کد خبر: ۷۰۰۴۶۹۱
گروه : فارس » شیراز
تاریخ انتشار: ۲۶ تير ۱۳۹۸ - ۱۳:۳۱
۲۶ تير ۱۳۹۸ - ۱۳:۳۱
کد خبر : ۷۰۰۴۶۹۱
گروه : فارس » شیراز
استاندار فارس:

استاندار فارس با بیان اینکه دستگاه‌های اجرایی باید طرح‌های اشتغال فراگیر و روستایی را از ابتدای ارائه طرح تا پایان مراحل راه اندازی و اجرا رصد کنند، گفت: اخذ این تسهیلات نباید منجر به ایجاد بیکاران بدهکار شود.

به گزارش گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از شیراز، عنایت الله رحیمی در دومین جلسه کمیته هماهنگی اشتغال استان فارس با اشاره به اینکه سال ۹۸ از سوی رهبر معظم انقلاب با عنوان سال رونق تولید نامگذاری شده است، گفت: عملیاتی شدن این شعر نیازمند برنامه‌ای است که منجر به جذب سرمایه گذار و در نهایت منجر به ایجاد کارگاه ها، بنگاه‌ها و کارخانه‌های تولیدی و اقتصادی شده و تولید و اشتغال و ارزش افزوده را رقم بزند.

وی با تاکید بر اینکه تحقق شعار رونق تولید به عنوان تکلیف اداری و همچنین تکلیفی که، ولی فقیه بر عهده مسئولان گذاشته است باید با جدیت در دستور کار قرار گیرد.

رحیمی با بیان اینکه تدوین برنامه در راستای عملیاتی کردن رونق تولید امری ضروری و اجتناب نا پذیر است، بیان کرد: برنامه‌های تدوین شده توسط هر یک از دستگاه‌ها باید در کارگروه اشتغال مورد بررسی قرار گرفته و پس از رفع نواقص احتمالی عملیاتی شود.

رئیس کارگروه اشتغال استان فارس با اشاره به اینکه دولت به صورت مستقیم به ایجاد اشتغال نمی‌پردازد، تصریح کرد: دستگاه‌های دولتی با بستر سازی و ایجاد تسهیلات زمینه جذب سرمایه گذار و به تبع آن ایجاد اشتغال را فراهم می‌کنند.

رحیمی ادامه داد: از سوی دیگر دولت به منظور انجام فعالیت‌های اجرای اعتباری را در اختیار دستگاه‌ها قرار می‌دهد و دستگاه مربوطه نیز قرار دادی با پیمانکاران منعقد می‌کند که زمینه ساز ایجاد اشتغال است.

استاندار فارس با اشاره به کاهش دو درصدی نرخ بیکاری در بهار امسال نسبت به سال گذشته و کسب رتبه دوم استان فارس در این زمینه، یادآور شد: بی تردید اقدامات دولت چه در بخش ایجاد تسهیلات و بستر سازی و چه در بخش فعالیت‌های اجرایی دستگاه‌ها در کاهش نرخ بیکاری استان موثر بوده است.

وی با بیان اینکه نرخ بیکاری استان فارس از ۸.۹ در بهار ۹۷ به ۷ درصد در بهار ۹۸ رسیده است، افزود: این میزان از کاهش نیازمند ایجاد ۹۰ هزار شغل است.

رئیس کارگروه اشتغال استان فارس با تاکید بر اهمیت توجه به جذب تسهیلات اشتغال فراگیر و روستایی، اظهار کرد: طرح‌های ارائه شده در این زمینه باید از وجاهت کافی برخوردار باشد تا سرمایه گذار بتواند با برگشت سرمایه و تولید مناسب تسهیلات بانکی را تسویه کند.

وی با بیان اینکه دستگاه‌های اجرایی باید طرح‌های ارائه شده را از ابتدای ارائه طرح تا پایان مراحل راه اندازی و اجرا رصد کنند، عنوان کرد: اخذ این تسهیلات نباید منجر به ایجاد بیکاران بدهکار شود.

رحیمی از دستگاه‌های حمایت همچون بهزستی، کمیته امداد و بنیاد شهید و امور ایثارگران نیز خواست مراحل اجرایی شدن طرح‌های اشتغال زایی از زمان دریافت تسهیلات تا زمان حصول نتیجه و ایجاد اشتغال را با دقت نظارت کنند.

استاندار فارس همچنین بر لزوم توجه به زمینه‌های مختلف اشتغال تاکید کرد و گفت: به عنوان مثال با رایزنی‌هایی که در کشور قطر انجام داده ایم زمینه ایجاد اشتغال در این کشور فراهم شده و به زودی فهرستی از اسامی شرکت‌ها و پیمانکاران دارای صلاحیت برای این همکاری ارائه خواهد شد.

نماینده عالی دولت در استان فارس با اشاره به اینکه سال گذشته اقدامات خوبی در جهت اشتغال زایی انجام شده است، افزود: در سال ۹۷ و ۹۸ اشتغال فراگیر و روستایی ۵۵۰ میلیارد تومان، طرح رونق تولید از طریق سامانه بهین یاب و با پرداخت مستقیم سیستم بانکی ۱۵۰۰ میلیارد تومان تسهیلات پرداخت شده همچنین حدود ۴۵۲۶ کارگاه تسهیلات اشتغال روستایی، فراگیر و حمایتی دریافت کرده اند.

وی با بیان اینکه به رغم تلاش‌های انجام شده تا رسیدن به نتیجه مطلوب فاصله داریم، خاطرنشان کرد: کسانی باید در این مسیر گام بردارند که برای اول شدن استان با برنامه ریزی، همدلی و هم افزایی تلاش می‌کنند چرا که فارس این ظرفیت را دارد که در همه زمینه‌ها اول باشد.

استاندار فارس همچنین از متولیان شهرک‌های صنعتی، منطقه ویژه اقتصادی و واحد معدن در سازمان صمت خواست تلاشی جدی‌تر و فعال‌تر در زمینه ایجاد فرصت‌های سرمایه گذاری داشته باشند.

وی با بیان اینکه باقی ماندن مشکلات پس از چند ماه به هیچ عنوان پذیرفتنی نیست، بر لزوم پیگیری و رفع مشکلات در کارگروه رفع موانع تولید استان با همکاری همه دستگاه‌ها و نهاد‌های مربوطه تاکید کرد.
انتهای پیام/م

دومین جلسه کمیته هماهنگی اشتغال استان فارس

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
برچسب ها
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر