کد خبر: ۷۰۱۹۱۲۹
گروه : قم » قم
تاریخ انتشار: ۰۷ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۹:۳۵
آیت الله مکارم شیرازی:

آیت الله مکارم شیرازی گفت:فرهنگ دانشگاهی که علم را برای علم نمی‌خوانند بلکه برای کار،نباید به حوزه وارد شود.

به گزارش گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان ازقم؛آیت الله مکارم شیرازی از مراجع عظام تقلید روز دوشنبه هفتم مرداد ماه  در دیدار حجت الاسلام و المسلمین سید مصباح عاملی، مدیر حوزه علمیه خراسان،با اشاره به آسیب‌های پیش روی حوزه‌های علمیه گفت: یکی از چیز‌هایی که باید متوجه آن بود این است که فرهنگ دانشگاهی که علم را برای علم نمی‌خوانند بلکه برای کار، مقام و امثال اینهاست، به حوزه وارد نشود.

او با اشاره به تفاوت‌هایی حوزه مانند "توجه و اهتمام به چهار مرحله آموزشی پیش مطالعه، حضور در کلاس درس، مباحثه و خلاصه نویسی"، "آزادی در بیان اشکال درسی"، "ارتباط استاد و شاگرد در حوزه علمیه"، و ... با دیگر مراکز علمی، اظهار کرد: باید سنت حوزه حفظ شود و تحت تاثیر دانشگاه از بین نرود.

این مرجع تقلید عنوان کرد: دانشگاه‌ها به تکثیر دروس می‌پردازند که در نتیجه موجب تقویت علمی فرد نمی‌شود؛ حوزه‌های علمیه نیز باید مراقب باشند این گونه نشود بلکه به تخصص و درس خواندن عمیق توجه کند.

آیت الله مکارم شیرازی در بخش دیگری از سخنان خود با تاکید بر اینکه حوزه‌های علمیه نباید در نوشتار و نوشتن، دچار گردآوری شوند بلکه باید نوآوری کنند، اظهار کردند: اگر بخواهیم مطالبی را از کتاب‌های مختلف جمع کنیم، در واقع زحمت می‌کشیم، ولی نتیجه مطلوب حاصل نمی‌شود.

او بر روان و آسان نوشتن با الگو گرفتن از زبان قرآن تاکید کرد و با بیان اینکه طلاب علوم دینی می‌بایست اهل قلم شوند و فن بیان و نوشتن را دارا باشند، از اهتمام به نوشتن از آغاز طلبگی خویش گفت که تا امروز بیش از ۲۰۰ کتاب نوشته اند که سعی شده در آن نوآوری باشد.

این مرجع معظم تقلید با اشاره به گزارش جامع و کاملی که از برنامه‌های تحولی حوزه خراسان ارائه شد، گفت: تحولی در حوزه خراسان واقع شده که متناسب با مسائل روز است که حلال مشکلات خواهد بود و این امر جای خوشبختی دارد.

آیت الله مکارم شیرازی افزود: حوزه علمیه مشهد سابقه عظیم و برجسته‌ای دارد و شخصیت ها، صاحب نظران و مؤلفان بزرگی از این حوزه برخاسته اند که این روند امروز نیز باید رشد و پیشرفت داشته باشد.

انتهای پیام/ش

دیدار مدیر حوزه علمیه خراسان با آیت الله مکارم

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر