کد خبر: ۷۰۰۹۱۴۱
تاریخ انتشار: ۳۰ تير ۱۳۹۸ - ۱۶:۲۶
۳۰ تير ۱۳۹۸ - ۱۶:۲۶
کد خبر : ۷۰۰۹۱۴۱

نماینده روسیه در آژانس بین‌المللی انرژی هسته‌ای از موضع مقامات آمریکایی درباره غنی‌سازی ایران انتقاد و آن را برای پیمان منع گسترش جنگ‌افزارهای هسته‌ای خسارت‌بار توصیف کرد.

تاکید روسیه بر خسارت‌بار بودن موضع آمریکا درباره ایران برای ان‌پی‌تیبه گزارش گروه بین‌الملل باشگاه خبرنگاران جوان، «میخائیل اولیانوف»، نماینده روسیه در سازمان‌های بین‌المللی مستقر در وین و همچنین نماینده این کشور در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، به اظهارات مقام‌های ارشد آمریکایی مبنی بر اینکه ایران نباید حق غنی‌سازی داشته باشد، واکنش نشان داد و غنی‌سازی را حق غیرقابل سلب برای همه اعضای «ان‌پی‌تی» (پیمان منع گسترش جنگ‌افزارهای هسته‌ای) خوانده است.

او که در هفته‌های اخیر بار‌ها از مواضع دولت آمریکا علیه ایران انتقاد کرده است، در تازه‌ترین اظهارنظر توییتری خود نوشت: «مقام‌های آمریکایی بر ممنوعیت غنی‌سازی اورانیوم برای ایران اصرار دارند. آن‌ها فراموش کردند که طبق مفاد بند چهارم ان‌پی‌تی، غنی‌سازی یک حق غیرقابل سلب برای همه کشور‌های عضو ان‌پی‌تی است».

نماینده مسکو در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی افزود: «این انکارگرایی حقوقی یا جهالت، برای یکپارچگی رژیم عدم اشاعه اتمی، خسارت‌بار است».

هفته گذشته جان بولتون، مشاور امنیت ملی کاخ سفید، در پیامی توئیتری نوشته بود: «یکی از بدترین اشتباهات برجام که در حال حاضر خود را نمایان کرده است، اجازه دادن به ایران برای حفظ توانمندی غنی‌سازی آن است. نباید غنی‌سازی برای ایران باشد و تا زمانی که ایران جاه‌طلبی‌های هسته‌ای و فعالیت‌های شرورانه خود را ترک نکند، حداکثر فشار بر ایران ادامه خواهد یافت».

این اظهارنظر مقام آمریکایی با واکنش دریابان «علی شمخانی»، نماینده مقام معظم رهبری و دبیر شورای عالی امنیت ملی، مواجه شد و او با تاکید بر حق اعضای ان‌پی‌تی برای غنی‌سازی اورانیوم، یک یادداشت کوتاه منتشر کرده بود.

منبع: فارس

انتهای پیام/

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
برچسب ها
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر