کد خبر: ۷۰۱۹۴۷۰
تاریخ انتشار: ۰۸ مرداد ۱۳۹۸ - ۰۹:۰۷

اداره‌کل حفاظت محیط زیست سیستان و بلوچستان در اطلاعیه‌ای اعلام کرد: مردم منطقه سیستان و اطراف تالاب بین المللی هامون و مرداب‌ها مراقب گزش عنکبوت سمی (بیوه سیاه) باشند.

مردم سیستان مراقب گزش عنکبوت سمی باشندبه گزارش خبرنگار  گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از زاهدان، اداره‌کل حفاظت محیط زیست سیستان و بلوچستان در اطلاعیه‌ای اعلام کرد: پیرو انتشار برخی تصاویر در فضای مجازی در خصوص وجود عنکبوت سمی (بیوه سیاه) در سیستان و در حوزه تالاب بین المللی هامون؛ با توجه به فروکش کردن آب تالاب و به تبع آن حرارت، گرمی هوا و شرایط جوی با رطوبت بالا بستر تالاب که محیط مناسبی برای افزایش جمعیت خزندگان، حشرات و بندپایان بوده که این امر احتمال گزش افراد را افزایش خواهد داد.

در این اطلاعیه آمده است : نسبت به اتراق و تردد در مناطق تالاب بین المللی هامون، مرداب‌ها و مناطق حاشیه‌ای که قبلاً محل تجمع آب‌های راکد بوده با احتیاط بیشتری برخورد شود و حتی الامکان از تردد در این مناطق خودداری شود.

این اطلاعیه می‌افزاید: لازم به ذکر است مراتب از طریق دستگاه‌های متولی پیگیری خواهد شد.

بیوه سیاه، از رسته عنکبوتیان بوده و حشره شناسان سم او را از خطرناکترین سموم می‌دانند، به طوریکه براساس تحقیقات علمی زهر آن ۱۵ برابر مرگبارتر از زهر مار زنگی است.

عنکبوت بیوه سیاه از معروف‌ترین عنکبوت‌های سمی است که گونه‌های مختلف آن در سراسر جهان به ویژه آسیای میانه و منطقه مدیترانه زندگی می‌کند.

نکته جالب اینکه عنکبوت نر بلافاصله بعد از جفت گیری باید پا به فرار بگذارد در غیر اینصورت سریعا توسط جنس ماده شکار می‌شود و در حقیقت پدر اولین غذای فرزندان خود خواهد بود و به همین دلیل عنکبوت ماده همواره بیوه می‌ماند.

بیوه سیاه، حشره‌ای به رنگ مشکی براق است که روی شکم خود علامتی شبیه به ساعت شنی و به رنگ نارنجی متمایل به قرمز دارد و بیشتر در توده‌های چوب، کنده‌های درخت، توده‌های خاکروبه، نقاط تاریک و زوایای انبارها، میان شاخه و برگ درختان در باغ‌های میوه و درون دیوار‌های سنگی و زیر صخره‌ها زندگی می‌کند.

این عنکبوت به طور طبیعی کمرو است و تنها زمانی نیش می‌زند که گرفتار شود، احساس خطر کند و یا بطور ناگهانی لمس شود.

انتهای پیام/ع

عنکبوت سمی در زابل

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
برچسب ها
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر