کد خبر: ۷۰۳۳۰۴۷
تاریخ انتشار: ۲۰ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۰:۳۱
۲۰ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۰:۳۱
کد خبر : ۷۰۳۳۰۴۷

مدیرعامل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان گفت: فضای فرهنگی کشور جشنواره‌ زده شده و بهتر است مهرواره‌ها را جایگزین جشنواره‌ها کنیم.

تبدیل جشنواره‌های رقابتی به مهرواره‌های رفاقتی در کانون پرورشیبه گزارش خبرنگار  گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از تبریز، نظری مدیرعامل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان در آیین پایانی نخستین مهرواره داستان آفرینش در تبریز گفت: کانون با این نگاه که رقابت‌های فردی می‌تواند برای کودکان و نوجوانان آسیب‌زا باشد عنوان برنامه‌اش را مهرواره گذاشته است تا در بچه‌ها این حس که یکی پیروز شده و دیگری شکست خورده است، به‌وجود نیاید.

وی همچنین با انتقاد از افزایش رویداد‌ها و جشنواره‌های رقابتی در محیط‌های آموزشی و آموزش و پرورش، پیشنهاد کرد همه دستگاه‌های فرهنگی به ویژه در حوزه کودک و نوجوان به برگزاری مهرواره‌ها روی بیاورند چراکه علاوه بر اثرات مثبت و سازگاری با فرهنگ ما، جامعه نیز به آن نیاز دارد.

وی در ادامه، این رویداد غیررقابتی را که عده‌ای نوجوان به دلیل داستان‌نویسی گردهم‌آمده‌اند یک اتفاق مبارک دانست و خطاب به اعضای نوجوان کانون گفت: روح مانند جسم به غذا نیاز دارد و چه خوب است اهل این لذت انسانی و کمال‌جویی طبیعی، مطالعه و آفرینش و خلق معنی شده‌اید.

نظری از حضور نویسندگان کتاب‌های کودک و نوجوان به عنوان مدرس در این مهرواره اظهار خوشحالی کرد و افزود: آنان با مهربانی در کنار کودکان قرار گرفتند و تجربه‌ها و داشته‌های‌شان را به بچه‌ها انتقال دادند.

مدیرعامل کانون برگزاری مهرواره داستان آفرینش را محصول فعالیت دایمی و فرصتی برای تماشای بخشی از تلاش‌های مستمر کانون در حوزه ادبیات عنوان و اظهار امیدواری کرد در آینده شاهد موفقیت این نوجوانان اهل قلم و هنرمند و تربیت نسلی پویا و خلاق در عرصه داستان‌نویسی باشیم.

بر اساس این گزارش، انسیه موسویان سرپرست اداره کل آفرینش‌های ادبی و هنری کانون نیز با بیان گزارشی از روند برگزاری مهرواره توضیح داد: در سراسر کشور و با دارا بودن ۷۸ انجمن ادبی فعال و بیش از ۲هزار عضو ارشد و نوجوان، در مجموع ۵۲۸ اثر از ۴۴۰ عضو ارشد دریافت شد و پس از انتخاب اولیه در استان‌ها در نهایت ۸۶ نفر شامل ۷۳ دختر و ۱۳ پسر با معیار‌ها و استاندارد‌های تعریف شده، برای حضور در مهرواره انتخاب شدند.

وی ادامه داد: در مهرواره آفرینش از حضور ۱۳ استاد و نویسنده در حوزه ادبیات داستانی بزرگسال و کودک و نوجوان در ۱۸ کارگاه تخصصی بهره گرفتیم و دو نشست تخصصی با موضوع «طنز و «ادبیات وحشت» و یک نشست نقد داستان نیز برگزار شد.

علی بینش مدیرکل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان آذربایجان شرقی نیز در این آیین از رییس حوزه هنری و دیگر مسئولان استان که در برگزاری این رویداد با کانون همراهی کردند قدردانی و اظهار امیدواری کرد زمانی که این نوجوانان به نویسندگان و رمان‌نویسان معروف و توانمندی تبدیل شدند، خاطره حضور در این مهرواره را فراموش نکنند.

در بخشی از این آیین کتاب مجموعه آثار نوجوانان شرکت‌کننده در مهرواره داستان با عنوان «آفرینش داستان» رونمایی شد و اجرای سرود کانون به دو زبان فارسی و ترکی و قصه‌گویی داستان معروف سارای از سوی یک دختر نوجوان تبریزی بخش دیگری از این برنامه بود.

محمدرضا زمردیان معاون فرهنگی، معاون سیاسی امنیتی استاندار و جمعی از مسئولان استان به همراه افسون امینی مدیرکل آفرینش‌های فرهنگی، محمدعلی مقیمی مدیرکل ارزیابی عملکرد و پاسخ‌گویی به شکایات کانون و مدیران کل کانون استان‌های آذربایجان غربی، اردبیل، زنجان و کرمانشاه نیز در این آیین حضور داشتند.

 

انتهای پیام/ش

آیین پایانی نخستین مهرواره داستان آفرینش در تبریز

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
برچسب ها
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر