کد خبر: ۷۰۳۵۲۰۵
تاریخ انتشار: ۲۲ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۳:۰۸
۲۲ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۳:۰۸
کد خبر : ۷۰۳۵۲۰۵
رئیس سازمان هواشناسی:

توسعه شبکه پایش و تامین تجهیزات هواشناسی در دستور کار استرئیس سازمان هواشناسی گفت: توسعه شبکه پایش و تامین تجهیزات هواشناسی به صورت بومی سازی در دستور کار قرار گرفته است.

به گزارش گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان، سحر تاج بخش رئیس سازمان هواشناسی در آئین تودیع و معارفه مدیران کل هواشناسی استان اردبیل، با بیان اینکه امیدواریم بهره برداری از رادار‌های هواشناسی تولید ملی هر چه سریعتر امکان پذیر شود، گفت: توسعه شبکه پایش و تامین تجهیزات هواشناسی در دستور کار این سازمان قرار گرفته، اما از آنجا که اغلب تجهیزات مورد نیاز با هزینه‌های گزاف از کشور‌های خارجی تامین می‌شود، بومی سازی و اکتفا به تخصص جوانان در رفع این قبیل از کمبود‌ها راهگشا خواهد بود.


بیشتر بخوانید: صدور نخستین اخطار سیل


او افزود: با هدف رونق تولید محصولات ملی و با مشارکت شرکت‌های دانش بنیان، جوانان ایرانی برای تولید رادار‌های تخصصی هواشناسی گام برخواهند داشت.

رئیس سازمان هواشناسی گفت: سیلاب‌های اخیری که در کشور شاهد آن بودیم اهمیت این دانش مهم را برای بسیاری از مدیران کشور بیشتر از گذشته کرد تا با بها دادن بیشتر به زیرساخت‌های مورد نیاز ارائه پیش آگاهی‌های دقیق نیز میسر شود.

تاج بخش به پدیده گرمایش کره زمین و تغییر اقلیم نیز اشاره کرد و افزود: متاسفانه موضوع افزایش دمای کره زمین به یک معضل مهم و اساسی تبدیل شده تا پیامد این اتفاق در کشورمان نیز محسوس شود.

او با بیان اینکه در برخی استان‌های واقع در نیمه شرقی کشورمان دمای هوا نسبت به میانگین جوی با افزایش چهار درجه‌ای همراه شده است، تصریح کرد: با افزایش دما میزان تبخیر آب نیز بالا رفته و خطر خشکسالی در کمین خواهد بود.

رئیس سازمان هواشناسی به برنامه‌های این سازمان در اردبیل نیز اشاره کرد و یادآور شد: طبق برنامه ششم توسعه با افزودن ۹ ایستگاه دیده بانی در اردبیل برای توسعه شبکه پایش هواشناسی برنامه ریزی شده است.

به گفته او بارش‌ها در اردبیل عموما نسبت به میانگین بلند مدت از حد متوسط خود بالاتر نرفته و این می‌تواند زنگ خطر بحران آب در سالیان آتی را به صدا درآورد.

تاج بخش با بیان اینکه نیرو‌های انسانی فعال در سازمان هواشناسی، سرمایه‌های کشور محسوب می‌شوند، یادآور شد: ارائه اطلاعات و داده‌های دقیق جوی زمینه ساز توسعه اقتصادی و صنعتی کشور شده و مانعی برای وارد آمدن خسارت‌های مالی و جانی خواهد شد.

انتهای پیام

صحبت های رئیس سازمان هواشناسی در اردبیل

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر