کد خبر: ۷۰۱۱۱۵۷
تاریخ انتشار: ۰۱ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۰:۴۹
معاون امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی:

جوادی گفت:حوزه چاپ با تقویت زیرساخت‌های خود باید به دنبال بازاریابی در خارج از مرز‌های ایران و صادرات محصولات چاپی باشد.

حوزه چاپ باید به دنبال بازاریابی در خارج از مرز‌های ایران باشدبه گزارش حوزه ادبیات  گروه فرهنگی باشگاه خبرنگاران جوان، نخستین جلسه شورای سیاست‌گذاری نوزدهمین جشنواره حوزه چاپ با حضور محسن جوادی معاون امور فرهنگی و رئیس شورا، مهرزاد دانش مدیرکل دفتر چاپ و نشر و دبیر شورا و اعضای شورا روز دوشنبه (۳۱ تیرماه) در معاونت امور فرهنگی برگزار شد.

محسن جوادی در این جلسه با اشاره به جایگاه حوزه چاپ و ضرورت توجه به آن گفت: باید تلاش شود تا موانع این حوزه بر طرف شود البته در حال حاضر نیز وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تلاش زیادی برای بر طرف کردن مشکلات این حوزه داشته است.

وی ادامه داد: در بخش ارائه تسهیلات به واحد‌های چاپی نیز با پیگیری‌های وزیر محترم زمینه‌هایی ایجاد شده است تا هم کسب و کار‌های کوچک در شهرستان‌ها و هم کسب و کار‌های بزرگ در مراکز شهری بتوانند به تجهیز واحد‌های چاپی و نوسازی آن اقدام کنند.

معاون امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با تاکید بر گسترش حوزه چاپ به خارج از مرز‌های کشور گفت: این بخش اگر نتواند در بازاریابی موفق باشد، با مشکل مواجه خواهد شد. فروش محصولات و نوآوری در چاپ، نیاز به فضا‌های جدیدی دارد. حوزه چاپ با تقویت زیرساخت‌های خود باید به دنبال بازاریابی در خارج از مرز‌های ایران و صادرات محصولات چاپی به عنوان یک کالای فرهنگی باشد همچنین در بحث چاپ باید به دیگر حلقه‌های این فرآیند اعم از صحافی، لیتوگرافی و... نیز توجه کنیم.

محسن جوادی همچنین درباره برگزاری نوزدهمین جشنواره حوزه چاپ گفت: باید تلاش شود تا مسئولان برگزاری، تغییراتی در برنامه‌های خود داشته باشند و رویکرد برنامه‌ها صرفا تقدیر از پیشکسوتان و کارآفرینان نباشد. به نظر می‌رسد که برگزاری چند جلسه تخصصی با حضور نهاد‌ها و سازمان‌های دیگر برای گسترش و شناخت پتانسیل‌های عرصه چاپ، ضروری به نظر می‌رسد.

رئیس نوزدهمین شورای سیاست‌گذاری جشنواره چاپ همچنین درباره نحوه تقدیر از پیشکسوتان حوزه چاپ گفت: باید تلاش شود تا تقدیر از پیشکسوتان حوزه چاپ صرفا به روز صنعت چاپ محدود نشود بلکه تجربیات و خاطرات آن‌ها گردآوری و منتشر شوند. در این زمینه در معاونت امور فرهنگی ابزار‌هایی در دسترس است که می‌توانیم از آن‎‌ها بهره ببریم.

وی با ضروری دانستن انجام کار‌های پژوهشی در حوزه چاپ گفت: باید یک پژوهش سراسری در این زمینه انجام شود تا پتانسیل‌ها و ظرفیت‌های هر استان در نوع چاپ مشخص شود تا از این طریق بتوانیم در برنامه‌ریزی‌های آینده از آن‌ها استفاده کنیم.

در ادامه جلسه مهرزاد دانش دبیر شورای سیاست‌گذاری نوزدهمین جشنواره حوزه چاپ با اشاره به توجه معاونت امور فرهنگی به استان‌ها گفت: در این دوره از جشنواره تلاش شده است تا به فعالیت جشنواره در استان‌ها بیشتر پرداخته شود همچنین با توجه به اینکه در سال‌های گذشته در برخی از استان‌ها در کنار برگزاری جشنواره، کارگاه‌ها و سیمنار‌های تخصصی چاپ برگزار شده است، تلاش خواهیم کرد از این تجربیات برای برگزاری این دوره از جشنواره حوزه چاپ بهره ببریم.

در ادامه این جلسه اعضای شورا درباره برگزاری جشنواره حوزه چاپ به بحث و تبادل نظر پرداختند و نسبت به توجه بیشتر به استان‌ها تاکید داشتند و پیشنهاد‌های خود را اعلام کردند.

بر اساس این گزارش در نخستین جلسه شورای سیاست‌گذاری نوزدهمین جشنواره چاپ که با ریاست محسن جوادی برگزار شد مهرزاد دانش، ایوب دهقانکار، علی غیاثی ندوشن، علی مغانی، اسکندر خمسه‎پور، محمدعلی انصاری‌پور، مجتبی محمودیان، سیدعلی قاسمی اژدری‌پور، علی اکبر ابراهیمی و محسن شمس حضور داشتند.

انتهای پیام/

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
برچسب ها
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر