کد خبر: ۷۰۳۱۹۵۱
تاریخ انتشار: ۱۹ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۱:۵۴
۱۹ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۱:۵۴
کد خبر : ۷۰۳۱۹۵۱

رئیس شبکه دامپزشکی شهرستان خوسف گفت: نقل و انتقال غیر مجاز دام عامل شیوع بیماری تب برفکی است.

اکبری رئیس شبکه دامپزشکی شهرستان خوسف  در گفت و گو با خبرنگار  گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از بیرجند  ، گفت: بیماری تب برفکی یکی از مسری ترین و پرضررترین و مهمترین بیماری های ویروسی دام های زوج سم اهلی است که با ایجاد تاول و زخم در دهان و سم و پستان و پوزه و گاهی در اطراف پایه شاخ همراه است.

او با توجه به اینکه این بیماری باعث تلفات در نوزاد دام‌ها می‌شود افزود: این علایم در گوسفند و بز بسیار خفیف تر از گاو است و ظهور تاول در دهان و پستان و سم که مهمترین نشانه بیماری است در گوسفند و بز کمتر دیده می¬شود و لنگش مهمترین نشانه ظاهری بیماری در گوسفند و بز می باشد.

اکبری بیان کرد: یکی از مهمترین راه‌های انتقال بیماری تب برفکی، تماس با دام‌های آلوده و ترشحات دام‌های درگیر با بیماری است، لذا از تردد و جابجایی غیرضروری دام‌ها خودداری کرده و در صورت ورود و یا خروج دام به شبکه دامپزشکی اطلاع دهند.

رئیس شبکه دامپزشکی خوسف با اشاره به اینکه عامل بیماری از طریق افراد، خوراک دام، تجهیزات و وسایل نقلیه قابل جابجایی است اظهار کرد: افرادی که با دام آلوده در تماس بوده‌اند از سرکشی به واحد‌های دامداری غیر درگیر تا مدت حداقل ۴۸ ساعت خودداری کنند.

او عنوان کرد: دامداران نسبت به فعال نمودن حوضچه‌های ضد عفونی واحد دامداری اقدام نمایند و ضمن اینکه ضدعفونی وسایل نقلیه قبل از ورود و خروج، بویژه در دامداری‌های درگیر الزامی است.

اکبری دامه داد: دام‌های تلف شده از جمله بره‌ها و بزغاله‌ها وغیره به هیچ وجه مورد تغذیه گوشتخواران اهلی یا وحشی قرار نگیرد و آن‌ها را در اسرع وقت و در مکان دور از سایر دام‌های گله به صورت مناسب و بهداشتی دفن کنند.

رئیس شبکه دامپزشکی خوسف با بیان اینکه رعایت مسائل بهداشتی قرنطینه‌ای در پیشگیری از شیوع بیماری بسیار حائز اهمیت است گفت: واکسن تب برفکی مناسب توسط اداره کل دامپزشکی استان تهیه و بصورت رایگان تزریق خواهد شد بنابراین از تهیه واکسن از منابع غیر رسمی و غیر معتبر خودداری کنند.

او در پایان افزود: در صورت بروز تلفات در گله، ضمن اعلام سریع موارد بیماری به شبکه دامپزشکی، همکاری و مساعدت لازم را برای انجام واکسیناسیون در واحد با اکیپ‌های عملیاتی دامپزشکی داشته باشند.

انتهای پیام / ط ا

تب برفکی مهمترین راه‌ انتقال بیماری 

 

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر