدار ارز در موقع خرید  و هر فروشنده ارز موقع فروش ، مجبور به پرداخت مثلا ۱۰ درصد مالیات باشد، قطع به یقین بساط سودا گران و نوسان گیران از بازار ارز، جمع می شود.

وی بیان کرد: اخذ عوارض و مالیات در بسیاری از موارد می تواند بسیار خوب عمل کند  اما  نکته قابل ذکر و تامل اینجاست که  ابتدا باید ترفندی اندیشید که کسی نتواند قانون را دور بزند، مثلا اگر صرافان موظف به اخذ مالیات از خریداران و فروشندگان ارز باشند، ولی صرافان غیر رسمی (دلالان) به راحتی و بدون گرفتن هیچ مالیاتی به مردم سرویس بدهند، آنگاه آن قانون نه تنها ناکار آمد خواهد بود بلکه به ضد خود نیز تبدیل می شود.

باید راهی برای اخذ مالیات از دلالان ارزی یافت

این فعال بازار ارز بیان کرد: اخذ مالیات  اگر بدون استثناء و همگانی باشد در خیلی از موارد از جمله بازار ارز ، بسیار نافع و صحیح است، با اخذ هوشمندانه عوارض و مالیات قطعا می توان در گسترش زیرساخت ها رفاهی و کاهش اتکا به بودجه نفتی موفق بود. مالیات حاصل از خرید و فروش ارز هم کمک می کند تا با استفاده از آن بتوان از  افزایش نقدینگی جلوگیری کرد.

انتهای پیام/

 

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
انتشار یافته: ۷
در انتظار بررسی: ۰
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۴۹ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۵
شما ارزش پول مردم را حفظ کنید همه چیز حل ميشود
محمد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۵۴ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۵
این مبلغ که الان از سکه مالیات میگیرن کم است و باید مالیات بیشتر باشد و بازدارنده لطفا مبلغ مالیات رو افزایش دهید و ملک هم باید شامل این مالیات بشود
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۷:۵۰ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۵
بابا بس کنید گرونی امونمونو بریده ول کنید مالیاتو بفکر ما بیچارها باشید امید به زندگی نداریم زندگی جهنم شده
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۷:۳۵ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۵
متاسفم
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۶:۵۴ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۵
من اگه کاره ای بودم نه تنها همه اینارو بلکه تمام اقازاده های رانت خور و دلالای خودرو و مسکن و غیره رو به جرم گرونفروشی یک شبه دستگیر و زندانی و حداقل تمام اموال کسب کرده با فسادشون را به مردم برمیگردوندم تا دیگه کسی نون دلالی اونم به قیمت همدستی با دشمن و خیانت و فنا کردن زندگی ۸۰ میلیون مردم را نخوره.
اقتصاد ایران مثل بیماری که عفونت وارد خونش شده باشه نیاز به قویترین آنتی بیوتیک تزریقی داره
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۶:۴۷ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۵
پوست اینارو بکنین دمتون گرم همینا با دامن زدن به گرونی پوست مردم را کندن
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۵۱ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۵
این مطلب طبق علم اقتصاد اشتباه است .عدم دریافت مالیات از طلا مانند روغن کاری چرخ تولید عمل می کند .
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر