کد خبر: ۷۰۳۲۲۰۱
تاریخ انتشار: ۱۹ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۴:۲۷

معاون توسعه و پیش بینی اداره کل هواشناسی سیستان و بلوچستان گفت: پس از کاهش موقتی سرعت باد در روز یکشنبه، مجدد از روز دوشنبه و سه شنبه بر شدت وزش این باد‌ها در شمال استان افزوده می‌شود.

دوست محمد کلیم معاون توسعه و پیش بینی اداره کل هواشناسی سیستان و بلوچستان در گفت و گو با با خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از زاهدان ، با اشاره به صدور اخطاریه جوی سازمان هواشناسی و تشدید سرعت باد‌های ۱۲۰ روزه، گفت: با توجه به شرایط خاص استان در روز‌های پیش رو سازمان هواشناسی کشور اخطاریه شماره ۳۶ خود را به تشریح وزش باد‌های ۱۲۰ روزه در روز‌های آتی اختصاص داد و نسبت به توفانی شدن وضعیت جوی شمال استان هشدار داد.

او افزود: بر اساس خروجی نقشه‌های پیش یابی و مدل‌های عددی از روز دوشنبه و سه شنبه وزش باد‌های ۱۲۰ روزه در شمال سیستان و بلوچستان به ویژه شهرستان زابل تشدید می‌شود که پیامد آن خیزش غبار و وقوع توفان گردوخاک در برخی نقاط شمال استان خواهد بود.

معاون توسعه و پیش بینی اداره کل هواشناسی سیستان و بلوچستان ادامه داد: کاهش میزان دید افقی، غبارآلود شدن آسمان، کاهش کیفیت هوا و کاهش شعاع دید افقی به کمتر از ۱۰۰۰ متر، اختلال در ناوگان حمل و نقل و بروز خسارت به سبب وزش باد از دیگر پیامد‌های این پدیده مخاطره آمیز است.

کلیم با بیان اینکه هم استانی‌های عزیز تا زمان فروکش کردن توفان از سفر‌های غیرضروری به مناطق شمال استان خودداری کنند، گفت: توصیه می‌شود بیماران قلبی و تنفسی، کودکان و سالمندان از تردد‌های غیر ضروری در مناطق تحت تأثیر طوفان اجتناب کنند. همچنین با توجه به شدت وزش باد توصیه می‌شود از کار و فعالیت در ارتفاعات و ساختمان‌های بلند در زمان وزش توفان خودداری شود.

او ادامه داد: انتظار می‌رود روز پنج شنبه سرعت وزش باد در شمال استان به تدریج کاهش یابد.

این مسئول تصریح کرد: روز دوشنبه وزش باد و گردوخاک با شدت کمتر از شمال سیستان و بلوچستان و غبار گسترده در نوار شرقی و مرز‌های غربی استان، شرق خراسان جنوبی و نوار شرقی استان کرمان روی دهد.

انتهای پیام/پ

آلودگی هوا در سیستان و بلوچستان

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر