کد خبر: ۷۰۳۶۳۲۲
تاریخ انتشار: ۲۳ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۱:۵۳
۲۳ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۱:۵۳
کد خبر : ۷۰۳۶۳۲۲
مرتضی بانک خبرداد:

مشاور رئیس جمهور و دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی گفت: سرمایه گذاران، مجاهدان عرصه اقتصادی هستند و اعتماد و همکاری متقابل میان مدیران و سرمایه گذاران، توسعه اقتصادی به همراه دارد.

به گزارش خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از ارومیه ،مرتضی بانک مشاور رئیس جمهور و دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی امروز  در مراسم تکریم و معارفه مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ماکو با تبریک و شادباش فرا رسیدن اعیاد قربان و غدیر با اشاره به اینکه قصدی برای تغییر مدیریت عامل این سازمان وجود نداشت و مدیرعامل قبلی بنا به شرایط خاص خانوادگی امکان حضور در منطقه را نداشت گفت:سلیمانی با حضور ۱۴ ماهه خود در رأس مدیریت سازمان منطقه آزاد ماکو اثربخشی فراوانی در برنامه‌های توسعه‌ای منطقه داشتند.

مشاور رئیس جمهور ادامه داد: یکی از اهداف نظام و تاکیدات رهبری استفاده از ظرفیت‌های جدید است و هر برنامه‌ای و حرکت اجتماعی ـ اقتصادی و توسعه‌ای نیازمند تزریق انگیزه و نشاط از سوی جوانان است که خوشبختانه کشور در حال حرکت در مسیر جوانگرایی در بدنه مدیریتی است.

دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی داشتن برنامه و اجرای آنچه که مورد نیاز مردم و سرمایه گذاران در مناطق آزاد است را یک ضرورت دانست و افزود: داشتن برنامه و شفافیت در برنامه‌ها اعتماد بیشتری را برای سرمایه گذاران فراهم می‌کند. این برنامه و در کنار آن شفافیت در امور در ماکو به شرایط مطلوبی رسیده، ولی همچنان نیازمند تکمیل شدن است.

او ادامه داد: هم اکنون روند سرمایه گذاری در کشور با تمام مشکلاتی که دارد از سوی فعالان این عرصه؛ دلسوزانه و با اعتماد به بدنه مدیریت پیش می‌رود. این اعتماد متقابل در مناطق آزاد نمود بیشتری پیدا کرده بطوریکه افزایش سرمایه گذاری در مناطق آزاد در سال ۹۸ نسبت به سال گذشته رشدی ۱۰۰ درصدی داشته است که این امر نشان دهنده اعتماد مردم و سرمایه گذاران به اهداف تعیین شده در مناطق آزاد است.

مرتضی بانک در ادامه این مراسم با تاکید بر اینکه مناطق آزاد شرایط و بستر‌های اعتماد سرمایه گذاران به حضور و فعالیت در این مناطق را فراهم کنند، اظهار داشت: باید تلاش کنیم سرمایه گذاری که بر اساس تلاش فکری خود وارد صحنه می‌شود هیچ گونه آسیبی نبیند و در واقع به آنان میدان داد تا اصول کاری خود را پیش ببرد.

او ادامه داد: اینکه ما سرمایه گذار را عنصری زحمتکش، تلاشگر، توسعه گر و برنامه دار برای آینده ببینیم تا اینکه آن را عنصری ببینیم که زائده‌ای برای کشور ایجاد کند تفاوت از زمین تا آسمان است. پس باید فضای کسب و کار مناسب را برای سرمایه گذاران فراهم کنیم.

مشاور رئیس جمهور افزود: سرمایه گذاران ایرانی بسیاری در کشور‌های همجوار سرمایه گذاری می‌کنند، ولی وقتی می‌بینیم باز هم حاضر به سرمایه گذاری در کشور هستند باید این اقدام آنان را نوعی مجاهدت تلقی کرد و برخورد‌های مناسبی با آنان داشته باشیم و از سرمایه گذاری آن‌ها قدردانی کنیم.

مرتضی بانک خطاب به سرمایه گذاران مناطق آزاد گفت: تلاش ما در دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد کشور این بوده است که سرمایه گذاران کمترین عارضه را از تحولاتی که بخش زیاد آن از دست دلتمردان خارج است متحمل شوند و برای رفع موانع و مشکلات از هیچ کوششی فروگذاری نخواهیم کرد. هنوز مشکلاتی پیش روی سرمایه گذاران قرار دارد که در تلاش هستیم به صورت کامل این مشکلات برچیده شود.

مشاور رئیس جمهور با اشاره به اینکه فردی در دنیا پیدا شده که همه توافقات را نادیده می‌گیرد و به صورت یکجانبه از آن‌ها خارج می‌شود گفت: تحریم‌های اقتصادی فعالین اقتصادی را تحت فشار می‌گذارد. این تحریم‌ها ارتباط اقتصادی ایران با سایر کشور‌ها را کاهش می‌دهد تا ایران را از صحنه اقتصادی حذف کنند، اما اعلام می‌کنیم مناطق آزاد همواره در کنار فعالان اقتصادی و سرمایه گذاران است. مشکلاتی همچون ثبت سفارش کالا، مسائل گمرکی، سرمایه گذاری و مالیاتی از جمله مواردی است که با هماهنگی نهاد‌های ذیربط در حال رفع آن هستیم؛ و برای کاهش آثار منفی برای اقتصاد کشور به وجود آمده برطرف کنیم.

او درباره آخرین وضعیت ثبت سفارش کالا در مناطق آزاد گفت: بالاخره تلاش‌ها و همکاری ما با وزارت صمت به نتیجه رسید و در چارچوب همه محدودیت‌های موجود و برای اینکه به برنامه‌های کلان دولت لطمه نخورد توافق خوبی انجام شد. امکان ثبت سفارش کالا برای ورود و خروج از منطقه فراهم شد و دیروز از سوی وزارت صمت ابلاغ شد.

دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی در عین حال این نوید را نیز داد که فعالین تجاری و بازرگانی در مناطق آزاد در چارچوب آنچه در سیستم اقتصادی این مناطق برنامه ریزی شده در آینده نزدیک به فعالیت‌های خود با توجه به سهمیه‌های ارائه شده ادامه دهند و فعالیت‌ها را شتابان پیش ببرند.

مرتضی بانک درباره روند فعالیت صادراتی مناطق آزاد نیز گفت: میزان صادرات کشور از مناطق آزاد و ویژه اقتصادی در سال ۹۷ حدود ۱۹ میلیارد دلار بوده و بیش از ۵۰۰ هزار نفر در این مناطق کار می‌کنند که البته این میزان اشتغال مربوط به افرادی است که به صورت رسمی از خدمات بیمه تامین اجتماعی بهره مند می‌شوند.

انتهای پیام/م

 

مراسم تودیع و معارفه مدیرعامل منطقه آزاد ماکو برگزار شد

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر