کد خبر: ۷۰۳۴۰۰۰
تاریخ انتشار: ۲۱ مرداد ۱۳۹۸ - ۰۹:۳۵
۲۱ مرداد ۱۳۹۸ - ۰۹:۳۵
کد خبر : ۷۰۳۴۰۰۰

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان کرمانشاه گفت : به‌دنبال طراحی تقویم زراعی در معرفی محصولات کشاورزی استان هستیم. تقویم زراعی محصولات کشاورزی در کرمانشاه تدوین می‌شود .

به گزارش   گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از کرمانشاه،نوربخش حاتمی رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان کرمانشاه گفت : استان کرمانشاه با دارا بودن ۹۵۰ هزار هکتار اراضی زراعی و میزان بارشی در حدود ۲ برابر میانگین بارندگی کشور و سطح تبخیر یک‌سوم کشور مستعد توسعه و پیشرفت بسیار بالایی در بخش کشاورزی و صنایع وابسته است.

او گفت : معضل اصلی در بخش کشاورزی در استان کرمانشاه این است که، مسؤولان و مردم ظرفیت‌ها، قابلیت‌ها و توانمندی‌های این بخش را خوب نشناخته‌اند و از بسیاری از پتانسیل‌های موجود در این عرصه بی‌اطلاع هستند به‌همین دلیل این استان در جایگاه شایسته خود نبوده و اقتصاد و معیشت بهره‌بردار بخش کشاورزی در شرایط مناسبی قرار ندارد.

او با اشاره به ضعف معیشتی بهره‌برداران بخش کشاورزی و دامپروری، افزود: بهره‌برداران بخش کشاورزی و دامپروری هم‌اکنون در شرایطی فعالیت می‌کنند که نسبت درآمد به هزینه‌کرد آن‌ها در اکثر مواقع در شرایط منفی قرار دارد و مجبور هستند برای جبران هزینه‌های خود بخشی از سرمایه‌های دامی یا پهنه‌های کشاورزی خود را بفروشند.

حاتمی گفت: این در حالی است که اگر شرایط اقتصاد کشاورزی در شرایط مناسبی قرار بگیرد می‌توانند ضمن ایجاد اشتغال در کشور در بحث رونق تولید نیز بسیار موثر باشند.

این مسؤول با اشاره به برخی از ظرفیت‌های این بخش در استان، گفت: ۲ محصول مهم و استراتژیک که در استان کرمانشاه مزیت نسبی را داراست، نخود و زعفران است و اگر در راستای تولید، صنایع تبدیلی و صادرات این ۲ محصول گام برداریم می‌توانیم کمک بسیار زیادی را به بخش رونق تولید ملی کنیم.

او گفت: یکی از معضلات گسترش و توسعه کاشت نخود در استان مساله ممنوعیت صادرات و یا واردات این محصول در مواقعی است که کشاورزان در حال عرضه محصولات خود به بازار هستند به نحوی که این مساله سبب شده است نخودکاران استان معمولا هزینه تمام شده خود را از پول فروش تامین نکنند.

حاتمی با اشاره به ظرفیت استان کرمانشاه در تولید نخود، گفت: در حالی که کشور ما در زمره پنج یا ۶ کشور برتر تولید نخود در جهان قرار دارد، استان کرمانشاه رتبه نخست تولید نخود در کشور را داراست و توسعه این بخش می‌تواند کمک بسیار زیادی به توسعه بخش کشاورزی داشته باشد.

او با اشاره به ظرفیت‌های کاشت زعفران در استان کرمانشاه گفت: کاشت زعفران در استان کرمانشاه از بیشنه بسیار بالای برخوردار است و کاشت این محصول با توجه به مصرف و بهره‌وری آب بسیار پایین، درآمدزایی بالا از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است و کاشت این محصول می‌تواند به بالا بردن سطح درآمد کشاورزان ما نقش موثر را ایفا کند.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان کرمانشاه با اشاره به طراحی یک تقویم از جشنواره‌های استان، گفت: با توجه به محصولات استراتژیکی که در استان تولید می‌شود همچون گیلاس صحنه، پیاز هرسین و زیتون دالاهو به‌دنبال طراحی یک تقویم از جشنواره‌های استان در طول سال هستیم.

او افزود: طراحی این تقویم در معرفی محصولات کشاورزی استان نقش بسیار مهمی را ایفا می‌کند و زمینه ایفای نقش و تحول بخش کشاورزی به وسیله ۱۲ هزار فارغ‌التحصیل این بخش در استان را ایجاد خواهد کرد.

حاتمی با انتقاد از انتقادات غیرسازنده در بخش کشاورزی، گفت: اگر در هر مجموعه‌ای انتقاد وجود نداشته باشد زمینه رشد و تعالی آن مجموعه فراهم نخواهد شد، اما این مساله به شرط وجود انتقاد سازنده و کاراست.

او گفت: سرانه مصرف کودشیمایی در کشور کمتر از سرانه جهانی و سرانه مصرف کودشیمایی در استان کرمانشاه نیز کمتر از سرانه مصرف کود در کشور است و این مساله بدان معنی است که محصولات مناسب و سالمی در استان کرمانشاه تولید می‌شود.

این مسؤول با اشاره به قابلیت‌های بخش باغداری در استان، افزود: در طراحی باغ‌های مدرن در استان کرمانشاه زمینه تولید بیش ۱۰۰ تن در هکتار محصولات سیب و انگور فراهم شده است و این مساله بدان معنا است که با طراحی باغ‌های مدرن در استان می‌توان میانگین تولید محصولات باغی را بالاتر از ۵۰ تن در هکتار ارتقا دارد.

حاتمی افزود: استان کرمانشاه یک استان با قابلیت‌های کشاورزی است و اگر قرار به ایجاد صنعتی در استان کرمانشاه باشد، لزوم طراحی صنایع تولیدی در بخش کشاورزی در اولویت قرار دارد و به کمک همین بخش می‌توان زمینه رشد و ارتقای سطح معیشتی، درآمد بهره‌برداران بخش کشاورزی و وضعیت بیکاری در استان را بهبود بخشید .

 

 

انتهای پیام/د

دارا بودن ۹۵۰ هزار هکتار اراضی زراعی

 

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر