کد خبر: ۷۰۱۰۱۰۸
گروه : مازندران » ساری
تاریخ انتشار: ۳۱ تير ۱۳۹۸ - ۱۳:۰۶

رئیس اداره برنج جهاد کشاورزی مازندران از کشت دوباره برنج در بیش از ۲۰ هکتار از شالیزار‌های استان تاکنون در استان خبر داد.

به گزارش خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از ساری ،قربان نژاد رئیس اداره برنج جهاد کشاورزی مازندران با بیان اینکه نشاء اول برنج در زمین‌های شالیزاری استان، از اواخر فروردین آغاز شد، گفت: از اواخر تیرماه بیش از ۲۰ هکتار از شالیزار‌های استان، دوباره زیر کشت برنج رفت.

وی با بیان اینکه محدودیت کشت امسال نداریم و از منابع آبی خوبی بهره‌مند هستیم، افزود: شالیکاران در مصرف آب مدیریت کنند و آبیاری به صورت تناوبی انجام دهند.

رئیس اداره برنج جهاد کشاورزی مازندران گفت: بیش از ۱۰۰ هزار هکتار از شالیزار‌های مازندران عملیات ابیاری تناوبی انجام شد که در مصرف آب صرفه جویی و افزایش محصول تاثیر گذار است.

قربان نژاد با بیان اینکه تاکنون ۲ هزار و ۵۰۰ هکتار از شالی‌های استان برداشت شده است، افزود: کشاورزان در سطح ۱۵ هکتار پرورش رتون را انجام دادند.
 

تجهیز و نوسازی ۹۶۵ هکتار از شالیزار‌های مازندران

 

فرزین فرهادی مدیر آب و خاک و امور فنی مهندسی جهاد کشاورزی مازندران گفت: ۹۶۵ هکتار از شالیزار‌های مازندران در حال انجام عملیات تجهیز و نوسازی است که همه طرح‌ها عملیات خاکی آن‎ها به میزان ۷۵ درصد به اتمام رسیده و ۲۵ درصد باقی مانده شامل عملیات شن‌ریزی بوده که بعد از برداشت کشت اول انجام می‌شود.

وی با بیان اینکه از ابتدای امسال تاکنون ۱۱۲ هکتار از باغ‌های مازندران مجهز به سیستم آبیاری قطره‌ای و ۲۸۱ هکتار به آبیاری کم فشار تجهیز شد، افزود: یک‌هزار و ۶۱۴ هکتار در حال اجرای سیستم‌های نوین آبیاری است.

مدیر آب و خاک و امور فنی مهندسی جهاد کشاورزی مازندران درباره اجرای طرح‌های لاینینگ (بتنی کردن) کانال‌های شبکه‌های آبیاری فرعی گفت: ۳۵ طرح به طول ۶۰ کیلومتر در شهرستان‎های زیرحوضه سد البرز با پیشرفت فیزیکی ۶۰ درصد درحال انجام است.

فرهادی به اجرا و مطالعه آببندان‌های استان اشاره کرد و افزود: انتخاب مشاور برای مطالعات مرمت و بهسازی آببندان‌ها در ۴ حوضه رودخانه‌های اصلی استان (هراز، بابلرود، تالار و تجن) در ۳۵ هکتار اجرا شد و یکصد هکتار نیز در مرحله استعلام برای خود اجرایی قرار دارد.


انتهای پیام/آ
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر