کد خبر: ۷۰۱۰۵۴۹
گروه : سیاسی » مجلس
تاریخ انتشار: ۳۱ تير ۱۳۹۸ - ۱۸:۳۷
۳۱ تير ۱۳۹۸ - ۱۸:۳۷
کد خبر : ۷۰۱۰۵۴۹
گروه : سیاسی » مجلس
رحیمی در سوال از وزیر دفاع:

نماینده مردم تهران گفت: فیلم دوتابعیتی‌ها اثر تخریبی در دستگاه امنیتی کشور و در برخورد با جاسوسان و دشمن داشته و از درون به کشور ضربه زد و هفته بعد وزارت اطلاعات کتبا به هیئت رئیسه علیه نماینده مربوطه با سه عنوان اتهامی شکایت کرد.

پخش فیلم دوتابعیتی‌ها در مجلس اثر تخریبی در دستگاه امنیتی کشور داشتبه گزارش خبرنگار مجلس گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان، علیرضا رحیمی نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات و اسلامشهر در نوبت عصر صحن علنی امروز و در جریان سوال خود از امیرحاتمی وزیر دفاع و نیروهای مسلح درباره نحوه دسترسی به فیلم اعترافات و مستند مربوط به دوتابعیتی‌ها و علت پخش آن در جلسه علنی مجلس، گفت: این سوال در شرایطی در مجلس مطرح شده که افتخارات نیرو‌های مسلح، سپاه و ارتش وحدت، همدلی و غرور ملی را در کل کشور ایجاد کرده است.

وی افزود: همچنین بیانیه تشکر مجلس از نیرو‌های مسلح در قبال اقدامات خصمانه دشمنان هم نمایشی نیست بلکه به نمایندگی از کل ملت است، زیرا حمایت قاطع مردم از نیرو‌های مسلح پیام روشنی دارد که بدانند با کدام ملت طرف هستند.

عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس ضمن قدردانی از سپاه و ارتش به ویژه نیروی دریایی که هوشمندان آب‌های خلیج فارس را زیر نظر دارد از نقش امیر حاتمی در وزارت دفاع قدردانی کرد و ادامه داد: تصور بعضی از همکاران وزارت دفاع این بود که این سوال در شأن این وزارتخانه نیست در حالیکه دقیقا در جهت شفافیت عملکرد نیرو‌های مسلح است تا اگر اشکالی در سیستم نیرو‌های مسلح وجود داشته با هوشمندی حل شود.

رحیمی تاکید کرد: مراتب تاسف خود را از آئین‌نامه و قانون اساسی اعلام می‌کنم که دست نمایندگان را بسته و نمی‌توانند از سپاه و صدا و سیما سوال کنند و مجبورند از یک نیروی متناظر در دولت سوال کنند البته این چیزی از شأن نیرو‌های مسلح کم نمی‌کند.

عضو فراکسیون امید مجلس با بیان اینکه فیلمی که در جریان موضوع دوتابعیتی‌ها در صحن مجلس پخش شد شائبه تشویش اذهان را به وجود آورد، اظهار کرد: این فیلم چند هفته قبل در کمیسیون امنیت ملی و در چارچوب برخورد با فعالیت‌های جاسوسی بیگانگان پخش شده بود که نماینده اطلاعات سپاه گفت این فیلم محرمانه است، اصلا معنی ندارد فیلمی در کمیسیون امنیت پخش شود که جنبه امنیتی نداشته باشد و وقتی این فیلم در مجلس پخش شد من و ۲۶ همکار دیگر در کمال دلسوزی و برای شفاف سازی و حراست از امنیت محرمانگی اطلاعات اقدام به سوال کردیم.

وی تصریح کرد: آنقدر این فیلم اثر تخریبی در دستگاه امنیتی کشور و در برخورد با جاسوسان و دشمن داشته که از درون به کشور ضربه ضد و هفته بعد وزارت اطلاعات کتبا به هیات رئیسه علیه نماینده مربوطه با سه عنوان اتهامی شکایت کرد؛ انتشار محتوای اسناد دارای طبقه بندی سری، نشر اکاذیب و تشویش اذهان عمومی.

رحیمی در ادامه بیان کرد: متعاقب آن چند ماه بعد وزارت اطلاعات به قوه قضائیه شکایت کرد که تحت رسیدگی است و بعد از آن آقای کریمی قدوسی سوال رسمی علیه وزیر اطلاعات را به هیئت رئیسه آورد که ما آن را به معاونت نظارت مجلس ارجاع دادیم و گفتند قابل طرح نیست؛ زیرا از اختیارات وزارت اطلاعات است که شکایت کند یا نه؟ بعد از اصرار ایشان آقای مطهری حکم کرد و تشخیص داد سوال قابل طرح نیست. نهایتا با نظر آقای لاریجانی شکایت کریمی قدوسی از وزارت اطلاعات و سوال ایشان در هیات رئیسه مطرح شد که هیات رئیسه آن را به اتفاق آراء وارد ندانست.

عضو هیئت رئیسه مجلس گفت: من شش ماه در هیات رئیسه مسئول سوالات بودم، اما اجازه ندادم سوال خود را به صحن بیاورم و الان که مسئولیت دیگری دارم سوال به صورت عادی مطرح شده است.

رحیمی با بیان اینکه تدوین یک فیلم امنیتی و دارای محتوای طبقه بندی سری در کجا انجام می‌شود، افزود: اگر این کار در اطلاعات سپاه انجام می‌شود چرا در صحن علنی پخش شده است؟ نماینده اطلاعات سپاه هم اذعان کرد این فیلم همان محتوایی را دارد که در کمیسیون امنیت پخش شده است.

نماینده مردم تهران در مجلس تاکید کرد: من همان زمان از دادستان کل کشور خواستم وارد موضوع شود؛ بار‌ها اتهامات کذبی نسبت به دولت مطرح شده که دادستان کل فقط ناظر بودند. به رئیس جمهور اتهام زدند که دوتابعیتی است و این اتهام در سراسر کشور پخش شد، اما تکذیب آن پخش نشد. اگر چنین اتهامی به رئیس قوه قضائیه می‌زدند دادستان سکوت می‌کرد؟ اگر آقای رئیسی می‌خواهد تحولی در قوه قضائیه ایجاد کند فعال کردن نقش دادستان کل کشور در مسائل ملی را مد نظر قرار دهد.

عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس گفت: شاکله سوال من حفظ منافع ملی است و ما حرمت همکاران را حفظ می‌کنیم، موازی کاری دستگاه‌های امنیتی را برای منافع ملی خسارت بار است.

وی ادامه داد: در صحن و کمیسیون تذکر داده شده که نمی‌شود چند دستگاه امنیتی فعال باشد یا باید شورای عالی امنیت ملی فعالیت دستگاه‌های امنیتی را هماهنگ کند یا رهبری بر اساس حل اختلاف و تنظیم روابط وارد شوند؛ در حال حاضر قوه قضائیه می‌گوید یک فرد جاسوس است. وزارت اطلاعات می‌گوید جاسوس نیست و سپاه می‌گوید جاسوس است.

رحیمی در بخش دیگری از اظهاراتش مجددا به هیاهوی صحن علنی در خصوص سوال وی واکنش نشان داد و گفت: سوال من دقیقا در مسیر صیانت از نیرو‌های مسلح و خصوصا سپاه بوده است. روشن است که وقتی یک فیلم کپی گرفته شود دیگر اصل نیست، اما بازی کردن با عبارات وافی به مقصود نیست، اما همین که وزیر دفاع این اقدام را غیر مسئولانه اعلام کرد صمیمانه تشکر می‌کنم.

عضو فراکسیون امید تاکید کرد: یک شبکه خاکستری در سراسر کشور مشغول فعالیت است که هدفش ناامید کردن مردم و دشمن تراشی است و گاهی به اسم انقلابی گری فعالیت می‌کند. آیا اینکه به من اجازه صحبت کردن ندهند اسمش انقلابی گری هست؟

انتهای پیام/

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر