کد خبر: ۷۰۳۷۵۵۷
گروه : یزد » یزد
تاریخ انتشار: ۲۴ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۲:۵۱

رییس کمیسیون عمران شورای شهر یزد گفت: ما امروز از ارزش‌های اصیل خود فاصله گرفته ایم و موج مدرنیته به ارزش‌های اصیل ایرانی آسیب رسانده است.

به گزارش خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از یزد ، محسن عباسی هرفته رییس کمیسیون معماری، شهرسازی و عمران شورای شهر یزد با اشاره به ارزش‌های اصیل ایرانی گفت: ما امروز با ارزش‌های اصیل خود فاصله گرفته ایم و موج مدرنیته به ارزش‌های اصیل ایرانی و بخصوص یزدی آسیب رسانده است.

عباسی هرفته با اشاره به این که معماری به زندگی شکل می‌دهد  اظهارداشت: محور اصلی زندگی اصیل یزدی مشارکت اجتماعی مردم، فرهنگ همسایگی و پایش اجتماعی بوده و معماری کمک زیادی به حفظ اصالت این فرهنگ می شود.

او تصریح کرد: آنچه امروز تحت عنوان مرمت و احیای بنا‌های تاریخی مشاهده می‌کنیم حفظ ظاهر این معماری است و لازم است باطن معماری شهرمان را مرمت و احیا کنیم.

رییس کمیسیون معماری، شهرسازی و عمران شورای شهر یزد به آلودگی‌های زیست محیطی اشاره کرد و گفت: هفتاد درصد  آلودگی‌های زیست محیطی ناشی از تولید مصالح ساختمانی و صنعت ساخت و ساز است و این موضوع امروزه به یک فاجعه برای محیط زیست تبدیل شده است.

عباسی هرفته اظهارداشت: در مقابل این صنعت آلاینده یک روش سنتی از ساخت و ساز را داریم که مصالح آن هیچ ضرری را به محیط زیست وارد نمی‌کند، زیرا خشت را با کمترین میزان انرژی تولید می‌کنیم و بعد از سال‌ها که یک ساختمان با مصالح بومی خشت تخریب می‌شود نخاله آن بهترین مصالح برای کشاورزی و محیط زیست است و خشت مجدد به چرخه محیط‌زیست بر می‌گردد.

او تصریح کرد: دنیایی از دانش در معماری گذشته وجود داشته و معجزه معماری ما در تابستان مکان‌هایی در بافت تاریخی وجود است که نیازی به کولر ندارد.

رییس کمیسیون معماری، شهرسازی و عمران شورای شهر یزد در پایان خاطرنشان کرد: اگر می‌خواهیم معماری اصیل یزد را مرمت و تداوم ببخشیم باید حتماً از مصالح بومی استفاده کنیم.

انتهای پیام/ غ

آسیب موج مدرنیته به ارزش‌های اصیل ایرانی

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر