کد خبر: ۷۰۳۶۷۴۰
تاریخ انتشار: ۲۳ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۶:۰۱
۲۳ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۶:۰۱
کد خبر : ۷۰۳۶۷۴۰
دبیر کل ستاد مبارزه با مواد مخدر:

طرح یاری گران زندگی در راستای اجتماعی کردن و کاهش معضلات اجتماعی مواد مخدر استدبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر کشور گفت: مردمی شدن مبارزه با مواد مخدر راهکار اصلی کاهش آسیب‌های اجتماعی است.

به گزارش خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از ارومیه ، اسکندر مؤمنی در همایش یاریگران زندگی با اشاره به اینکه مخدر با اشاره به اینکه مواد مخدر زندگی انسان را تحت تأثیر قرار داده است اظهار داشت: نگاه اسلام و قرآن به انسان متفاوت است و نگاهش با افرادی که شعار حقوق بشر سر می‌دهند و خلاف آن عمل می‌کنند فرق دارد.

او با بیان اینکه آذربایجان غربی در مصرف و مبارزه با مواد مخدر شرایط مطلوبی دارد گفت: با توجه به آمار و بررسی‌ها شیوع نرخ مصرف مواد مخدر در کشور ۵.۴ درصد بوده و این نرخ در آذربایجان‌غربی ۲.۵ درصد و با رتبه ۲۲، نرخ شیوع در بین دانش‌آموزان کشور ۲.۱ درصد و در استان ۰.۷۸ درصد با رتبه ۲۴ کشوری، نرخ شیوع مصرف مواد مخدر در بین دانشجویان ۴.۷ درصد و در استان ۲.۱ درصد است که تقریبا آذربایجان‌غربی در همه نرخ‌ها نسبت به میانگین کشوری نرخ پایینی دارد.

دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر کشور بیان کرد: امنیت اجتماعی هر لحظه باید پیگیری و ارزیابی شود و جای هیچ غفلتی در آن وجود ندارد چرا که تبعات جبران‌ناپذیری به بار می‌آید.


بیشتر بخوانید: مافیای رسانه‌ای دائم در حال تبلیغ مواد مخدر در بسته‌های جدید هستند 


مؤمنی گفت: با توجه به آمار گرایش و تمایل به مواد مخدر در آذربایجان غربی ۵ درصد افزایش یافته است و این امر زنگ خطر و هشداری است تا توجه بیشتری به آن داشته باشیم و باید تلاش شود تا این نرخ را کاهش دهیم.

او با بیان اینکه ما یک تجربه ۴۰ ساله و ۳۰۰۰ شهید در مبارزه با مواد مخدر در سابقه خود داریم افزود: همه آمار‌ها نشان دهنده افزایش مصرف مواد مخدر در دنیا است و نزدیک به ۳۰۰ میلیون مصرف‌کننده مواد مخدر در دنیا وجود دارد.

به گفته وی در سال‌های اخیر تولیدات مواد مخدر خصوصاً در کشور افغانستان ۵۰ برابر افزایش یافته و این امر سبب افزایش توزیع و مصرف مواد مخدر می‌شود.

وی تصریح کرد: در برخی شبکه‌های اجتماعی و فضای مجازی توزیع و تبلیغ مواد مخدر به صورت مجازی صورت می‌گیرد و ۵۰ درصد این آمار در سه کشور هلند، انگلستان و آلمان است.

دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر کشور با بیان اینکه باید رویکردی محافظه‌کارانه داشته باشیم و از ورود مواد مخدر به کشور جلوگیری کنیم افزود: مبارزه با این امر ادامه داشته و در آن تردید نمی‌کنیم تا این مواد در دسترس نباشد.

مؤمنی با اشاره به اینکه مبارزه به‌تن‌هایی کافی نیست تأکید کرد: انتظار مبارزه با مواد مخدر حق مردم است، ولی به تنهایی کافی نیست و راه حل ریشه کن شدن مواد مخدر از کشور مردمی و اجتماعی شدن این امر است و باید همه جامعه همکاری و مشارکت داشته باشند.

او افزود: دولت بدون حضور مردم نمی‌تواند در مبارزه کامل با مواد مخدر موفق شوند و باید تمامی مردم در این امر آشنایی و هماهنگی لازم را داشته باشند و باید در هر عرصه‌ای افراد به این امر حساسیت لازم را به خرج دهد.

دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر کشور تصریح کرد: حضور افراد معتاد در جامعه برای آن زنگ خطر و هشدار و منشأ تمامی ناامنی‌ها خصوصاً تنش ذهنی و روانی در کشور است و ۵۵ درصد طلاق و ۷۰ درصد زندانیان و بسیاری از آسیب‌های اجتماعی دیگر مربوط به مصرف مواد مخدر است.

مؤمنی با بیان اینکه برای رهایی از معضل مواد مخدر باید بسترسازی شود گفت: اجتماعی شدن و مردمی شدن مبارزه با مواد مخدر راهکاری مناسب برای این امر است که البته باید از مقاطع تحصیلی شروع شود و سپس تمامی گروه‌ها باید انجام دهند.

دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر آذربایجان‌غربی با بیان اینکه امروزه تبلیغ و مصرف مواد مخدر رو به افزایش است، عنوان کرد: ۲۸۰ میلیون مصرف‌کننده مواد مخدر در جهان وجود داشته و سالانه ۴۵۰ هزار نفر به دلیل مصرف مواد مخدر در جهان فوت می‌کنند.

دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر با اشاره به اینکه امنیت و آرامش امروز جامعه مرهون فداکاری‌ها و جانفشانی‌های شهدا است، افزود: مواد مخدر جان انسان‌ها را به خطر انداخته و بسیاری از موادی که در درگیری با سوداگران کشف و ضبط شده حاصل خون پاک شهدای مبارزه با مواد مخدر است و این راه ادامه خواهد داشت گر چه مدافعان حقوق بشر در عمل اقدامی در این زمینه انجام نمی‌دهند.

وی با بیان اینکه سه هزار شهید در این راه فدا شده‌اند، عنوان کرد: اگر این شهدا نبودند نرخ اعتیاد در کشور بسیار بالاتر از این میزان بوده است.

مومنی در پایان اظهار کرد: در هر جای کشور طرح نوآورانه و با شاخص‌های مطلوب ارائه شود ستاد مبارزه با مواد مخدر از آن حمایت کرده و از اینگونه طرح‌ها استقبال می‌کند.

انتهای پیام/پ

همایش یاریگران زندگی در ارومیه

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
برچسب ها
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر